CHP Nereye Koşuyor?

CHP, Aylin Nazlıaka’yı ihraç istemiyle disiplin kuruluna verdi. Suçu bir milletvekilinin odasında Atatürk portresini indirdiğine dair beyanda bulunmak.

Bu tepki Atatürk’e duyulan bir sevgiden kaynaklanmıyor. Öyle olsa CHP’nin iç işidir der geçersiniz. Ama öyle değil, CHP’de Atatürk’ün düşünce dünyası ile ilgisi olmayan o kadar çok şey yapılıyor ki, saymakla bitmez. Atatürk’e saygı her duvara bir resim asmakla olmaz.

Atatürk’ün en önemli vasfı ülke bütünlüğü üzerinde gösterdiği hassasiyet ve devletin bekası için takındığı tavizsiz tutumdur. Bunu hayatta olduğu müddetçe de göstermiştir. Her fani gibi onun da hataları vardır ancak en belirgin vasfı bunlardır.

Şimdi aynı hassasiyeti CHP’nin gösterdiği söylenebilir mi?

Kılıçdaroğlu’ndan sonra CHP kimliğini kaybetti. Kürtçülükle mezhepçilik arasında sallanıp duruyor. Bazı milletvekillerinin yaptığı açıklamaların HDP’li vekillerin yaptıklarından farkı yok.

Çok değil, iki gün önce Sezgin Tanrıkulu İngiltere’de yaptığı toplantıda ‘PYD bir terör örgütü değildir’ dedi. Aynısını Yüksekdağ ile Demirtaş da söylüyor. Acaba Atatürk hayatta olsa PYD bir terör örgütü değildir der miydi, diyeni CHP’de bir saniye tutar mıydı? Bu suali sormak bile abes.

Kimse siyasi iktidarı beğenmek zorunda değil, madem demokrasiyiz eleştiriler de olabilir. Ama PYD ile ilgili politika AK Parti’nin bir politikası değil, devlet politikasıdır. PYD’nin tehdit ettiği AK Parti iktidarı değil doğrudan doğruya vatan toprağıdır. Tanrıkulu’nun bu beyanından sonra CHP’nin ayağa kalkması gerekirdi. Ama Tanrıkulu küçük bir tepki bile görmedi. Hatta destek gördü bile denilebilir. CHP sözcüleri PYD bir terör örgütüdür demek yerine Tanrıkulu’nun sözlerini tevil etmeyi tercih ettiler.

Bu Tanrıkulu’nun ilk vukuatı değil, daha önce TSK Kandil’i bombaladığında siviller bombalanıyor diyerek Kandil’deki katilleri savunmaya kalkan da Tanrıkulu idi. HDP’nin her etkinliğine koşarak giden, devlet millet karşıtı her harekete demokratik özgürlük maskesi altında destek veren de Tanrıkulu.

Geçmişte daha ağır ifadeleri bir başka CHP’li Hüseyin Aygün de kullanmıştı. Katil, soykırımcı bir devlet portresi çizen Aygün CHP’den hiç bir ceza almadan vekillik dönemini ikmal etti. Almaya hak kazandığı yüksek emekli maaşıyla da vergileriyle saltanat sürdüğü millete küfretmeye devam ediyor.

Aylin Nazlıaka’nın disipline verilmesi tam bir gösteridir. CHP’nin hiç bir disiplin kararının kaldıramayacağı o kadar günahı var ki saymakla bitmez. Münferit kararlarla CHP, içinde bulunduğu şaibelerden kurtulamaz. CHP önce ne olacağına karar vermeli. HDP’nin yedeğinde bekleyen bir parti mi, Atatürk’ün partisi mi?

Gazetevahdet

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/31/chp-nereye-kosuyor.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar