Savaş Kapımızda, Orduyu Terhis mi Ediyorsunuz?

Allah’ım aklıma mukayyet ol!...

Üç seçim boyunca; “Ülkenin beka sorunu var, bize oy verin” diye bağıranların yaptıklarına bakın, gerçekten inanamıyorum.

Türkiye’nin bir beka sorunu var mı? Hiç şüphesiz, ciddi şekilde var.

Geçtiğimiz ay; Amerika, Fransa, İtalya, İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri ve Rumların, Doğu Akdeniz de iki haftalık askeri tatbikat yapmalarına ne diyorsunuz?

İngilizlerin Kıbrıs’a askeri yığınak yapmalarından bahsediliyor.

Mısır, İsrail ve Suud’ların merkezinde yer aldığı bir Arap NATO’sunun kurulmasından bahsediliyor.

İşte tam bu aşamada öksüz ve yetim vergileriyle beslediğimiz HDP Eş Başkanı Sezi Temelli denen milletvekili bir açıklama yaparak; Güneydoğu bölgemizin vaat edilmiş topraklar olduğunu ve bu toprakları bizim kuruttuğumuzu ifade etmesi dahi; içerden ve dışarıdan nasıl kuşatıldığımızı anlatmaya yetmiyor mu?

Peki, bu Doğu Akdeniz’deki kapışmanın nedeni ne olabilir? Türkiye’ye yakın bölgelerde Türkiye’nin 600 yıllık enerji ihtiyacını karşılayacak kapasitede doğal gaz ve petrol rezervi bulundu. Bu durum bile bölgenin haritasını değiştirebilecek öneme haiz olduğunu bilmemiz gerekmiyor mu?

Öbür taraftan Amerika İran’ı tehdit ediyor, dolaylı ve ima yoluyla Türkiye’yi de tabi… Rusya ve Çin, İran’ın yanında yer alacağını açıklıyor.

Yahudi aklıyla hareket eden Amerika, Büyük Ortadoğu Projesi kapsamında Büyük İsrail’i kurma sevdasıyla akla ziyan her şeyi yapıyor, yapacaktır da.

Bitmedi, belki de en önemlisini söylemeliyim.

Biliyoruz ki, PKK, Amerika ve Avrupa dâhil hemen hemen bütün dünyanın “terör örgütü” listesine dahil ettiğini biliyoruz.

Terör örgütü olduğu tüm dünyaca tescilli olduğu için PKK’ ya; başta ABD olmak üzere, diğer pek çok ülke örtülü destek verdiler, veriyorlar

Bugüne kadar PKK’nın Türkiye’deki gücü en çok 3500’e kadar çıktı. Buna rağmen son 30 senede 30 bin insanımızın canına kıydılar

Bugün ise PKK’nın bir şekilde bağlı kuruluşu olan PYD/YPG Terör Örgütü ABD’nin müttefiki konumunda.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından da bildiğimiz, bu terör örgütüne 10 bin tır dolusu silah, mühimmat ve teçhizat desteği sağlanmıştır.

ABD Türkiye’ye parasıyla dahi vermediği silahları bu terör şebekesine vermiştir.

Yine Amerikalı subayların yetiştirdiği PYD/YPG ordusu tahminen 56 bin kişiye ulaşmıştır.

Yani PKK’dan çok daha güçlü, tehlikeli terör örgütü olan PYD/YPG her an ne yapacağı belli olmayan konumda eğitimlerine devam ediyor.

Öte taraftan FETÖ Terör Örgütünün artıklarının tamamen temizlendiği kanaatinde de değiliz.

S-400 füzeleri dolayısıyla Amerika’nın Türkiye’ye tehditler savurması dahil daha pek çok bela ile karşı karşıya olduğumuz gerçeğini kimse görmemezlikten gelemez.

Uzatmak istemiyorum, Türkiye’nin gerçekten çok ciddi bir beka sorunu vardır. Ancak yerel seçimlerde kasaba belediye başkan adayları dahi “beka sorunu var oyunuzu bize verin” diyerek propaganda yaptılar.

Ne alaka değil mi?

Bu durum Türkiye’nin beka sorununu magazinleştirmek, sulandırmaktır.

Tezat şu; Türkiye’nin beka sorunu olduğunu en çok dillendiren iktidar cephesi askerlik yükümlülüğünü 6 aya düşürüyor.

Hemen aklımıza; “Ne oluyor, orduyu terhis mi ediyorsunuz?” sorusu geliyor.

Teknolojinin hızla geliştiği, neredeyse bilgisayarlarla savaşların yönetildiği çağımızda 6 aylık eğitimle nasıl bir savaşçı yetiştireceksiniz?

Askeri liselerin kapatılması ayrı bir acizlik!...

Deniyor ki; “profesyonel orduya geçiyoruz”

Silahlı Kuvvetler; işsizlere, zoraki bir liseyi bitirebilmiş olanlara iş bulma kapısı mı olacak?

200 yıl önceki Osmanlı sistemine mi dönüyoruz?

Tahsin Ünal’ın Türk Siyasi Tarihi adlı kitabını okuyun, ne ibretlik hadiseler yaşamışız. Bilgisiz paşalar, kaybedilen savaşlar…

Daha sonra askeri liseler ve Mekteb-i Harbiye'nin Kuruluşu…

Kurtuluş Savaşını verenler, Avrupa’nın gelişmiş ülkelerinden hiç de geri kalmayan bu Harbiye mezunları sayesinde olmuştur.

Dört yıl harp okulu, bir yıl sınıf okulu, üç yıl harp akademisi olmak üzere 8 yıllık eğitim dahi bugünkü daha komplike hale gelen askerlik ve savaş sanatına yeterli değildir. Belki bu sürelerin dahi uzatılması gerekir.

Ayrıca askerlik işsizlere iş bulma kurumu haline getirilmemeli aksine, Türkiye’nin en zeki ve yetenekli çocuklarının cazibe merkezi olmalıdır.

Bu konuda söylenecek daha çok söz var dostlar, inşallah bir başka sefere…

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/3123/savas-kapimizda-orduyu-terhis-mi-ediyorsunuz.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Yorumlar

İbrahim
11.07.2019 10:49
Askerlik, işsizlere ve kafası pek çalışmayanlara iş bulma kapısı olmaMAlıdır, doğru. Keşke o harb okullarında yetişip de milletin mukaddesatını payimal eden, kendilerini milletten çok üstün gören, millete silah doğrultup katleden ve dahi pek zarar veren, yani kısaca yemek yediği çanağı pisleyen o asker artıkları, o vatan hainleri, o millet düşmanları olmasaydı da iş bu raddeye gelmeseydi..

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar