Alfabe Tartışmaları

Ucuz kahramanlık yapmak isteyen Cumhuriyetin kurucularını hedef alıyor. Elbette onlar da insandı ve hataları vardı. Zaten bütün meselede biraz putlaştırma eğilimine duyulan tepkilerden, biraz da tarih bilmemekten kaynaklanıyor.
Ancak eleştirilerin, tenkitlerin çoğunun gerçek bir karşılığı yok. Çünkü savunanlar da eleştirenler de bunu bilgiye dayanarak yapmıyor. ideolojik ön kabullerle konuşup, ideolojik yargılarla hareket ediyoruz.
Son tartışma konusu Arap alfabesinden Latin alfabesine geçişti. Alfabe değiştirmekle asırların kültürel birikiminin yok edildiği, sorumlusunun Atatürk ve arkadaşları olduğu ifade edildi. Bugün aslında Mustafa Kemal ve arkadaşlarına isnat edilen ve eleştiri konusu edilen şeylerin çoğu Osmanlı'da başlayana yenileşme hareketlerinin ete kemiğe bürünmesinden başka bir şey değil. Osmanlı'nın tazminatla başlattığı düzenlemeler Cumhuriyetle neticelenmiştir.
Alfabe meselesi de öyle. Toplum Kuran okumasın diye bu düzenlemenin yapıldığını iddia etmek arka planını bilmemektir.Çünkü Latin alfabesine geçişi ilk savunanlar dönemin İslamcı aydınlarıdır. Namık Kemal, Ahmet Cevdet Paşa bunlardan bazılarıdır. Daha Atatürk doğmadan bu konu Osmanlı'nın gündemine girmiş, tartışıla tatışıla olgunlaşarak meyvesini Cumhuriyet döneminde vermiştir.
Halk cahil kaldı, kültürel kopuş yaşadık gibi iddiaların doğru tarafı olmakla birlikte eksik kalan yanı da vardır. Halk zaten okuma yazma bilmiyordu ki. En abartılı tahminlerde bile Türk toplumunda okuma yazma oranı yüzde 10'un üzerinde değildir. Ki bu rakam en uç rakamdır. Okur- yazar takımı da zaten çoktan Latin alfabesine aşina olmuştu. Osmanlı'nın son yılları Fransız hayranlığının zirvede olduğu dönemdir. Türkiye'yi terketmek zorunda kalan her aydının ilk durağı Paris olmuştur. Bir çok aydın Fransa hayranlığı yüzünden Fransızcayı, dolayısıyla Latin alfabesini biliyordu.
Cumhuriyetin ilk yılları için kaynaklardan kopuş iddiası doğrudur. Ancak bugün o kaynakların hepsi Türkçeye kazandırılmış, kültürel mirasımızla kesilen bağlar onarılmış, daha geniş bir kitleye ulaşılacak köprüler kurulmuştur. Orta öğretimde de hem Kuran öğrenmek hem de Osmanlıca öğrenmek mümkündür. Daha önemlisi bugün Kuran okuyabilenlerin nüfusa oranının Osmanlı'nın son dönemlerinden daha fazla olduğunu düşünüyorum. Okullarda, kurslarda her yıl binlerce genç Kuran okumayı öğreniyor. Onun için artık Kuranla irtibatımızın kesilmesinden söz edilemez. Ayrıca yüzlerce meal ve tefsir var.
Bugün için doğru olan artık kullandığımız alfabedir. Çünkü bu alfabe ile her türlü bilgiye ulaşmak mümkündür. Bilginin alfabesi Arap alfabesi değil, Latin alfabesidir. Bir tuşa basarak dünyanın bütün kütüphanelerine girmenin mümkün hale geldiği günümüzde Arap alfabesi ile bu imkanı bulmak mümkün değildir. Alfabe bir vasıtadır, önemli olan hangi vasıta ile daha çok kazanım elde edilebileceğidir.
Bugün artık çok gerilerde kalması gereken bir tartışmayı yeniden gündeme taşımak kabuk bağlamış bir meseleyi yeniden deşmektir. Atatürk ve arkadaşlarını itibarsızlaştıracağız derken aslında bu işin tohumlarının Osmanlı döneminde atıldığı unutulmaktadır. Türkiye artık bu tip tartışmaları geride bırakmalı, arkasına değil, önüne bakmalıdır.

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/3565/alfabe-tartismalari.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Yorumlar

SERVET ARSLANER
28.11.2019 12:20
SAYIN MEÇHÛL ( BENDENİZ TAHMİN EDİYORUM ) BEYEFENDİ, YİNE DEMOGOJİ YAOIYORSUNUZ. RAHİP'İN VAAZ VERMESİ MİSALİ : " BU TAŞI YAMAÇTAN AŞAĞI YUVARLIYORUM; YA BİR YERE TAKILIP YAMAÇTA KALACAK, YA DA DEREYE İNECEK.." MİSÂLİ., HİÇ KİMSE, ALFABE DEĞİŞİKLİĞİNE GİDELİM DEMİYOR Kİ. "MİLLİYETÇİLİK YAPTIĞINI İDDİA ETTİKLERİNİZ, MÜSLÜMAN TÜRK MİLLETİNİ, DAHA DÜN tek dişi kalmış canavara BENZETTİKLERİNİZE BENZETME KİŞİLİKSİZLİĞİNİN NERESİ MİLLİYETÇİLİKTİR..." DİYOR. AYRICA, 8.YÜZYILLDAN BERİ YAZILMIŞ YÜZBİNLERCE EL YAZMASI KÜLTÜR BİRİKİMİNİN KAÇTA KAÇI TERCÜME EDİLDİ.? KISACASI: MAO'NUN YAPMAYA CESARET EDEMEDİĞİNİ İNKILAP ADI ALTINDA BU AZİZ MİLLETİN BAŞINA KİM SARDI ? DOSDOĞRU İFADE ETMEK VARKEN NİYE RİYAKÂRLIK YAPIYORUZ Kİ ? HANGİ BİRİNİ SAYALIM Kİ........VES-SELAM...

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar