RODİN’İN GÖLGESİNDE BİR KADIN SANATÇI “CAMİLLE CLAUDEL”

“Bir avuç toprağı yoğurmayı bile bilmeyenler.
Duygusuz yavan insanlar.
Bu benim ruhum en kutsal varlığım…
Bunlar çalışma saatleri. Ruhumun yandığı saatler.
Siz yiyip içerken, dalga geçerken, oburca tıkınırken, ben heykelimle yalnızdım..
Ve yavaş yavaş akan benim hayatımdı..
Bu toprağın derinliklerine kanımı akıtıyordum…”

Camille Claudel 1864-1943 yılları arasında yaşamış Fransız  heykeltıraştır. Muhteşem yeteneğine rağmen eserlerinden ziyade Rodin ile olan ilişkisiyle tanınmıştır.1881 yılında  kadınlar sanat akademilerine kabul edilmediği için heykel eğitimi almak üzere ailesi ile birlikte Paris’e taşınmıştır. Sanatçı burada heykeltıraş Alfred Boucher’den ders almaya başlamıştır.

Sonrasında eğitimine Rodin’in atölyesinde devam eden Claudel üstün yeteneği ile sanatçının ilgisini çekmiştir. Eğitim almak için gittiği bu atölyede Rodin’in önce öğrencisi , modeli ve ardından sevgilisi olmuştur.

Rodin ,Camille ilişkisi başladığında 20 yıllık evlidir. Çok iyi gitmeyen bir evlilik olmasına rağmen sanatçı bu ilişkiyi sonlandırmamıştır. Rodin ilişkilerinin başlarında Camille ile büyük bir uyum yakalamış ve birlikte birçok çalışmaya imza atmışlardır.

Bu çalışmalardan en bilineni “Cehennem Kapısıdır”. Bir rivayete göre Rodi’nin imzasını taşıyan  bu eser aslında Camille ‘e aittir. Rodin, sanatçının yaptığı birçok işi sahiplenmiştir. Camille Claudel’in yeteneği Rodi’nin üzerinde olmasına rağmen onun gölgesinde kalmıştır.

Rodin ile birlikteliğinde hamile kalan , bebeğini kaybeden, ailesi tarafından dışlanan ve belki de en önemlisi sevdiği adam tarafından rakip olarak görülen Camille Claudel sonunda bu ilişkiyi noktalamıştır.

1903 yılında ilk sergisini açan sanatçının eserlerinde Rodi’nin etkisi altında kaldığı söylenmiştir. Fakat kimin bir diğerinin etkisinde kaldığı hala tartışma konusudur. 1905 yılında psikolojik olarak bir yıkım yaşayan sanatçı birçok yapıtını yok etmiştir. Hastalığına şizofreni teşhisi konulmuş ve ailesi tarafından bir akıl hastanesine kapatılmıştır.

Doktorların hastaneden çıkması ve heykel yapmasını (heykel yaptığı sıralarda normal insanlar gibi davranmaktadır) önermesine rağmen ailesi tarafından bu istek reddedilmiştir.

Sanatçının sıra dışı öyküsünü merak edenler ; Camille Claudel’ın adını taşıyan filmi izleyebilirler.

Ayrıca tiyatro sevenler için “Camille –Taşın Kalbi “ isimli eser  01 Ekim 2016 tarihinde Ankara- Cepa Campus Kültür Merkezinde ve 02 Ekim tarihinde ise İstanbul-Ustaların sahnesinde izlenebilecek.

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/436/rodinin-golgesinde-bir-kadin-sanatci-camille-claudel.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar