Elvis’in Sırları – 1 –

Elvis PRESLEY (1935-1977), Amerikalı bir ses sanatçısı olup “Rock” müziğinin “Kralı” olarak nam salmıştır.

Richard NIXON (1913-1994) ise, ABD Başkanlığı yapmış bir siyasetçidir.

Presley ve Nixon, çok ilginç bir şekilde buluşmuş, fakat bu “buluşma”ziyadesiyle tartışılmıştır.Aradan yıllar geçmesine rağmen tartışma hâlâ devam etmektedir.

Mebhusbuluşma, farklı rivayetlerle bize ulaştığından, en ufak tafsilat bile ehemmiyet kazanmakta, ikili arasındaki yüzyüze konuşma ve görüşmede,“etkili iletişim teknikleri” ve “beden dili” kullanımı konusunda bir güç mücadelesi yaşandığı anlaşılmaktadır.

***

Richard Nixon, 1969-1974 yılları arasında, 37’nci ABD Başkanı olarak görev yaptı.

Nixon, Başkan seçildiğinde “zenci hakları”, “ırkçılık”, “Vietnam’daki ABD askerleri meselesi”, “uyuşturucu ile mücadele” ve “komünist hareketler” Amerikan kamuoyunun gündemini meşgul etmekteydi.

Bütün eyaletlerde gösteriler yapılıyor, hem göstericiler hem de polis, zaman zaman şiddete başvuruyordu. Ancak Başkan Nixon, gösterilerin iki grup tarafından tahrik edildiğini düşünüyordu.Bunlar; “uyuşturucu müptelâsı gruplar” ile “komünistler”in teşkilatlandığı sivil toplum kuruluşlarıydı.

Bu noktanın altını çizmekte fayda var. Çünkü Nixon’un, Elvis Presley ile buluşmasında, aynı şeyleri Elvis de Nixon’a söyleyecektir.Başkan Nixon, kendisine muhalif olan siyasetçi, bürokrat ve gazetecilerin bütün görüşmelerinin takip edilerek dinlenmesini istedi.

Ancak takip ve dinleme, herhangi bir mahkeme kararı olmaksızın “gizli” yapılacaktı.

Başkent Washington’da, “iş hanı” olarak inşa edilmiş “Watergate” isimli bir binaya, dinleme cihazları yerleştirildi.Takip ve dinleme uzun süre devam etti. Fakat birgün, hiç beklenmedik bir şey oldu:“Watergate” binasına girmeye çalışan 5 hırsız yakalandı.

Soruşturmanın ilk evresini “mahallî polis”yürütürken, bu defa sorguda, herkesi hayrete düşüren başka bir gerçek ortaya çıktı: Hırsızlar, aslında gerçekten “hırsız”değildi; takip ve dinleme tertibatını yerleştiren, bakımını ve işletilmesini yürüten ekibin görevlileriydi!

ABD tarihinde silinmez izler bırakan “Watergate Skandalı”böylece patlak vermiş oldu.Başkan Nixon açığa düşmüştü. Yargı süreci başladı, iki senenin sonunda istifa ederek, Başkanlık görevini bıraktı.

Richard NIXON, - şimdilik - istifa ederek ABD Başkanlığından ayrılan ilk ve tek başkandır. 


Elvis PRESLEY’in annesi ve babası birer işçiydi. Çocukluğu, yoksulluk içinde geçti. Babası, borçlarını ödeyemeyince, hapse düştü.

Elvis, 11 yaşındayken, doğum günü hediyesi olarak annesinden bisiklet istedi. Fakat, annesinin bisiklet alacak kadar parası olmadığından ona bir gitar satın aldı.

Elvis, henüz küçük yaşına rağmen gitar çalmayı öğrendi. Sürekli çaldı … Bıkmadan usanmadan çaldı … Lise çağına gelince, müzik yarışmalarına katıldı.

“Rock” türü çalıp söylüyordu. “Gırtlak sesiyle”, gitarı ve kendisine mahsus tarzıyla “RockandRoll” (Hareketli Rock)’un “Kralı”oldu. Yüz binlerce hayranı O’nu dinliyor, O’nu izliyordu.

Priscilla isimli bir kıza aşık oldu. Ama, bu sade bir aşk değil, adeta bir “kara sevda” idi.Kızın mübtelâsıoldu ... Nihayet aşkını ilan etti. Priscilla’yı çok seviyor, asla ondan ayrı kalmak istemiyordu.1967 yılında ihtişamlı bir düğünle evlendiler.

Elvis, aşkı için güzel bir ev aldı. Ev değil, “saray yavrusu” idi. Mutlu, mes’ud yaşıyorlardı.

Priscilla, vaktini değerlendirmek için spor yapmak istiyordu. Elvis, çok sevdiği eşinin, evden ayrılarak bir spor merkezine gitmesini istemiyordu. Eve gelecek, evde spor yaptıracak bir spor hocası aradı, buldu.

Bir karate hocası ile anlaşma yaptılar. Hoca, belli günlerde eve geliyor, böylece Elvis’in aşkı, sporunu evde yapıyordu.

***

Günlerden bir gün, Priscilla, karate hocasıyla birlikte evden kaçtı.

***

Elvis’in dünyası başına yıkılmıştı: Yapayalnız kaldı.

Devam edecek …

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/3508/elvisin-sirlari--1-.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar