Kılavuzu karga olanın...


Bir atasözümüz var; "Kılavuzu karga olanın burnu boktan kalkmaz" diye. Yâni insan, kendisine yol gösterecek kişiyi iyi seçmelidir. Eğer seçtiği kılavuz ters yol gösteriyorsa, kötü durumlara düşer." A'dan Z'ye bütün sorumlularının ortaya çıkartılması gereken "karga" konumundaki Kılavuz Tren, 9 vatandaşımızı kurban olarak seçmiş ve millî servete milyonlarca lira zarar vermiştir.

"İlave bir Emniyet ve güvenlik tedbiri olarak, ilk ticari seferin başlamasından önce hat üzerinde yolcusuz olarak işletilen tren."

'Kılavuz Tren'in tarifi yukarıda şekilde yapılıyor. TCDD tarafından yapılan ve anket sonucunda en yüksek oyu alan "Türk Yıldızı", "Yüksek Hızlı Tren", "Çelik Kanat", "Yıldırım" gibi isimler arasından adı "Yüksek Hızlı Tren" olarak belirlenen YHT'ye iki-üç defa binerek Ankara'ya seyahat etmiştim. Ankara'ya girdiğimizde bu hızlı tren hızını azaltıyordu. Ankara'dan Konya istikametine hareket ettiğinde de çok hızlı hareket etmediğini biliyoruz. Bu kazada ifade vermesi gereken makinistlerin üçü de vefat etti.

Bir-iki dakikalık zaman aralığında meydana geldiği açıklanan bu feci, son derece elem verici ve aynı zamanda düşündürücü olan bu kazada şimdiye kadar kusurlu bulunan üç kişi gözaltına alınmıştır.

***

Bir atasözümüz var; "Kılavuzu karga olanın burnu boktan kalkmaz" diye.

Yâni insan, kendisine yol gösterecek kişiyi iyi seçmelidir. Eğer seçtiği kılavuz ters yol gösteriyorsa, kötü durumlara düşer.

206 yolcusuyla Konya'ya hareket eden YHT, affedilmez ve muhakkak A'dan Z'ye bütün sorumlularının ortaya çıkartılması gereken "karga" konumundaki Kılavuz Tren'in kurbanı olmuştur. Dokuz vatandaşımızın canına kıyan bu Kılavuz Tren, ülkemizin millî servetine de milyonlarca lira zarar vermiştir.

***

Sabotaj gibi bir kazada Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü'nün çok değerli bir bilim insanı olan Prof. Dr. Berahitdin Albayrak, 20 yıllık rüyanın gerçekleştiği Türkiye Uzay Ajansı'nın kurulduğu gün şehit olmuştur.

Acaba bu bir tesadüf müdür?

Türkiye maalesef çok değerli bir uzay insanını kaybetmiştir. O trende KTO-Karatay Üniversitesi'nin değerli hocaları da bulunuyordu.

Fırat'ın Doğu'suna kahraman Türk Ordusu ve Mehmetçik tarafından yapılacak bir harekât öncesinde, Başkent Ankara'da tren kazası meydana geliyor.

Bu sizce, acaba bir tesadüften ibaret midir?

***

Uzayla ilgili pek çok bilimsel ve ilmî araştırmaların altında imzası bulunan Berahitdin Albayrak gibi uzay bilimiyle hemhal olmuş, gözlerini gökyüzüne çevirerek uzayda söz sahibi olmamız için 24 saat gözlem yapan ilim adamlarımız pek kolay yetişmiyor. İlk yazısı, “Astronomy and Astrophysics (A&A)” isimli uluslararası bilimsel dergide kapak konusu olarak seçilen

Albayrak gibi bilim insanları ve uzay adamlarımız, bilginin islâmîleştirilmesinde kilometre taşlarıdır. Astronomi ve astrofizik alanında TÜBA tarafından 2002’de “Seçkin Genç Bilimci Ödülü” alan Prof. Dr. Albayrak, Prof. Dr. Nüzhet Gökdoğan Astrofizik Bilim Ödülü’nün de sahibi idi. Uluslararası dergilerde 32 makalesi yayınlanan Albayrak, uluslararası hakemli dergilerde 16 makalesi yayınlanmış, millî ve milletlerarası bilimsel toplantılarda pek çok tebliğ sunmuş astronomi ve astrofizik alanında ender yetişmiş ilim adamlarımızdandı. “Cüce” ve “Süperdev” yıldızları da araştıran Prof. Albayrak, Ankara Üniversitesi’nin 1959’da kurulan Kreiken Rasathanesi’nin de hocaları arasında fezadaki yıldızları gözlemliyordu.

Gözü gökyüzünde ve Kur’an-ı Kerim’in ilk âyetlerinden “OKU” emrini yerine getirmek için uzaydaki cisimleri okumaya çalışan kıymetli bir bilim insanımızı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyorum. Albayrak başta olmak üzere bu kazada hayatını kaybeden diğer vatandaşlarımıza Yüce Mevlâ’dan rahmet diliyor, yaralılara acil şifalar temenni ediyorum.

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/2707/kilavuzu-karga-olanin.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar