ŞİMDİ BİRLİK ZAMANI

Darbe ihanettir. Bunu tartışmak bile abes. Türkiye bir hafta önce neredeydi, bugün nerede. Kimsenin bu ülkeyi bir muz cumhuriyetine çevirmeye hakkı yok. 15 Temmuz darbesini yapanlar köprülerin altından çok sular geçtiğini göremediler. Kapalı toplumları vehimler yönetir.

Birbirlerine bakarak bütün Türkiye’yi kendileri gibi zannettiler.Türk milletinin sinesine çarparak geri döndüler. Bundan sonra bu ülkede darbe olur mu, olur. Daha doğrusu deneyen olur ama başarılı olamaz. Bugünün Türkiye’si 70’lerin Türkiye’si değil. İnsanlar hukukun, demokrasinin değerini anladı.

Hayatları pahasına darbelere geçit vermeyeceklerini gösterdiler. Bundan sonra da kimse hasis emellerine geçit bulamayacaktır. Bir çok darbe yaşadık, hiç birinde bu ölçüde şok yaşamadık. Çünkü diğer darbelerde bu ölçüde kan dökülmemişti.

Fakat bu defa öyle olmadı,asker askerin,polis polisin kanını döktü. Bu kadar ayrışma bu kadar nefret bir milleti inkiraza götürür. Belki şok yaşamamızın ikinci nedeni de dini bir cemaatin darbenin içinde olmasıydı. 15 Temmuz’a kadar hala cemaate toleransla bakanlar vardı,15 Temmuz’da herkes acı gerçeği gördü.

Bundan sonra bu suç örgütünün bu ülke sınırları içinde hiç bir meşruiyeti kalmamıştır. Yargılamalar başlayıp durum netleştikçe uluslararası meşruiyeti de kalmayacaktır. Ancak darbe yargılamalarında her şeyi paralel yapının arkasına saklayıp olayın içinde olması muhtemel diğer grupların aklanmasına fırsat verilmemelidir.

Darbeler hep koalisyonlarla yapılmıştır. Bu koalisyonun kim veya kimlerden oluştuğu mutlaka aydınlatılmalıdır. Darbecilerin bir kısmını cezalandırırken bir kısmını ihmal etmek yeni darbelere kapı aralamaktır. 15 Temmuz inşaallah demokraside kurumlaşmanın miladı olacaktır.

Sokaklarda demokrasi nöbeti tutan kitlelerin beklentisi de budur; darbecilerle en kesin şekilde mücadele ve demokrasiyi güçlendirme. Toplumun verdiği mesaj iyi okunmalı gerekleri gecikmeden yerine getirilmelidir. İçinde bulunduğumuz durumda işi en zor olan kurum şüphesiz yargıdır.

At izinin it izine karıştığı ortamlarda suçlu ile masumu ayırmak zordur. Bu iş yargının ferasetine bilgi ve becerisine kalmıştır.Bu gibi durumlarda yalan, iftira, ihbar furyasının nasıl çalıştığını biliyoruz. Kimin kiminle hesabı varsa ona çamur atabiliyor. 12 Eylül’de yaşadık, bir çok kişi şahsi hesabını darbecilere yalan yanlış ihbarlarla görmeye çalıştı. Bu defa da öyle olmamalı. Hesabımız darbe ve darbecilerledir. Dilerim bu son darbe teşebbüsü olur.

Bu ülkenin bunca problemi varken darbe yapmaya kalkmak etrafımızdaki kuşatmaya katkıda bulunmaktır. Türkiye dikkatini içine verirse dışında cereyan eden ve kendi varlığını da yakından ilgilendiren olaylara müdahale edemez. Bu da uzun vadede devletin beka sorunu yaşaması demektir.

Şimdi birlik zamanı,dünden ibret alarak safları sıklaştırma zamanı. Parti, grup ayırımı yapmadan ülke menfaatleri ve demokratik değerler etrafında birleşme zamanı. Gecikirsek hepimiz kaybederiz.

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/318/simdi-birlik-zamani.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Yorumlar

Tahsin Bozkurt
22.09.2016 22:55
Ağzınıza yüreğinize sağlık sayın başkanım.
Metehan ALPER
06.10.2016 08:32
Allah yar ve yardımcınız olsun sayın başkanım. Salihli Kazak Türklerinden
Metehan ALPER
06.10.2016 08:36
Allah yar ve yardımcınız olsun Başkanım. Salihli Kazak Türklerinden
ömer anaç
13.12.2016 14:03
sayın vekilim ağzına yüreğine sağlık

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar