Sandıktan ne çıktı?

Sandıktan Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı çıktı.

Bu seçimin kazananı Cumhur (halk) ve Millet olmuştur.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi bu sandıkta milletimiz tarafından bir kere daha teyit edilmiş oldu. Muhafazakâr, milliyetçi ve demokrat düşünceye sahip irili ufaklı partiler “Cumhur İttifakı” etrafında, sosyal demokrat, milliyetçi (ulusalcı), sosyalist düşünceye sahip partiler ise; “Millet İttifakı” etrafında birliktelik oluşturdular.

Türkiye, Amerika’da olduğu gibi “Cumhuriyetçiler” ve “Demokratlar” olarak “Küçük Amerika” olma yolunda adım adım ilerliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, sadece  ‘First Leydi’nin olduğu balkon konuşmasında ifade ettiği gibi Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle ilgili olarak sandıktan çıkan mesajı alarak,  “Yeni reformlarla sistemi tahkim edeceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir uyarıyı da kendi partisine yönelik yaptı:  “Değişimi önce kendi içimizde gerçekleştireceğiz.”

Yâni Ak Parti Genel Başkanı sıfatıyla Erdoğan, “millete kendilerini anlatamadıkları” kentler ile “gönüllere yeterince giremedikleri” büyükşehirlerdeki teşkilatlardan başlamak kaydıyla bir kadro değişimine gideceği, bunu, kısmî değişiklikle kabinede gerçekleştirebileceği sinyalini verdi.

Başkent Ankara’yı (yanlış aday seçimi) ve İstanbul’u (bakanlık, başbakanlık ve meclis başkanlığı yapmış bir isme rağmen) boy farkıyla kaybetmenin acısını yaşayan Ak Parti, her iki büyükşehirde alınan sonuçları masaya yatırarak “Nerelerde hata yaptık? Nasıl bir yanlış yol izledik?” sorularına cevap arayarak kendilerine çeki düzen verecek.

Bu arada Ankara’da Mansur Yavaş’la ilgili yeni gelişmeler olabilir. Hukukçular, Ankara’yı kazanan Mansur Bey’e verilen cezanın Yargıtay tarafından tasdik edilmesi durumunda, başkan olabilme özelliklerini kaybetme ihtimalinin doğabileceği ihtimali üzerinde duruyor. Bu arada Medya aracılığıyla ortaya atılan senet atraksiyonu bu seçimlerde ters tepki vermiştir.

Millet İttifakı’nın ortak adayı Ekrem İmamoğlu, doğrusunu söylemek gerekirse toplumla iletişimde güzel, yerinde ve büyük bir sınav verdi. Toplum bilimciler, sosyal iletişim açısından İstanbul’daki seçimi ve adayların seçim stratejilerini bilimsel açıdan vakit geçirmeden masaya yatıracaklardır. Cumhur İttifakı adayı Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanının söylemlerine uymayarak kendi çabası ve stratejisiyle olumlu bir sınav verdiğini kabul etmek lâzım.

Bendeniz, İstanbul ve Ankara’nın kaybedilmesi durumunda Türkiye’de, siyasette taşların yerinden oynayacağını ve siyasette yeni partilerin ortaya çıkabileceğini ifade etmiştim. Balkon konuşmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yorgun olmasına rağmen usta bir siyasetçi olarak heyecanını kaybetmediğini müşahede ettim. Ufukta erken bir genel seçim şimdilik gözükmüyor! Ak Parti'de yeni bir oluşum ve yeni bir parti çıkar mı?

Nisan ve bahar aylarında siyasette yeni gelişmeler olabilir.

Sandıkta milletimiz öyle bir mesaj verdi ki…

Gazeteci ve yazarlar ile siyaset ve sosyal bilimciler yaptıkları yorumlar ile yazılarında “Ama, fakat, lâkin” kelimelerini çok fazla kullanmaya başladılar. Hangi açıdan bakılırsa ve ele alınırsa alınsın 31 Mart seçimleri ve sandıkta milletin verdiği mesaj her yönüyle yorumlanmayı fazlasıyla hak ediyor. Bu seçimler sistem tartışmalarının da önünü araladı.

Bu seçimler daha çok konuşulacak çok…

Bu seçimlerin tek bir kazananı var.

O da cumhur, yâni “halk” ve “millet”.

Bu seçimlerin kaybedeni ise; medya ve sosyal medyada çöreklenmiş troller oldu. Bir de olaylar ile gelişmelere at gözlüğüyle bakanlar, halka ve millete tepeden bakan jakoben zihniyet.

“İttifakların gücü adına” bu seçimleri…

Anlayana AŞK OLSUN!

Anlayana HAYIRLI OLSUN.

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/2936/sandiktan-ne-cikti.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar