İstifalar, Ömerler, Bahçeli

İhraç talebiyle disiplinine verilen Davutoğlu ve arkadaşları AK partiden istifa ettiler.

Bu yeni bir başlangıç anlamına geliyor. Nitekim sayın Davutoğlu'da yeni bir hareket inşa edeceklerini söyledi.

Oysa AK partiyi muhasebe yapmaya zorlamak, ülkeyi iflasın eşiğine getiren politikalardan vazgeçirmek için ellerinden geleni yapmışlardı.

Çağrıların karşılığı ihraç olunca  istifa etmekten başka yol bulamadılar.

Bundan sonrası yeni bir AK parti değil.

Türkiye'nin sosyolojisine uygun yeni bir parti.

Davutoğlu, AK partiye veda konuşmasında bu yeni partinin ilkelerini şu şekilde sıraladı:

-İnsanı merkez alan,

-İnsan haklarına saygılı,

-Evrensel değerleri yaşatan,

-Yasaklarla, yolsuzluklarla ve yoksullukla mücadele eden,

-Demokratik kurallara bağlı,

-Milli ve evrensel değerlerin uyumunu ön gören,

-Barışçıl bir diplomasiyi esas alan,

-Ayrımcılığın olmadığı, güçlü, onurlu bir ülke.

Davutoğlu'nun önüne koyduğu bu hedefler aslında AK partinin gerçekleştiremediği hedefler. Bir başka ifadeyle artık AK partinin gerçekleştiremeyeceği hedefler.

Fehmi Koru, Davutoğlu ve arkadaşlarının AK partiden çok şey götüreceğini yazdı. Şimdiye kadar AK partiye yöneltilen eleştiriler dışarıdan gelen eleştirilerdi, dolayısıyla çok tesirli olmuyordu. Ama artık eleştiriler AK partinin içinden çıkanlardan gelecek. Bu da tesir gücünü artıracaktır. Davutoğlu, Babacan, Gül, Kılıç, Üstün, Özdağ ve diğer ayrılanlar... Bunların her biri ayrı bir değer ve hepsinin şu veya bu oranda karşılığı var.  Yeni aktörlerle birlikte yeni bir siyasi atmosfere giriyoruz. Bir dönem kapanırken yeni bir dönem açılıyor...

YENİ PARTİLERDEN KİM RAHATSIZ

Tabi ki en başta iktidar partisi ve onun genel başkanı sayın Erdoğan rahatsız. Çünkü Davutoğlu ile babacan'ın çıkışı en çok AK parti tabanını etkileyecektir. Fakat en büyük tepki Sayın Erdoğan'dan değil, MHP lideri Bahçeli'den geliyor. Sayın Bahçeli herhalde Erdoğan'ı savunduğu kadar partisini ve Türk milliyetçiliğini savunmamıştır. Son konuşmalarının hiç birinde MHP savunusu yok, ya Partili Cumhurbaşkanlığı sistemini savunuyor, ya yeni parti kuracak olanları eleştiriyor, yahut CHP'yi tenkit ediyor. AK partililerin bile savunamadığı düzenlemeleri savunmak MHP tabanında nasıl karşılanıyor bilmem, ama bunun siyasette önemli bir karşılığı yok. Bahçeli üslubu problem çözme üslubu değildir. Bu üslup her türlü çözümü engelleyen bir üslup.  Yenilenmeye ihtiyacı olan sadece muhafazakar siyaset değil, Milliyetçi siyasetin de şiddetle bir kan değişimine ve yeni bir vizyona ihtiyacı var.

YENİ ÖMERLER BULUNDU

Sayın Cumhurbaşkanı yapılan eleştirileri savuşturmak için yeni Ömer'ler bularak yollarına devam edeceklerini söylemişti.

Cumhurbaşkanı tabanının hassasiyetlerini bildiği için hep onları kavrayacak bir dille konuşuyor. Niçin yeni yeni Ebubekir'ler, Osman'lar veya Ali'ler değil de Ömer'ler? Çünkü Hz. Ömer adaletin timsali. Bugün ülkede en çok adalete ihtiyaç olduğunu, en çok yargının güven kaybettiğini sn CB  biliyor. Ömerler aramanın diğer adı yargının adalete çalışmadığının itirafı anlamına geliyor.

Geçtiğimiz gün o Ömer'lerin ilki bulundu ve hemen Prag büyükelçisi yapıldı.Egemen Bağış; hani şu her hafta internetten bir ayet bulup salladığını söyleyen, 17/25 Aralık soruşturmalarında adı geçen Egemen Bağış.

Hayırlı olsun, daha iyisi bulunamazdı.

Yeni Ömer'leri hasretle bekliyoruz.,

AK partiyi ancak onlar kurtarır.

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/3396/istifalar-omerler-bahceli.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar