Akdenizde Can Sıkan Gelişmeler

Kimse aldanmasın...!

Akdeniz’de bulunan savaş gemileri başı boş aygır gibi dolaşmıyor. Bir amaç, bir gaye için demir atıyorlar. Çıkacak petrolden pay almak işin bahanesi.

Bir taraftan da akıllarınca olmayan, olsa da uygulanmayan, uluslararası deniz hukukuna dayandırarak, Türkiye adına sondaj faaliyeti yapan Fatih gemisinde çalışanlara tutuklama kararı çıkartıp, Türkiye'nin önünü kesmek ve had'dini bildirmek için operasyon çekiyorlar. Açıkça meydan okuyup, tavır koyuyorlar.

Kimsenin ağzı sulanmasın!

BM nezdinde statüsü hâlâ belli olmayan Kuzey Kıbrıs'ın kara sularından doğan hakların yediemini sadece biz oluruz diye kimse umutlanmasın! Suküt-u hayale uğrarsınız, yedirmezler kardeşim.

Bana göre Kıbrıslı Türklerin moral ve motivasyonunu yüksek tutacak güven ve refah artırıcı politikalar geliştirilse sonucu dahada hayırlı olur. Kıbrıs halkı AB vatandaşlığı gibi bir hiç uğruna, Federe devlet olma heves ve hevesinden vazgeçirilsin. Hatta daha da ileri gidilsin. Yakın bir gelecekte BM'ler KKTC'nin statüsünü devlet olarak tanımazsa, KKTC'ni Türkiye'ye iltihak edileceğine dair senaryolar geliştirilsin. Oyuncu değil, oyun kurucusu olunsun.

Avrupa ve ABD'nin Akdeniz'deki varlığının sırf petrol gelirlerine bağlamak gibi bir hatadan vazgeçilsin. Diğer yandan, NATO müttefikimiz olsalar dahi, AB ve ABD İsrail'in çıkarlarını gözeten Ortadoğu politikasından asla taviz vermeyecekleri gibi, Akdeniz'de dengelerin Türkiye'nin lehine değişmesine müsade etmeyecekleri de bilinsin.

Irak ve Suriye'de nüfus dengesinin değişmesine izin verilmesin...!

ABD'nin, İsrail'in çıkarlarını gözeten Ortadoğu politikası için, senaryo ve figüranları dünden hazır. Ortadoğu ve Akdeniz'i kontrol edecek iki seçenekten birisini hayata geçirecekler. Ya kendi kontrollerinde şamar oğlanı olacak bir Irak-Şam devleti kurduracaklar, yada Kuzey Irak Bölgesel Kürt devleti ile PYD/YPG güçlerini birleştirip, Akdeniz ile bağlantısı olan "Kuzey Kürdistan Devleti'ni" kurduracaklar. Tabidir ki, Kuzey Kürdistan devletini kurdurmak için Irak ve Suriye'deki, Türkmen ve Sunni nüfusu göçe zorlayacak, Kürtlere nüfus üstünlüğü sağlattıracaklar.

En iyisi mi siz, ötesini berisini karıştırarak savaş çığırtkanlığı yapanlara fırsat tanımayın. Komşuluk ilişkileri de dahil, diplomatik yollardan barışı sağlamaya gayret edin. Bıçak kemiğe dayanırsa da, hiç arkanıza bakmayın, gereğini yapın. Savaş ve çatışma ortamları sürekli sürdürülen seçeneklerden olmadığı için barış ve huzur ortamını sağlamak adına çaba sarf edenler mutlaka kazançlı çıkarlar.

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/3120/akdenizde-can-sikan-gelismeler.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar