AVRUPA PARLAMENTOSU VE DAVASINI ANLATAMAYAN ÜLKE

Avrupa Parlamentosu’nda açılan PYD/PKK sergisi Avrupa’nın terör örgütüne bakışını yansıtıyor. Birçok ülke PKK’yı terör örgütü olarak kabul etmiş durumda. PYD de PKK’nın türevlerinden biri. Gerçek lideri Abdullah Öcalan. Bu durumda kimse PYD’yi farklı bir örgüt gibi takdim edip meşruiyetine zemin hazırlayamaz.

Avrupa ne yazık ki Türkiye söz konusu olduğunda çifte standartlı bir dil kullanıyor. Hem teröre karşı olduğunu söylüyor hem de Avrupa’nın kalbi olan AP binasında -terör örgütünün- propagandasına çanak tutuyor. Terörün bir türlü bitmemesinin, her gün yeni canlar almasının arkasında bu tavır yatıyor.

Avrupa Türkiye’ye karşı hiç bir zaman samimi olmadı. Örgüt militanlarına barınma, korunma imkanı sağladı. Yeri geldi fiili destek verdi. Uluslararası platformlarda Türkiye’yi yalnız bıraktı. Bir terör örgütü dış destek bulmadıkça ayakta kalamaz. Uzun ömürlü örgütlerin hepsinin arkasında ciddi bir dış destek vardır.

Yunanistan’da PKK yıllarca Lavrion kampında besiye alındı, korundu. Belçika yıllardır Sabancı’nın katili Fehriye Erdal’ı iade etmiyor. Fransa, İsveç gibi ülkeler PKK’nın lojistik merkezleri. Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, daha önce Paris’te öldürülen PKK militanlarını tanıdığını itiraf etmişti.

Cumhurbaşkanı düzeyinde kabul gören bir örgüt kolay kolay biter mi? Batı’nın bu ahlak dışı tutumunda bizim de eksiklerimiz var. Şimdiye kadar Dışişleri Bakanlığı’nın, Kamu Güvenliği Müsteşarlığı’nın, Sivil Toplum Kuruluşları’nın, Avrupa ve dünyadaki tüm ataşeliklerimizin, Üniversitelerimizin PKK’nın cinayetleriyle ilgili yüzlerce broşür, film, kitap hazırlaması gerekirdi.

Dış temsilciliklerimizin Türkiye’nin karşı karşıya olduğu terör sorunu ile ilgili konferanslar, toplantılar, tertiplemesi gerekirdi. Ne  PKK terörü ile ne Ermeni olayı ile ilgili doğru dürüst çalışma yapılmadı. Kendi görevlerini yerine getirmeyenin şikayete hakkı yoktur.

Dış temsilciliklerimizin bile terör sorununu Ermeni yalanlarını yeterince bildiği şüphelidir. Kendi yapmadığını Batı’dan bekleyenler sonunda yalnız kalırlar. Avrupa Parlamentosu’ndaki skandal bizim için bir uyarı sinyali olmalıdır.

Susarak, anlamsız, öfkeli tepkiler göstererek bugünün dünyasında hiç bir davayı savunmak mümkün değildir. Kendi davanızı, sorunlarınızı herkesten iyi bileceksiniz ki savunabilesiniz. Bilmek de tek başına yetmez, inanacaksınız. Ülkenize, milletinize, devletinize itimat edeceksiniz.

Kendi davasına kendisi inanmayan başkasını ikna edemez. Medyasında terör karşıtlarından çok örgüt sempatizanlarını barındıran bir ülke kimseyi ikna edemez. Hırsız evin içindeyse kapıları kilitlemenin anlamı yoktur. Hamasetin, Batı’ya lanetler yağdırmanın zamanı değil. Türkiye  çok geç olmadan terör sorununu uluslararası zeminde anlatacak akademisyenler, gazeteciler, yazarlar hazırlamalıdır.

Uluslararası toplumu PKK yandaşlarının çıkardığı gürültü ile baş başa bırakırsanız davanızı kaybedersiniz. Ne dediğimi anlamak için son 6 ayda HDP milletvekillerinin Avrupa, Rusya ve ABD seyahatlerinin sayısı ile karşı düşünceleri savunanların bu ülkelere yaptıkları ziyaretleri karşılaştırın.

HDP/PKK karış karış dünyayı gezip uluslararası toplumu yalanları ile iğfal ederken, bu yalanları çürütecek olanların Batı’ya dönük seyahat ve çalışmaları daha çok olmalıdır. Batı dünyası yıllardır tek taraflı propagandaya maruz kalıyor. Olaylara HDP/PKK ikilisinin sunduğu gözlükle bakıyor.

Türkiye hem kendisini anlatmalı, hem de bu yönde adımlar atmalıdır. Bu şekilde devam ederse bir süre sonra uluslararası toplumun bu bölgeye ilgisi başka boyutlarda devam eder. Batı çifte standartlıdır, fakat batı budur diyerek gerekeni yapmamak da bir noktada hamakattir.

Onun için, kahrolsun teranelerini bir tarafa bırakarak, akıllı, planlı, bilimsel bir çalışma yöntemi izlemeliyiz. Söz savaşını kazanamazsak, hiç bir savaşı kazanamayız.

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/309/avrupa-parlamentosu-ve-davasini-anlatamayan-ulke.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Yorumlar

Metehan ALPER
06.10.2016 08:37
Allah yar ve yardımcınız olsun Başkanım. Salihli Kazak Türklerinden

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar