Varoşların Ülkücüleri ve İslamcıları

Ülkücü sanatçı Ahmet Şafak’ın 4 Ekimde gösterime giren “Kuşatma” filmi 4. haftasını 40 seyirci ile kapatarak vizyondan indi. Toplam seyirci sayısı 19.990’da kalarak hayal kırıklığı yarattı.

Kuşatmanın arkasında kurumsal kimliği ile MHP durmasına rağmen sonucu değiştirmeye yetmedi. MHP teşkilat yöneticileri eşleri ile beraber bu filme gitseler 50.000 seyirci olurdu… Onlar da tınmadı…

Çünkü ülkücü hareket sosyolojik anlamda köylü hareketidir. Kitap okuyucusu yoktur, tiyatroya gideni yoktur, sinema seyircisi yoktur, edebiyat dergisi yoktur… Yok oğlu yoktur!..
Çünkü ülkücü hareketin fikir ve sanat adamları “sakıncalı piyade”dir.

Çünkü ülkücü tabanda siyaset yapan partiler sorgulamadan hoşlanmaz. MHP de hoşlanmaz, İyi Parti de, BBP de...

Çünkü “Gözlerimi kaparım, emirlere sorgusuz biat ederim, lidere sadakat şereftir” diyebilen köylü veya varoş insanları fikir, sanat, sinema, kitap sokağının semtine bile yaklaşmazlar.

Çünkü, çünkü, çünkü

Başbuğun mezarında bir selfi.

Gurd yap gardaş!..

***

Şehir kültürü medeniyetin meyvesidir. Şehirde yaşayan herkes şehirli değildir. Şehirli olmak medeni olmaktır. Medeni olmanın ölçüsü ilim, kültür ve sanattır, estetiktir, görgüdür.

Ülkücüler köylü de, siyasal islamcılar şehirli mi sanki?

Onların da temeli Arap Bedevilerinin şalvar, sarık, mintan kültürüdür. Üstelik bunların cahiliye dönemi Bedevi giysisi olduğunu bilmezler. İslami bilgi seviyeleri de Mızraklı İlmihal seviyesi aşmaz. Sosyoloji, felsefe, tarih ise nanay.

Tiyatro günahtır, sinema şeytan icadıdır, romanda başyapıtları Huzur Sokağı, şiirde Nuri Pakdil, parfümleri hacıyağıdır.

İktidar nimetleri ile tanıştıktan sonra azdılar, bolca hafız yetiştirdiler ama hafızlar haram deveyi hamudu ile yutmayı şıppadak öğrendiler.

En lüks restoranlara giderler ama karpuzu eliyle yerken beyaz peçetenin üstünü siyah çekirdekle doldururlar. Kuran la da “Bakara, makara” dalgasını geçenlere sessiz kalırlar.

Başörtülü kızları vücut hatlarını cömertçe sergileyen, içlerindekinin rengini bile gösteren ince tayt giyerler., düğünlerde ise güzel Mezdeke oynarlar.

Mücahitlikten müteahhitliğe geçtikten sonra yaptıkları AVM'lere, toplu konutlara Eros City, Next Level, Kemer Country Rezidans My Village, Atlantis, Terrace Mix, Larus Lof, Bulvar Loft, Kuzu Effekt, Allora Beytepe, Ede Tower, Mahall, Vantage, Akadia, Nevedium, Sky City, Venüs City, isimlerini koyarlar sonra da "Gavurlaşıyoruz" diye dert yanarlar.

Kısacası Siyasal İslamcılar da köylüdür, lümpendir, varoştur.

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/3517/varoslarin-ulkuculeri-ve-islamcilari.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar