KÖTÜCÜL NİYETLERİNİZİ İYİLİK DUYGULARIMIZLA BÜYÜTTÜNÜZ

Demokratik işleyiş, Türkiye’de herkese, her kesime iktidar olma hakkını ve imkânını verir. Çoklu, çoğulcu, katılımcı birlikteliğin sağlıklı bütünlüğü demek olan toplum, farklı katlardaki taleplerini bu işleyiş içinde egemen irade ve idareye arz ederler. Bu maksatla her türlü yasal örgütlenmelerin yolu açıktır. Partiler, dernekler, vakıflar kurar amaç ve araçlarını açık bir dille paylaşır, güçlenir, bünyeye katılırlar: Meclise gelir, iktidar olur, Cumhurbaşkanını seçersin. Bütün bunlar demokratik düzlemde mümkün müdür? Mümkündür. Ak Parti’nin toplumun ve devletin hemen her katında, katmanında iktidar oluşu milletin değerlerini öne çıkarma hassasiyeti ile yürüttüğü açık, cesur çalışmalar sayesinde olmuştur.

Ortak değerler etrafında bütünleşen devlet ve millet, anlaşıp kaynaştığı hedefler doğrultusunda Türkiye’ye muazzam sıçramalar yaşattı. Her şey açık seçik, göz önünde, ortada yapıldı. Biz bütün bir Türkiye ve onunla bağlantılı çevresel meselelerden konuşurken birilerinin çok mevzi, sıra dışı örneklerle karalama denilecek türden eleştirilerine itibar etmem. Onlar eleştiri de değil husumet ve çekememekten ibaret boş laflardır. Boş, gerçekle ilişkisiz lakırdıların çoğu da Paralel çetenin kasıtlı, sistemli olarak yaydığı yalanın yansımasından, yansıtılmasından başkası değildir. Baştan beri amaçları ne olursa olsun, bu kesim dürüst, açık, yalansız bir dil kullanmayı, doğru, yanıltmayan, şaşırtmayan bir tutum takınmayı bir türlü başaramadı. Dürüstlük adamlarda alerjiye yol açıyor. Aldatmadıkları, kumpas kurmadıkları zaman bir kaşıntıdır başlıyor. Adam gibi adam olmayı başaramadıkları için baştan kaybettiler, başaramadılar, başaramazlar.

Eğer gerçekten ülke ve milleti düşünen hassasiyetle, dürüst, açık bir amaç ve çalışma programları varsa söylemeliydiler. Biz de, memleketini seven herkes de kendimize göre olmasa bile, kendi içinde tutarlılığı ile teklif ve önerilerini değerlendirir tutumumuzu belli ederdik. Hadi iktidara talip olunmadığını, sivil toplum örgütleri olarak çalışmayı tercih ettiklerini düşünelim. Düşünelim ama sadece düşündüğümüz gibi olun. Öyle görünüyor, siyasetle ilgilerinin olmadığını söylüyor sonra en çirkef yol ve yöntemleri kullanarak gırtlaklarına kadar siyasete giriyorlar. Daha doğrusu sağdan, soldan fark etmiyor hemen bütün siyasi partilerin, partililerin sırtına binerek bir yerlere gitmek istiyorlar. Çizgi, çerçeve onlar için önemli olmuyor. İlke, etik, ahlâk önemli olmuyor. Kaypaklık, döneklik, başkasından görünme, başkasına yanaşma, yılışma, dilenme, yalan, iftira, şantaj, tehdit,  algı yönetimi, sinsilik, bilmezlikten gelme, arkadan vurma,..aklınıza gelmeyecek çoklukta bütün şeytansı huyları deniyorlar, denediler. Adamlar şeytanlığı ihtisasını yapmışlar. Bu dilin, tutumun bizim bünyemize uygun olmadığı, olmayacağı açıktı, açıktır.

Bu yapı artık örgütsel, psikolojik etki ve işleyişiyle de tamamen deşifre olmuş, olmayan omurgası param parça edilmiştir. Darbe girişimi sonrasında süratle yürürlüğe konan tedbirler ve OHAL ile yapılacak temizlikle bünye tamamen felç edilecek gibi gözükmektedir. Yine bu yapının üyeleri ulaşabildikleri yakın iyilerden merhamet dilenmeye başladılar. Onlara bakılırsa hiç suçları yokmuş. Merhameti, ta baştan, bu milleti istismar ettiğiniz, millete acımadığınız, milleti aptal yerine koyduğunuz o çok akıllı zamanlarınızda düşünecektiniz. Düşüncesizliğin insanı getirdiği nokta, bazen geri dönüşsüz bir aşama olabilir. O zaman hiç kimse, hiçbir şey fayda vermez. Aynı kişiliksizlik bu defa da daha dün en ölümcül ve hain saldırılarla imha etmek istedikleri devlet ve iktidara karşı şirin görünmeye başlamıştır. Art arda gazete ilanları veriliyor. Bir gün önceye kadar Recep Tayyip Erdoğan’a olmadık hakaretler edenler, şimdi tam tersi içerikte bir dil ve üslûp kullanmaya başladılar. Devletle, milletle alay edenlerin içine düştükleri acınası sefalete bakın!

Daha dün paralelci bir akrabama bu kadar alçaklıktan sonra artık gerçeği görmüş olmalısınız demek için telefon açtığımda, sanki ben ondan Ak Partili veya Erdoğancı olmasını teklif etmişim veya edecekmişim gibi başladı Cumhurbaşkanımızı, Ak Partiyi övmeye. Kelimelerin renginden yalan akıyor. Aman Allah’ım, kişiliksizlik insanı ne hallere düşürüyor? Bu nasıl psikolojidir? Bu psikolojiyi derinlemesine analiz etmek gerekir. Dostum sen dürüst, kişilikli ol da ne olursan ol, ben bunu diyorum. Dürüst sosyalist ol, başım üstünde yerin var. Oyunu istediğin partiye ver, sıkıntı değil. Ancak iktidar biçimlerini de aşan genişlikte kültür ve değerlerimize istinat eden toplumsal işleyiş, tertipleniş içinde yerini al. Bu kültürel, sosyal zemin içinde anlat, konuş, dinle, eleştir; buna kimsenin bir diyeceği yok, olamaz. Bin yıllardır bu millet bu hoşgörü ve özgüvenle var oldu. Ancak siz güven vermiyorsunuz. Sinsiliği, ağabeylerinize, imamınıza ölümüne bağlanmayı var oluş tarzı olarak benimsediniz. Kazık kadar adamlar olarak üstten gelen emirleri, inanılmaz teslimiyetçi köle ruhlarınızla düşünmeden hayata geçirmeyi fazilet sandınız. Hâlâ da çoğunuz böyle olduğunu düşünüyorum. Niçin? Çünkü itibarınızı, itimadımızı kaybettiniz. Korkarım ki bugün Ak Partili veya darbe karşıtı imiş gibi gözükerek yaptığınız da yalanınızın son taktiği veya son taktik yalanınız. Sizlere söyleyecek söz bulamıyorum. Bu millet size hep müsamaha gösterdi. Müsamahanın da ötesinde bütün uyarılara rağmen ‘Biz görünüşe bakarız’ diyerek size destek verdi. Sizi destekledi. Bu yardımı devlet de yaptı. Kötücül niyetlerinizi iyilik duygularımızla büyüttünüz. Bizim iyiliklerimizi bize kötülük yapmak için kullandınız. 15 Temmuz kanlı işgal ve darbe girişiminden sonra başka nasıl bir kötülük içinde olabilirsiniz? Daha neyi tartışacağız?

Memleketin bütün yasal yollarını kullanarak gelin iktidar olun. Ona kimsenin bir diyeceği olamaz. Ancak bütün hainlik ve ihanet ölçülerini geçersiz kılan bu kötülüğünüz niye? Hâlâ mı oyun peşindesiniz? Bu kesimin bir kısmı bağlantılı oldukları derin, karanlık odaklarla işbirliği içinde bütün bu olayları Erdoğan’ın planladığını, bir tiyatro oynandığını geveleyip duruyor.

Zorlanmamız çetin bir savaş içinde olmamızdan değildir. Şerefsiz, ahlâksız bir düşmana karşı erdemimizi yitirmeden nasıl mücadele edeceğimizin hassasiyetindendir.

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/315/kotucul-niyetlerinizi-iyilik-duygularimizla-buyuttunuz.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar