FİLİSTİNLİ KIZA

“Gecenin bitmeyeceğini sananlar,

güneşi unutanlardır.”

Şakir Gözütok

Hayatın yorgun düşürdüğü bedenimi, sıcak bir yatağa uzatmıştım. Güya geleceğimi renklendiren mavimsi düşlere açacaktım kucağımı. Yeni hayalleri sermaye edinecektim. Bütün insanlara açacaktım gönlümü, bereket saçan Nil nehri misali. Ama olmuyor küçüğüm.

Filistinli bir kız çocuğunun çığlıkları bölüyor uykularımı. Rüya göremiyorum artık. Düşlerim yarım hep, bugünden sonra. Mutlu sabahlara uyanamayacak mı gözbebeklerim?  Uyandığım sabahların karşıma dikeceği soğuk ve kasvetli gerçeklerden korkuyor olmalıyım. Filistinli kız çocuğunun çığlıkları, bitmeyen bir hasret türküsü, ıslak bir feryat gibi çınlıyor kulaklarımda.

Utanıyorum kendimden küçüğüm; zira ben her sabah çocuklarını öpen bir babayım. Oysa sen sıcak bir tebessüme hasret kaldın yıllarca. Senin körpecik dünyan da, hayallerin gibi param parça.. Seni selamlayacak mı bir yıldız kümesi? Yoksa akşamların hüznü mü saracak yaralı kalbini? Kanatları kırık bir serçenin çaresizliğinde mi kalacaksın hep?

Üzülme küçüğüm! Demir parmaklıklar babanın üstüne değil, bütün korkakların suratına kapandı. Kilitler mahzenlere değil, pörsümüş vicdanlara vurulmuştur. Yürekleri birer meta gibi satılan sırça köşk sakinlerinin, bir çift sağır kulaklara sahip olduğunu bilmiyor musun? Birileri, onların vatanlarına ihanet, satılan körpelerin alın terlerini yudumladıklarını söylemedi mi?

Çok şey istemiyorsun küçüğüm! Biliyorum. Bir muktedir elin sıcaklığı dolduracak avuçlarını bir gün. Babanın elleri tutacak ufacık parmaklarını. Senin de öpülmeye layık pembemsi yanakların okşanacak elbet! Senin de gözyaşlarını silecek bir kuru mendil bulunur belki. Ama o mendil değil de, ağabeyinin yarasına bastığı kanlı bir bez de olabilir.

Eminim küçüğüm sen de aydınlık sabahlara uyanacaksın! Sarılacaksın babanın boynuna ‘üveys’i bir dokunuşla. Birileri alnından öpecek senin, yetimlerin can kardeşi Peygamber öpücüğüyle. Güller açacak yanaklarından kardelenler gibi.

Umudunu yitirme küçüğüm! Sen var olmalı, sen yaşamalısın! Sen ayakta durmalısın arsız ve yüzsüzlerin suratına tükürmek için. Sen, Sen olmalısın!

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/300/filistinli-kiza.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Yorumlar

Abdullah ateş
14.07.2016 07:51
Sabah sabah yeniden ruhun bir daha kendini hesaba çekmek için kolları sıvadığı merhamet çığlıklarının insan içinden nidalandığı bir paylaşım olmuş yüreğine sağlık hocam
Veysel HÜLAKO
18.07.2016 01:55
Elinize sağlık değerli hocam

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar