'Barış Pınarı Harekâtı' üzerine…

• Yüce Rabbimiz Türk Ordusuna ve Mehmetçiğe havada ve karada muzafferiyet nasip etsin. Rabbimiz Mehmetçiğin yar ve yardımcısı olsun. Dualarımız Mehmetçik’le birlikte. Zaman millî konularda yekvücut olma zamanıdır.

Türkiye, Fırat'ın doğusuna yönelik harekâta Aselsan tarafından geliştirilen Elektronik Harp Sistemi “Koral” ile başladı. Harekâtın adı Barış Pınarı Harekâtı...
Harekâtın başladığını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan duyurdu. Erdoğan Twitter'dan yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:
"Türk Silahlı Kuvvetleri'miz Suriye Milli Ordusu'yla birlikte Suriye'nin kuzeyinde PKK/YPG ve DEAŞ terör örgütlerine karşı Barış Pınarı Harekâtı’nı başlatmıştır.
Amacımız güney sınırımızda oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek ve bölgeye barış ve huzuru getirmektir."

***
Türkiye, Kuzey Irak’tan da ders alarak Suriye’de “Kuzey Suriye” oluşturma plan ve projelerine karşı BM maddelerine dayanarak ve NATO’dan ve Rusya’dan muvafakat alarak ve bu harekâta İran’ın mutabık olduğu sınırlı ve sorumlu bir harekât başlattı.
Bu harekâtta Amerikan Derin Güçleri’nin oyununa gelmemek gerekiyor. Yeni Orta Doğu’da yeni sınırlar çizilirken ABD’de kim başa gelirse gelsin Büyük İsrail’e her türlü yardımı ve İsrail’in güvenliğini korumayı kendilerine büyük hedef olarak belirledikleri de unutulmamalı.
Su havzası yönünden zengin Golan Tepeleri’nin nasıl “Tramp Tepeleri” olduğu gözler önünde dururken, Avrupa (Haçlı) Birliği’nden yapılan “Harekâtı durdurun, ‘güvenli bölge’ için ödeme yapmayacağız” şeklindeki açıklamada kimlerin ayak nasırına basıldığı da diplomasi açısından ele alınmalıdır.

***
Fırat’ın doğusunda YPG/PKK’nın kontrol altında tuttuğu bölge yaklaşık 400 km. genişliğinde, 80-150 km. derinliğindedir. Bölgede 50-60 bin kişilik YPG/PKK gücü olduğu ayrıca 3-5 bin kişilik Batılı askeri şirketlerin paralı askerlerinin bulunduğu değerlendiriliyor.” Hava Kuvvetleri’nin etkin kullanılacağı harekâtın kısa sürede bitmesi elbette beklenilmemelidir. Burada Türkiye’nin güvenliği söz konusudur. Oluşturulacak Güvenlik Koridoruna, ülkemizde sayıları 4 milyonu aşan Suriyeli sığınmacıların geri dönüşünün sağlanması da var. Bu konu Türkiye’nin iç güvenliği ve ekonomisi için önemli hale gelmiştir. Türkiye’de en çok Suriyeli Gaziantep-Urfa-Hatay-Mersin-Konya hattında yaşamakta ve bir Arap koridoru oluşmuştur. Demografik yapımız tehlike altındadır. Şartlar iyileştirilse bile Suriyeli sığınmacıların büyük çoğunluğunun kendiliğinden ülkelerine dönmeyecekleri de ön görülmelidir. Ekonomik kriz içerisinde olan Türkiye, sığınmacıların ülkemize olan ekonomik yükünden bir an önce kurtulmalı ve kurtarılmalıdır.

***
Amerika ile Avrupa Birliği’ni kuran güçlü ülkelerin PKK kartını senelerden beri bize karşı kullandıkları gibi Rusya ve İran’ın da Türkiye’ye karşı PKK kartını bir koz olarak elinde tutmak istediği aşikâr. Almanya, Mısır’da muhalefeti ayaklandırdı. Mısır’da Sisi, Kaşıkçı cinayetinden dolayı Suudi Arabistan’da Salman kalıcı değildir. Irak’ta hayat pahalılığından dolayı ayaklanan Şiiler, ambargo altındaki İran için Irak üzerinden yapılan ticaretin ne denli önemli olduğunu ortaya koymuştur. Türkiye, bu konuda kilit ülke konumundadır.
Barış Pınarı Harekâtı’nda Suriye’de etkin olan Rusya’ya çok dikkat etmek gerekiyor.
Yüce Rabbimiz Türk Ordusuna ve Mehmetçiğe havada ve karada muzafferiyet nasip etsin. Cenab-ı Hak Mehmetçiğin yâr ve yardımcısı olsun. Dualarımız Mehmetçik’le birlikte.
Zaman millî konularda yekvücut olma zamanıdır.


http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/3455/baris-pinari-harekti-uzerine.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar