Mısır İslam'ı, Bizimkiler ve Mursi

Türkiye İslamcılarının havai romantizminin beslendiği kaynaklardan biri de Mısır İslamıdır. Zaten fikir kabızı olan Türkiye İslamcıları genellikle tercüme eserlerden beslenmişlerdir. Her tercüme eser ise doğduğu coğrafyanın örfünü, kokusunu, rengini taşır.

Bir tarihte dünya cenneti olarak İran'a meftun oldular. Ama onların romantik İran aşkı gerçeklerle yüzleştiğinde hayal kırıklığına uğradılar. Sonra İhvanı Müslimin / Müslüman Kardeşler, Seyyid Kutub aşkı filiz verdi...

İslamcılar, Batıcıları “Tercüme eserleri olduğu gibi düşünce hayatımıza aktarmakla” suçlarken kendileri daha da ileri gittiler. Artık içi dışı Seyyid Kutub olan bir fanusun içinde dönüyorlardı. Demokrasi karşıtı görüşlerden, "Kadın yürüyen şehvettir" tavırlarına kadar her şeyi olduğu gibi aldılar...

Mısır İslamcıları hiçbir zaman demokrasi ile barışık değildi. Hatta "Demokrasi İslama zıt bir yönetimdir" tezi Seyyid Kutup ve takipçileri tarafından ısrarla tekrar edilmiştir.
ABD, Mursi ve Sisi’ye çok harcama yapmıştı. Mursi, ABD’de mühendislik eğitimi görmüş, doçentliğine kadar orada kalmış, çocukları ile beraber ABD vatandaşı olmuştu. Bütün bu hazırlıklar boşuna değildi. Diğer taraftan kendisi gibi İhvan üyesi olan Sisi İngiltere'de kurmaylık eğitimi almış, 2006 da ABD'de Ordu Savaş Üniversitesi Savaş Öğretmenliği uzmanlık derecesini almıştı.

İkisi de ABD ve İsrail için olmazsa olmazdı. İkisi de İsrail'e söz vermişlerdi ve hatta İsrail liderlerine “dostum” diye hitap ediyorlardı. Filistin Gazze şeridini ayıran duvarın açılmaması konusunda, İsrail'e desteğini açıklamışlardı.

Mursi, Genel kurmay Başkanı ve Savunma Bakanlığına en güvendiği isim olarak Sisi’yi atamıştı… Demokrasi geleneği olmayan Mısır’da Sisi’nin darbe ile Mursi’yi devirmesi olağan bir şeydi. İşin ilginç tarafı Mursi’nin kader arkadaşı, can yoldaşı Sisi tarafından devrilmesi idi.
Peki ABD, Mursi'yi niye harcadı?

Çünkü Mursi sözünde durmadı; çok acemiydi, "Artık güç bende" havasına girerek ABD'yi erken sattı.

Pentagon da B planını işletip Sisi'ye yani başka bir İhvan üyesine, yani Mursi’nin en güvendiği isme göz kırptı.

Burası Mısır coğrafyası… Sisi de fırsatı kaçırmadı.

Demokrasi kültürünü özümsemeyen Mısır’da yaşanan bu trajediye demokrasi gözlüğüyle bakmak da başka bir komedidir.

Kısaca Mısır'da su testisi su yolunda kırıldı.

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/3121/misir-islami-bizimkiler-ve-mursi.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar