ACI, CESARET ,YARATICILIK VE FRİDA KAHLO

Birçoğumuz için Frida; saçlarına yerleştirdiği çiçekleri, etnik giyim tarzı ve acı dolu hayat hikayesi ile tanıdığımız bir sanatçı.Belki de bir döneme damgasını vuran bu kadın sanatçının bizi en çok etkileyen özelliği tüm yaşadıklarına rağmen güçlü bir şekilde ayakta kalmış olmasıdır.


Merak edenler veya bilmeyenler için Frida’nın hayatına dair  tüm bilgilerin yer aldığı bir kitap var. Rauda Jamis tarafından yazılan ve Hülya Uğur Tanrıöver tarafından dilimize çevrilen bu kitabın ismi “Frida Kahlo: Aşk Ve Acı. Sanatçının kitabın kapağında yer alan siyah beyaz fotoğrafının hemen ardından sayfaları çevirmeye başladığınızda aniden satırlar arasında kaybolmaya başlıyorsunuz.


Kitaba ve sanatçının hayatına dair ufak bir özetleyecek olursak;


Aslen Meksikalı olan Frida, doğum tarihinin, Meksika Devrimi olan 7 Temmuz 1910 olarak bilinmesini istemiştir. Resimleri hakkında ise; “Resimden anladığım sadece boyaları birbirine karıştırıp sonuçta hep siyahı elde ettiğim, yaptığım değil de ‘bozduğum’ tablolar. Kendi evimden başka hiçbir duvarda yer edinmeyen karanlık şeyler. Bırakın bir ressamı, amatör olarak resim yapan birine bile eleştiri getiremem belki.”


Peki Frida’nın resimlerinin ardındaki bu karanlığın sebebi nedir? Diego Rivera ile yaşadığı aşktan dolayı ruhunda iz bırakan yaralar ve geçirdiği iki önemli kazanın sonucun da uzun süre yatağa mahkum bir şekilde hayatını sürdürmesi en önemli nedenlerdendir.


Sanatçı özellikle geçirdiği korkunç trafik kazasının ardından , tavana yerleştirilen ayna ile oto portrelerini resmetmiştir. Frida aynada gördüğü aksi ve yaşadığı acı dolu deneyimleri birlikte ele almıştır.


Şüphesiz ki Frida yalnızca yaşadığı zorlu hayattan dolayı değil aynı zaman da dönemin moda anlayışını etkileyen farklı giyim tarzı ile de oldukça popüler bir sanatçı haline gelmiştir. Bugün hala akılda kalan ve çeşitli sanat dallarına ilham veren bu cesur ve sıra dışı sanatçı, sanat tarihine adını yazdıran en önemli kadınlardan birisi olmuştur.

Unutmadan 2002 yılında gösterime giren Julie Taymor’ın yönettiği ve Salma Hayek ‘in başrolünde oynadığı 6 dalda Oskar’a aday olan “Frida” filmi sanatçının hayatını merak edenler için alternatif niteliğinde olabilir.

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/314/aci-cesaret-yaraticilik-ve-frida-kahlo.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar