YSK ve Akıl Tutulması…

Bizim kişisel kanaatimiz, YSK’nın İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin yenilenmesi doğrultusunda bir karar almayacağı yönündeydi.

Elbette, YSK Üyelerine baskı yapılarak seçimlerin yenilenmesi doğrultusunda karar alınabileceğini tahmin etmek çok zor değildi. Ancak biz hadiseye farklı zaviyeden bakıp ona göre bir tahlil yapmış idik, yanıldık.

31 Mart- 07 Mayıs… Yani 37 gün sonra YSK İstanbul seçimlerini iptal ediyor. Ayrıca YSK, 23 Haziran 2019 Pazar günü seçimlerin yenilenmesine ve Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasının geri alınmasına karar veriyor.

Süreç niçin bu kadar uzun sürdü?

Bu kararın, AKP’nin YSK Temsilcisi Recep Özel tarafından duyurulması da ilginç değil mi?

YSK’nın kararını, sandık kurulu başkan ve üyelerinin kanunun açık hükmüne rağmen kamu görevlisi olmaması nedeniyle aldığı da öğrenildi.

Burada da hemen aklımıza bir başka soru geliyor. Aynı sandık kurullarıyla Anayasayı değiştirmedik mi, aynı sandık kurullarıyla milletvekilliği ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerini yapmadık mı?

Peki, bu ülkenin seçim güvenliğinden kimler sorumlu, muhalefet partileri mi?

AKP’nin kaybettikleri 31 Mart seçimlerine ilişkin,YSK’ya verdikleri itiraz dilekçelerinde 20’ye yakın usulsüzlükten bahsediliyor. Allah aşkına 17 yıldır ülkeyi kimler yönetiyor? Bu durumda 2002’den sonra yapılan seçimlerin meşruiyeti tartışma konusu olmayacak mı?

AKP döneminde yapılan seçimler şaibeli mi? Yani AKP’nin itiraz dilekçesindeki hususlara bakınca öyle bir görüntü çıkıyor ortaya.

1950’den bu yana seçimlerin meşruiyeti hiç bu kadar tartışma konusu olmamıştı!...

Farz edelim ki AKP itirazında yüzde yüz haklı ve YSK çok doğru bir karar verdi. Bunun ülkemize ve dahi AKP’ye yansıması çok olumsuz olacaktır. Türkiye’deki insanların ve dünya kamuoyunun algısı ne olacak?

Yenilenecek seçim sonuçları ne olursa olsun; Türkiye’nin ekonomik krizini derinleştireceğini, AKP’nin çöküşünü hızlandıracağını görebiliyoruz. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ının bu durumu görmemiş olmasını aklım almıyor.

AKP yöneticilerinin seçimin yenilenmesi konusunda gösterdikleri çaba tam bir akıl tutulması değil mi? Üstelik yenilenecek seçimleri, AKP farklı kaybederse bir erken seçim dahi gündeme gelmeyecek mi? 23 Haziran’da yapılacak seçimlerinin yenilenmeyeceği garantisi var mı?

En başından itibaren, bu seçimlerin yenilenmesini Devlet Bahçeli ve Pelikan grubunun istediği söylendi. AKP’nin işini bitirmek Bahçeli’nin işine gelebilir de.

Bahçeli’nin; DSP ve ANAP’ın işini bitirdiği gibi AKP’nin de işini bitireceği söyleniyor.

Bugünkü şartlarda Türkiye genelinde bir seçim olsa, bu psikoloji ile CHP son 40 yılın en yüksek oy oranına çıkabilir.

Ekrem İmamoğlu, AKP’nin telaşlı ve yanlış politikalarının eseri olarak ortaya çıkan bir efsane lider olma yolundadır.

Sıcağı sıcağına ilk değerlendirmemiz bunlar, ancak daha pek çok yazılacak hususların olduğunu biliyoruz.

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/3014/ysk-ve-akil-tutulmasi.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar