Seçim 2019’a giderken, CHP’nin iletişim hataları! (1)


Bugün, bir iletişim Dr. olarak;  CHP’nin iletişim hatalarını yazmaya çalışacağız.

CHP’nin artık heyecan uyandırmayan; “saray, kaçak saray, damat bakan, tek adam” söylemlerinden vazgeçmesi gerek… Halkın içinde bulunduğu olumsuz durumdan nemalanamıyor. Ayrıca, “Memleket için hayırlı olacak işlere engel olan parti” söylemini de çürütmesi gerek, ama beceremiyor. İşte son haber; “Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda; “Türkiye Uzay Ajansının Türkiye’nin 20 yıllık hayali olduğuna, büyük bir heyecanla çalışmalarını yürüttüklerine dikkati çekerek, Ajansın kuruluş kararnamesinin iptali için CHP'nin Anayasa Mahkemesine başvurduğunu kaydetti.” Oldu mu şimdi?

1-İttifak;

“CHP’nin, seçimlere İP ile girmesi gerekli sinerjiyi yakaladı mı?” sorusu, diğerleri gibi gündemde. Çünkü, iki farklı yapıdaki/ideolojideki partinin bir araya gelmesi ve doğal birliktelik sağlaması kolay değil…

Zaten, mitinglerde/gezilerde bu farklılık kendini gösteriyor. Buna seçmen karar verecek..

2- Adaylar;

CHP, sanki seçimin tarihi belli değilmiş gibi, aday açıklamalarını o kadar geç bıraktı ki, mitinglere zaman kalmadı. İzmir bile, nerdeyse sorun haline getirildi.

Doğru veya beklenen adaylar göstermeyip, DSP’nin tekrar canlanmasına imkan verilmesi çok büyük hataydı!

Aylardır Şişli’ye çalışan adayım diyen,  Sn. Mustafa Sarıgül’ü aday göstermedi. Avcılar’da Sn. Handan Toprak Benli’yi aday yapmadı. Siverek adayı ortalığı karıştırdı.

Üzerinde çok konuşulan; Maltepe Belediye Başkanı’nı, Ataşehir Belediye Başkanı’nı ve Kartal Belediye Başkanı’nı tekrar aday gösterdi.

CHP Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya'nın adaylığı YSK tarafından düşürülünce, yerine eşi “Fatma Güçlü Çalkaya’nın aday gösterilmesi” doğru mu? Teşkilatta başka isim yok muydu?

“Oy vermezseniz sizi adam yerine koymam, size yol yapmam” diyen CHP Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Lütfü Savaş’a ne demeli!

Bu elbette, seçmende sallantılara yol açıyor. İttifakın nasıl sonuç vereceği ise bilinmiyor.

3- Suçlamalar;

Sn. Erdoğan, konuşma ve mitinglerinde, sürekli olarak “CHP’nin, HDP, paralel ve terör örgütleriyle ortaklık kuruyor” işledi. CHP’den etkili savunmalar gelmedi. Şişli Belediye Başkan adayının hakkında çıkanlara, eski konuşmalarına cevaplar verilemedi. Tanzim satışlarında; gerçekçi ve doğal refleksler geliştiremedi.

Adaylıklarda,  Sn. Muharrem İnce’yi destekleyenlerin ekarte edildiği suçlamalarına cevap verilemedi…

Yani; bir suskunluk, içten kaynama, güvensizlik görüntüsü verildi/veriliyor.

4- Pahalılık;

Halk ekonomik kriz altına ezilirken, 3600 ek gösterge sözü yerine getirilemezken, EYT’liler bağırırken, işsizliğin had safhaya gelirken, emekliler/asgari ücretliler maaşla geçinemezken” bunları kullanamayan, etkili ses çıkarmayan bir ittifak görüntüsü verildi.

Yani, durum leyhlerine ama yaprak kımıldamıyor. İktidarı da, muhalefeti de AK Parti götürüyor.

5- Çöp operasyonu;

Şişli’de bir gün süren, ama resimlenerek hızla dağıtılan ve ertesi gün toplatılan “çöplere” ses çıkarılmadı. Bu “operasyona” sessiz kalındı. CHP, bir kez daha çöplerle baş başa kaldı.

Ve, doğal olarak; AK Parti+MHP bunu istediği gibi kullandı…

CHP; sanki seçime asılmıyor, “olduğu kadar kazanlım” der gibi…

6- İBB adayı;

CHP; -nasıl olduysa- teşkilattan bir adayı Sn. Ekrem İmamoğlu’nu İBB adayı yaptı. Sn. İmamoğlu; genç, dinamik, güler yüzlü, sempatik, hazır cevap, nüktedan bir kişiliğe sahip. Hiç durmuyor. Ancak, ilçelerde yanlış adayların konulması nedeniyle gerekli desteği alamıyor.

CHP seçmeni bölünmüş durumda. Mesela, Şişli’de; çoğunluk -ki AK Parti seçmeni dahil- ilçede “M.Sargül”, ilde bölünüyor “B.Yıldırım/E.İmamoğlu” diyor. Çünkü, AK Parti adayı yok gibi, tanınmayan zayıf birisi, CHP adayının da tanınmışlığı yok!..

Son anketlerde Şişli; CHP %15, AK Parti %14 gözüküyor.

7- İlkeler;

CHP adayları; maalesef, neyi nasıl yapacağını hala anlatabilmiş değil. Mesela, Şişli gibi,  Eyüpsultan CHP kadın adayını, kimse tanımıyor. Hala bir ses getirdiği yok…Çalışması yok…Oysa o bölgenin Kemerburgaz ve Göktürk’te çok fazla CHP oyu var deniyor.

AK Parti adayı Sn. Yıldırımın açıkladığı, Eyüpsultan projeleri mükemmel…

Hayırlısı olsun diyelim…

Not; Bu seçimlerde, sağ parti olarak  Saadet Partisi’ni tebrik etmek lazım, kendi gücüyle seçime giriyor. AK Parti’ye küskün seçmen, Haziran seçimlerinde MHP’ye gitmiş ve MHP’de oy patlaması olmuştu. AK parti, MHP ile ittifak kurunca oylar boşa gitmiş oldu. Şimdi, memnun olmayan bu küskün oyların SP’ye gitmesi görülebilir.

Mevlam; Neylerse güzel eyler…

Gelecek yazı: “AK Parti’nin iletişim hataları” olacak!

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/2873/secim-2019a-giderken-chpnin-iletisim-hatalari-1.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar