Yeni Ömer’ler

CB Erdoğan, yerel seçimlerde vatandaşın verdiği mesajı anladıklarını yeni Ömerler aradıklarını ifade etti.

Doğru olan yeni Ömer’ler aramak değil, Ömer olmaktır. Çünkü kendisi Ömer olmayan Ömerleri bulamaz.

AKP’nin bugünkü kadrolarının -tek seçicisi- sn Cumhurbaşkanı’dır. Eğer bu kadrolara bakarak Ömer’ler aranıyorsa önce bu kadrolara AK partiyi mahkum edenin muhasebe yapması gerekir. Yeliz gibi kişileri seçerek sonra da yeni Ömer’ler arayışında olunduğunu ifade etmek çok inandırıcı değil. Kaldı ki mesele yeni Ömer’ler bulmaktan daha ağırdır: Mesele yeni isimler bulmaktan ziyade bu ayrıştırıcı, bu hiçbir eleştiri kabul etmeyen, bu egosantrik politikalardan kurtulmaktır. Durup dururken Esat’la kavga başlatan, yerine yeni Ömer’ler aranan insanlar değil, bizzat AK parti yönetimi ve liderliğidir. Esat’la barışılamadığı için de Türkiye Putin’le Trump arasında pinpon topu gibi gidip geliyor.

AK partide artık Ömer’ler bulacak samimiyet de, kurumsal yapı da mevcut değil. Türkiye’nin yeni bir kadroya, adaleti devletin biricik ideolojisi haline getirecek  yeni bir yönetime ihtiyacı var.

Ömer’leri kovanlar, yeni Ömer’ler bulamaz.

ÇÖZÜM SÜRECİ AMACINA ULAŞTI

Çözüm sürecinin ülkeye getirdiği maliyet yeni yeni konuşulmaya başlandı. Geçen hafta A.Taşgetiren Karar’daki köşesinde o dönem akil adam olarak içinde olduğu çözüm sürecinde yapılan bazı yanlışlara işaret etti. Zamanı geçtikten sonra söylenen sözün anlamı da yoktur. Keşke o süreçte gördüğü yanlışların karşısında durabilse, gerçekleri konuşabilseydi. Şimdi hem söz hakkı olur, hem de inandırıcı olurdu.

Basra yıkıldıktan sonra yapılan muhasebe o yıkıntının sorumluluğundan kurtulmak içindir. O yıkım ekibinin içinde bulunan herkes sorumludur. Çünkü çözüme veya barışa değil, bu ihanetin daha da büyümesine yol açmışlardır.

Bazıları, iyi ki süreç yarım kaldı diye uykudan yeni uyanmışlığın mahmurluğu ile yazılar yazıyorlar.O süreç yarım kalmadı terör örgütü açısından amacına ulaştı. Örgüt elde etmek istediği her şeyi elde etti. Kaybeden, aldatılan Türk milleti oldu.

-Örgüt sınırsız yayın istiyordu, oldu.

-Örgüt mahkemelerde ana dilde savunma istiyordu, gerçekleşti.

Örgüt okullarda ana dilde eğitim istiyordu, özel okullar açısından oldu.

Örgüt bu ara dönemde güçlerini Suriye’ye teksif etmek istiyordu, istediğine ulaştı.

Örgüt 2012’de yapılan etkili operasyonların durmasını ve bu arada toparlanmak istiyordu, toparlandı.

Çözüm süreci adı altında dokunulmazlık kazanarak yeni kitlelere ulaşmak istiyordu, ulaştı ve oyunu yüzde 6’dan yüzde 13’lere kadar çıkardı.

Kürtlerin tek temsilcisinin kendisi olduğunu kabul ettirmek istiyordu, ettirdi, Diğer Kürt gruplar muhatap alınmayarak Kürtlere temsilciniz PKK/HDP’dir mesajı verildi.

Öcalan’a meşruiyet kazandırılmak isteniyordu, kazandırıldı.

Basın/yayın organları kullanılarak PKK’nın terör örgütü değil, Kürt Ulusal hareketi olarak algılanmasını istiyordu, akil adamların içindeki uzantıları vasıtasıyla basın yayın organlarında PKK’yı Kürt ulusal hareketi olarak takdim ettirip,amacına ulaştı.

Süreci yönetenlerin asıl amaçlarından biri bu tip taviz ve düzenlemelere milleti alıştırmaktı, alıştırdılar. Şimdi de çıkmış mücadele ediyoruz, İdlip’te şöyle yapacağız, Fırat’ın doğusundaki oluşumu engelleyeceğiz diyoruz. O oluşum Barzani’nin peşmergelerini Aynel Arab’a geçirdiğinizde kuruldu. Dün yapmadığınızı bugün yapmaya kalksanız da artık giden zamanı geri getiremezsiniz. Bu dövünmeler, bu özeleştiri gösterileri sadece şahsi sorumluluktan kurtulmak için.Yargının pençesinden belki  kurtulursunuz ama tarihin  mahkemesinden asla kurtulamayacaksınız.

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/3357/yeni-omerler.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar