Kraliyet, Protokol Kurallarında Israrlı (3)

ABD Başkanı Donald Trump’ın İngiltere ziyareti, İngiliz basınında geniş bir şekilde yer aldı, tartışıldı.

“BBC”, “mirror”, “mailonline” ve “cbsnews” gibi haber ajansı ve internet sitelerinde, ziyareti muhtelif yönleriyle eleştiren yazılar yayınlandı.

Trump, geçen yıl gerçekleştirdiği ziyaretinden önce yaptığı gibi bu ziyaretinde de İngiltere’ye gelmeden önce, ülkenin siyasî ve sosyal meseleleri hakkında fikir yürüterek, önde gelen yetkilileri eleştirdi.İngiliz basını, “wadinginto” terkibini kullanarak Trump’ın sosyal ve siyasî meselelere “karıştığı”, “daldığı” iddialarına yer verdi.

Trump’ın eleştirdiği, “önde gelen yetkililer”den biri, Londra Belediye Başkanı Sadık Han. Sadık Han, Pakistan kökenli ve 1970 doğumlu bir siyasetçi, İngiliz İşçi Partisi mensubu. 2005 yılında milletvekili, 2016’da Londra Belediye başkanı seçildi.


Peki; Trump, daha Londra’ya ayak basmadan Sadık Han’ı neden eleştirdi?

Londra’ya gelmeden önce bir tweet atan Trump, Sadık Han için “nasty”, yani “kötü” kelimesini kullandı.

Bu kelime, İngiliz basınında; “Trump, Sadık Han’a saldırdı” cümlesiyle karşılık buldu.

Basında, “attacking” (saldırmak) kelimesi kullanılarak Trump, açıkça suçlandı.

Ayrıca Trump için “Great Disruptor” (Büyük Yıkıcı) denilerek, Trump’ın attığı tweetlerin diplomatik nezaketi ve teamülleri ihlal ettiği yazıldı.

Bunun üzerine Trump, Rupert Murdoch'un sahibi olduğu gazetelerden “The Sun” ve “The Sunday Times”e beyanat vererek, muhaliflerin Londra’da nümayiş yapmasına müsaade eden Sadık Han’ın “doğru bir iş” yapmadığını söyledi.

Trump’ın İngiltere’ye gelişini protesto eden göstericiler ise, “Trump Babyballoon” dedikleri ve Trump’ı,“öfkeli bir bebek” gibi gösteren çok büyük bir balonu uçurup, gökyüzünde asılı halde sabitlediler.


İşte Trump, protestocuların bu gösterilerine müsaade eden Sadık Han’ı ciddi biçimde tenkid etti.

Bunun üzerine Sadık Han, İngiliz Kraliyet Sarayı ve Hükümeti’ne çağrı yaparak, Trump’ı karşılamak için tertip edilecek resmi devlet töreninde “kırmızı halı” serilmemesi gerektiğini söyledi.

Malum olduğu üzere, resmi ve diplomatik devlet protokol törenlerinde, devlet başkanları “şeref misafiri” olarak kabul edilir ve “kırmızı halı” serilerek karşılanır.

Sadık Han’ın İngiliz Kraliyet Sarayı ve Hükümeti’ne tavsiyesi tabii ki icra edilmedi. Çünkü böyle bir uygulamaya teşebbüs, resmi ve diplomatik olarak Trump’a, “İngiltere’ye gelme!” demekle eş anlamlı olacağı şüphesizdi.

Böylece Kraliyet Sarayı, protokol kurallarının harfiyen tatbik edilmesinde ısrarcı oldu.

İngiliz Sağlık Bakanı Matt Hancock, devlet başkanlığı makamına saygı duyulduğu gibi Londra Belediye Başkanlığı’na da saygı gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Sadık Han’ın sözcüsü ise olan biteni “hakaret” olarak değerlendirdi ve Trump’ın “childishinsults” (çocukça hakaretler) yaptığını ifade etti.

Sözcü, ayrıca; “Sadık Han’ın, Londra’nın ve İngiltere’nin ilerici değerlerini temsil ettiğini”, Trump’ın ise, “Liberal demokrasileri 70 yıldan fazla bir süredir tanımlayan temel değerleri riske sokan, dünya çapında artan sağcı tehdidin en korkunç örneği” olduğunu söyledi.

İngiliz basınındaki haber-yorumlarda; Sadık Han’ın Sözcüsü’nün “themostegregious example” ifadesini kullanarak Trump için “en korkunç örnek” demesi dikkat çekici bulundu. 

Amerika’da gelecek yıl yapılacak seçimlerde oylarını artırmak isteyen Trump’ın, Müslüman siyasetçi Sadık Han ile kavga etmek için fırsat kolladığı ima edildi.

Trump’ın İngiltere’ye yapmış olduğu ziyareti protesto etmek için Avam Kamarası Sözcüsü John Bercow ile birlikte iki muhalefet partisi lideri (İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn ve Liberal Demokrat Parti lideri Sir Vince Cable) Trump onuruna verilen devlet ziyafetine katılmadı.

Son olarak belirtmek gerekir ki, basındaki yazılar, “God Savethe Queen” (Tanrı, Kraliçe’yi korusun) cümlesi ile noktalanıyordu.

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/3307/kraliyet-protokol-kurallarinda-israrli-3.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar