HÜR GENERALLER HAREKETİ

Darbenin 15 Temmuzda yapıldığı eksik bir doğrudur. Eğer darbe millet iradesine saygısız ruh halinden besleniyorsa bu takdirde bütünüyle doğru olan ta başından beri bu millete darbe vurulduğudur.

Vesayetçi yapı ve anlayışlar değerler ve dünya görüşü bakımından aralarına mesafe koydukları aziz milletimize her defasında ve sürekli darbe yapmayı huy edinmiştir. İnsanımızın kendini özgürce ifade etme tarzı ve yolu engellenmiştir. O nedenle tarihsel olarak daha eskilere gitmek mümkün olmakla beraber en azından 1908’den bu yana yakın siyasi geçmişimiz darbeler tarihidir. Siyaset, kültür, eğitim, ekonomi, hâsılı tüm hayatın gidişatı darbelerle şekillenmiştir.

Adeta rutin olan darbe ve vesayet rejimleridir de hak ve özgürlüklere dayalı dönemler sıra dışıdır. Milli iradenin dip dalgalarla tazyike dönüşüp bizim için öngörülen sistemi zorlayan demokratik gelişmeler rutin dışına çıkıldığı durumlar gibi değerlendirilir. Darbeler, normalleşme çabalarına engel olan sürekli girişimler olmuştur. Olaya böyle baktığımda, acı, yakıcı, yıkıcı tecrübelerinden sonra nasıl olup da bu milletin akıl ve ruh sağlığını bozmadan varlığını sürdürdüğüne şaşırmamak elde değildir.

Bu olumsuz tablo, darbecilerin güçsüz olduklarından çok ve ondan daha fazla halkımızın güçlü motivasyonuyla açıklanabilir. Her olanda bir hayır olduğu inancıyla sabırla, sükûnetle darbecilere karşı duyulan buğz, içten içe bir direniş bilinci büyütmüştür. Milli İradenin kendini savunma kararlılığına dönüşen bilinç, olgunlaştığı son dönemde en kanlı darbe ve işgal girişimini ölümüne püskürterek varoluşun asil, onurlu duruşunu zaferle taçlandırdı. İşte 15 Temmuz millete vurulan darbeler silsilesinin son örneğidir. İnşallah da gerçekten son örneği olacaktır.

Dün her sabah faili meçhul cinayet haberleriyle uyanan Türkiye, darbe ortamı yaşamıyor muydu? Kendini Ak Partide bütünleşerek ifade eden demokratik hareketin engellenme süreci, baştan sona darbeci ruhun dayatmasıdır. 2002’de Erdoğan’a siyaset yasağının konması, hapse atılması darbe değil de nedir? Cumhurbaşkanı seçimlerinde uydurulan 367 garabeti ve etrafında oluşan karanlık ilişkilerle siyasete yön verme çabasını düşünün. Ortalık yangın yeri. Millet o engeli de aşınca ardından 27 Nisan e-muhtırası ile iktidarın kulağını çekme girişimi. Ak Partinin, milletin ve bir kısmıyla da olsa basının dik duruşu.

Bu kez de 2008’de Ak Partiyi kapatma davasıyla demokrasi yürüyüşünün durdurulmak istenmesi. Gerekçeler gülünç olmanın da ötesinde mizahi değerdeydi. Dönemin Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya kimden, nasıl emir almıştı? Bu sorular hâlâ cevap bulmuş değildir. Hükümeti güya sıkıştırmak, baskı altında tutmak için kuvvet komutanlarının istifa şantajı unutulamayacak kadar yakın geçmişte oldu. 2012’de MİT’e kurulan kumpasla hükümeti yıpratma çalışması sadece algı operasyonu değildi. Peki ya Gezi Parkı olayları? Meselenin üç ağacı kurtarmak değil, Türkiye’nin demokratik ve kalkınma hamlelerinin önünü kesmek olduğu Gezi zekâlılarca zaten açıkça ifade edildi.

Nefes almamıza bile fırsat vermeden tertiplenen 17-25 Aralık darbe girişimi, doğrudan dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hedef almıştı. Kalkışmayı sözde hukuk kılıfıyla organize ederek peşin peşin Başbakan için tutuklama fezlekeleri bile hazırlamışlardı. Başka hangisini söyleyelim? 6-7 Ekim olaylarını, iki yıldır hem Güneydoğu’da hem başta Ankara ve İstanbul olmak üzere yurdun çeşitli yerlerinde sık aralıklarla yapılan terör saldırıları. Bütün bu saldırılarda bütün ihanet şebekelerinin perde gerisindeki ortaklıkları, amaç birlikteliği vardır. Ve son olarak 15 Temmuz!

15 Temmuz süreç olarak yaşadığımız darbeler silsilesinde maruz kaldığımız son vuruş oldu. Yani biz darbeyi zamana yayılmış olarak yaşadık, yaşayıp duruyoruz. Bütün halt karıştırmalar ve kara propagandalar amacına ulaşamayınca, son vuruş, öldürücü bir darbe niyetiyle yapıldı. Çünkü bütün darbeler tarihimizde ilk kez halkın üzerine bombalar alıldı, Meclis Bombalandı, Cumhurbaşkanlığı ve MİT tarandı. Bütün denemelerine rağmen millet olarak hâlâ ayakta kalmış olmamız darbecilerin ve onlara emir verenlerin canını çok sıkmış olmalı. Her defasında direndik. Her defasında sabrettik. Çünkü inançlı ve umutlu insanlarız.

İnancımız ve umudumuz var oldukça yok olmayacağız. Bizi var kılan inancımızdır. İnancımızla canlı, heyecanlıyız, hayata bağlıyız, hayat doluyuz. Her şeye rağmen akıl ve ruh sağlığımızı bozmaksızın var oluşumuzun sırrı budur, buradadır. İnancımızla yaşama izzetini taşıdığımız sürece zillet içinde perişan olmaya mahkûm olacaklar.

Artık yeter! Devlet ve milletiyle kaynaşmış Türkiye, yenilenmiş bilinciyle daha köklü tedbir ve çözümler almak durumundadır. Darbeleri hazırlayan ortam ve bağlantıların kökü kurutulmadığı taktirde milli varlığımızı hedef alan tehdit ve tehlike devam edecek gözükmektedir. Bağışlamamız, hoşgörümüz katillere ve kötü niyetlilere cesaret vermemelidir. Çünkü onlar bizim hoşgörümüz ve temiz duygularımızı istismar ederek, çoğu zaman ona sığınarak hatta bizden çalıp gasp ettikleri imkânlarla bizi öldürmeye geliyorlar. Hiç olmazsa bizi bizle vurmalarını önleyecek köklü çözümler, çareler üretmenin zamanı gelmiştir. Genel anlamda milli bir derleniş toparlanıştan, özel anlamı ile de OHAL sürecinde devletin yeniden ve daha sağlıklı düzenlenişinden bahsetmiş oluyorum.

Tehlikenin şimdilik geçmiş olmasından sonra alanlarda sabahlara kadar demokrasi ve milli egemenlik nöbeti tutan aziz milletimiz, darbelere darbe indiren bir düzen ve düzenleme isteğini kararlı bir ısrarla ifade etmektedir. Bu mesaj başka nasıl verilir? Yoksa yaşlısı, genci, çocuğu, kadını, aile, akraba ve arkadaşı ile bu halk, günler geceler boyu niçin nöbet tutmaktadır? Onlar demokrasi savunmasının, onur ve namus savunmasının, vatan ve millet savunmasının hür generalleridir. Hepsinin o tertemiz, o cesur kalplerinden öpüyorum.

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/316/hur-generaller-hareketi.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar