Güler yüzlü sanatçıya selâm olsun


Peygamber Efendimiz, “Mümin kardeşine tebessüm etmen sadakadır” buyuruyor. Güler yüz, gülleri açmış bahçe gibidir. Seyredenlere bir güzellik verir. İnsanın, güler yüzlü olanların yanında ruhu aydınlanır. İnsanlara devamlı tebessüm eden sanatçı İbrahim Dülger’in güler yüzüyle aydınlananlara ne mutlu!
Onu hukukçu kimliğiyle değil, 1990’larda sanatçı kişiliğiyle ve “Kahkaha” adlı şarkısıyla tanıdım.

Konya Devlet Tiyatrosu Salonunda Türkistan kıyafetiyle çıktığı sahnede Tar’ıyla birlikte seslendirdiği “Kahkaha” adlı şarkıyı okurken “Yeter bu asık suratlar/ Haydi şimdi kahkahalar...” diyerek ardından attığı kahkahalar her ne kadar pek hoşumuza gitse de; aslında, akılda kalan söylediği şu güzel sözlerdi.

“Kin ve nefret yok olacak/ Yerini sevgi alacak/ Karanlıkları yırtarak/ Güneş yeniden doğacak.

Çoluk, çocuk, genç, ihtiyar/ Mutluluklara koşacak/ Belki bugün değil ama/ Yarınlar güzel olacak.”

***

Kin ve nefretin insanlığı alabildiğine sardığı bir dünyada yaşıyoruz. Müslümanların değil sokak ve caddede, camide bile birbirini görmemek için bir başka köşeye çekildiği bir zaman diliminde yaşıyoruz. Aramızda beş yaş fark olsa da onun, kahkahalarından çok arada söylediği  “Kin ve nefret yok olacak/ Yerini sevgi alacak/ Karanlıkları yırtarak/ Güneş yeniden doğacak” sözleri, bana umut aşılamıştı.

Birde devamla gülümseyen o güzel suratıyla etrafa dağıttığı o sadakaları yok mu ya!..

Bir insan, daha henüz tanımadığı bir insana nasıl ısınır, nasıl sever ve nasıl gönülden bağlanır ki…

Tebessüm böyle bir şey işte…

İnsana güldüğünüzde, karşınızdaki muhatabınıza tebessümle de olsa sadaka dağıttığınızda Yüce Yaradan, gönüllerdeki kin ve nefreti yok ederek yerini sevgiyle kuşatıyor.

O gün İbrahim Dülger’le böylesine bir sevgiyle kucaklaşarak tanışmıştım. Kalbim, birden bire ısınıvermişti.

Meram Yaka’daki evinin önünde bazen karşılaşıyor, selâmdan sonra ayaküstü kelâm ediyorduk. O gülen yüzü hiç eksik olmuyordu. Onunla ne zaman karşılaşsam negatif olan enerjim pozitife dönüşüyordu.

***

Bu yılın Mayıs’ın on altısında 55 yaşına girecek olan sanatçı İbrahim Dülger, Alanya'da katıldığı bir düğünde rahatsızlandı. Kalp krizi geçirdiği anlaşılan Dülger, kaldırıldığı Alâeddin Keykubat Üniversitesi Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde bütün müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Sanatçı İbrahim Dülger’in cenazesi, memleketi Uşak'ta Yücetepe Camisi'nde bugün (28 Ocak 2019 Pazartesi) ikindi vakti kılınacak cenaze namazının ardından Şekerevler Mezarlığı'nda toprağa verilecek. Merhuma Rabbimden gani gani rahmet diliyor, yakınlarına ve sevenlerine taziyelerimi iletiyorum.

Mekânı cennet olsun.

***

İbrahim Dülger hoca, 1998’de Yardımcı Doçent, 2010’da Doçent ve 2015’te de Profesör olmuştu. 2016'da Hoca Ahmed Yesevî Türk Kültürüne Hizmet Ödülü'ne lâyık görülen Dülger hoca, KTO Karatay Üniversitesi, Hukuk Fakültesi, Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Anabilim Dalı

Başkanlığından 31.07.2017 tarihinde ayrılarak Antalya Bilim Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak göreve başlamış ve daha sonra aynı fakülteye dekan olarak atanmıştı.

***

Âlemlere rahmet olarak gönderilen Kâinatın Efendisi, iki cihan serveri Efendimiz (salat ve selâm ona olsun) bize sadakayı çok vermemizi telkin etmektedir. "Verecek bir şeyimiz yok Ya Rasülallah" diyenlere ise “İnsanlara tebessüm etmeniz de bir sadakadır” buyurmuşlardır.

Herkese güler yüzle davranmayı sadaka vermiş gibi sevapla mükâfatlandıran Yüce Rabbimize ne kadar teşekkür etsek az. Bir Müslüman olarak rastladıklarına verdiğin selâmdan, sorduğun hatırdan bile mükâfat kazanıyorsun.

Peygamberimiz buyuruyor ki:

“İki mümin karşılaşıp müsafaha ettikleri zaman, aralarında yetmiş mağfiret taksim edilir. Bunun altmış dokuzu güler yüzlü olanındır." (İhya-u Ulumid-din. c/2, sf: 179.)

***

Güler yüz, gülleri açmış bahçe gibidir. Seyredenlere bir güzellik verir. İnsan, güzellikler karşısında güzelleşir. Güler yüzlü olanların yanında ruhu aydınlanır.

İbrahim Dülger hocanın güler yüzüyle aydınlananlara ne mutlu!

Sanatçı İbrahim Dülger’in çıkardığı iki albümde seslendirdiği şarkıların sözleri bile yüzü kadar güzel!

Âşık Sefâî’ye ait okuduğu “Turnam” adlı şarkı sözlerini, Âşık Hasretî’nin hoşgörüsüne sığınarak değiştirmek suretiyle yazıma son veriyorum:

“Taptuk’la Mevlana Yunus’u söyle

Onlarda Dünyayı terketti böyle

Âşık İbrahim’den çok selam söyle

Kalbi sadık olan sağlara doğru

Turnam turnam...”

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/2792/guler-yuzlu-sanatciya-selm-olsun.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar