KOMŞUMUZ ABD!

Amerika ile komşuluk hangi noktalara varır, bunu kestirmek zor. Fakat şunu görmeliyiz: Türkiye ile İsrail arasında Suriye’yi laik bir tampon bölge hâline getirmek Amerikan siyasetinin esası.

Amerika büyükelçisinin teröre bulaşmış belediyelere atanan kayyumlarla ilgili skandal açıklamaları, her kesimde ciddî tepkilere yol açtı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli “Türkiye ABD’nin 53. eyaleti değil” dedi.

Türkiye’de şimdilerde sayısı azalsa da ABD’nin 53. eyaleti olmaya hevesli olan bir hayli kişi çıkar. “Amerikan rüyası” en çok ABD dışında görülür. Amerika, Türkiye’yi resmen eyaleti olarak görmek ister mi, o ayrı mesele. Türkiye’de halkın anti-emperyalist tepki dozunun yüksekliği ciddî problemlere yol açabilir.

ABD, Türkiye’ye eyaleti olarak korumakta güçlük çeker anlayacağınız. Fakat bir Amerikan siyaseti var ki kuzeyimizde 1990’lardan beri ağır ağır bazı hedeflere doğru yürüyor.

ABD, Irak’a Saddam diktatörlüğünü gerekçe göstererek saldırdı. Demokrasi getirecekti güya... Irak diktatörünü idam etti; Irak’ı bir süre işgal etti ve çekildi.. Onun ardından Irak’da istikrarsızlık büyüdü. Osmanlıdan beri sünnî ağırlıklı Irak, ABD’den sonra şiî ağırlıklı bir ülke hâline geldi. Sünnîlerin gücünü tüketmek için Irak Şam İslâm Devleti (IŞİD) kimin tarafından icad edildi?

IŞİD’in bir Amerikan projesi olması neden şaşırtıcı olsun? Irak’da sünnîliği güçden düşür, Suriye’de sünnileri etkisizleştir... Türkiye’nin nüfuz alanını yok et!

Nam-ı diğer DAİŞ şu sıralar bunun kullanışlı âleti.

ABD’nin Suriye’de yürüttüğü siyaset, sünnîliği güçden (ve gözden) düşürmek için faaliyette olan DAİŞ’i laik PYD’ye dövdürmek... Suriye’de halkın tercihlerine uygun bir yönetim, ister istemez dinî kimliği ön plana çıkaracak ve bu sünnîlik olacak. ABD, bunu istemiyor. Suriye’de laiklik, Esed ve onun mensubu olduğu Nuseyrîler tarafından temsil ediliyor. Suriye’nin gelecekte iki laik güce teslimi ABD projesi (veya hayâli...).

Bu mümkün mü?

Sınırımızın karşısındaki ABD bayrağı bunu ilân ediyor!

ABD, açık açık, “Ben burada oldukça, PKK’nın uzantısı PYD’ye ilişemezsin” diyor!

Esed’i koruyan , bugünlere getiren ABD, PYD’yi de el üstünde tutuyor. Suriye’de kafa karıştıran durum, Rusya’nın buradaki muharip varlığı. Nereye kadar sürecek Rusların Suriye macerası?

Türkiye Rusyayla yakınlaşınca ABD, kartlarını daha açık oynamaya başladı. Sınırda PYD gönderindeki ABD bayrağının anlamı bu. Bir yere bayrak diken sadece “Ben buradayım!” demez; “Burası benim!” de der.

Suriye sınırından DAİŞ’i temizledik. Daha tehlikeli bir düşman var şimdi karşımızda. DAİŞ’in de PYD’nin de patronu olan zorba bir düşman!

Amerika ile komşuluk hangi noktalara varır, bunu kestirmek zor. Fakat şunu görmeliyiz: Türkiye ile İsrail arasında Suriye’yi laik bir tampon bölge hâline getirmek Amerikan siyasetinin esası!

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/403/komsumuz-abd.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar