Yeniden canlanan, yeniden canlandıracak olan, bizim medeniyetimizdir

Başta ABD olmak üzere dünyaya küresel ölçekte hükmetmek isteyen ülkelerin yönetici aklını oluşturan kadroların, insanî değer ve etikten nasibini almamış olmaları, medeniyet krizini can yakıcı tarzda ağırlaştırmaya başlamıştır.

Maddi çıkar ve başarıdan başka bir şey düşünmeyen duyarsız, vicdansız politikalar, krizi gittikçe ağırlaştıracağa benzemektedir. Savaşlar, terör, kitlesel yıkım ve kıyımlar, çocuk ölümleri, açlık, sefaletin her türlüsü, göçler, batılı insanı, hiç mi hiç ilgilendirmez olmuştur. Manasızca kilitlendikleri hedefler ve paylaşım hesapları için bütün dünyayı ateş ve kan denizine atıyorlar. Vicdanından soyutlanmış dünya, bu zulümlere daha ne kadar seyirci kalacak bilinmemektedir.

Diğer taraftan tek alternatif dünya önerecek Müslümanlar paramparçadır. İnançlarını, umutlarını kaybetmiş gibidir. En akl-ı selim olanlar da şuursuz ve can havliyle çığlık atmaktan başka bir tepki veremez olmuştur. Akıllı, sistemli, güçlü, örgütlü bir derlenip toparlanma yoktur veya çok azdır. Zulmü koyulaştıran, keskinleştiren, sadece Müslümanların duyarsızlıkları değil,  asıl zulümle, küfürle işbirliği yapmış olmalarıdır. S. Arabistan’ın BAE’nin, Bahreyn’in ve başka diğer Arap ve Müslüman ülkelerin, kutsalımıza, kültürümüze, en temel insan hakkımıza saygı duymaksızın yaptıkları barbarca saldırılarında Siyonist emperyalistlerle birlikte hareket etmelerini anlamak da hazmetmek de mümkün değildir. Bütün bu alçak, zalim saldırılara gücü ölçüsünce karşı koyan Türkiye, mazlumların, Müslümanların tek umudu olmuş gibidir.

Ümmetin bizden beklentileri sorumluluğumuzu daha da artırmaktadır. Ancak bizim dolduracağımız tarihî yerimizde muhkem durursak, şimdiye kadar olduğu gibi belki peş peşe oyun ve kumpaslarla imtihan edileceğiz ama bozduğumuz her oyundan sonra büyük kazanımlar, zaferler elde edeceğiz. Tekrar söylemeye gerek yok ki, bütün ümmete cesaret ve ilham verecek bu kavi direnişimiz, hiç kuşkusuz, bilgiyle, eğitimle, erdemle, çok çalışmakla, her bakımdan safları sıklaştırmakla, kucaklaşmakla, bütünleşmekle, daha donanımlı ve hazır olmakla başarıya ulaşacaktır.

Bütün engellemelere rağmen sıkı duruşumuzun, sabırlı oluşumuzun sonuçlarını almaya, en önemlisi Allah’ın açık yardımını görmeye başlıyoruz. Kaşıkçı cinayetine hak ve hukuku gözeten bir tahkikle yaklaşıp net tavır koymamız,  kurulan tuzağı yapanlarının başına geçirdiği gibi, bize de bir itibar kazandırmıştır. Keşke bir cana böyle kıyılmasaydı da biz de bu tarz bir itibar kazanmasaydık. Bu yönüyle büyük, şeytanca bir tuzağı boşa çıkardık.

Peki, bu şer tayfası boş duruyor mu, durur mu? ‘Andımız’ meselesinden başlayıp, Mustafa Kemal odaklı provokasyonlara kadar bir dizi kışkırtmayla yaktıkları ateşe benzin dökmek isteyenler oldu. Bizim mahalleden bazıları da gelişmelere siyasetten, ferasetten uzak düz bir tutumla körük tuttular. Onlar avuçlarını yalar. Bu millet bunca kazanımı ve belirlenmiş bir menzile doğru kararlı yürüyüşünü, üç beş fevrî anlamsızlığa feda etmeyecektir. Bu işler artık bu kadar kolay değil. Hele inancımız bu kadar basit değil. Bütün bu olayları tezgâhlayanlar kuşkusuz ne tür fitneliğin, fesatlığın peşinde olduklarını biliyorlar.

Şimdilerde biri de kalkmış önümüzdeki yıl darbe olacağını söyleyip duruyor. Yargı ve istihbarat bu açık ihbarı mutlaka gündemlerine almış olmalıdır. Türkiye bir ay içinde dünyanın en büyük havalimanının birinci etabını, ardından Türk akımı doğalgaz boru hattının denizdeki kısmının bitmesi açılışlarını yaparak güçlü bir mesaj verdi. Esasen her iki proje de dünya çapında ve bütün bir Avrupa’yı belki dünyayı bu topraklara mecbur edecek stratejik cinstendir. Türkiye, diplomasiden ayrı olarak başarıyla gerçekleştirdiği bu atılımlarla yükselişinin engellenmez olduğunu ortaya koymuştur.

Sözün özü, artık gerileyen batı çöküşün eşiğinde ne yapacağını bilememenin telaş ve şaşkınlığı ile oraya buraya saldırırken, burada bir medeniyet yeniden canlanmaktadır. Bu bizim medeniyetimizdir. İman, vicdan, erdem, azim, iyilik, paylaşma, yardımlaşma, merhamet, esenlik, estetik, ilim medeniyetidir. Ruhu serinletecek, insanı soluklandıracak medeniyet budur. Hayırlı sonuçlar için kendini bu medeniyete ait hisseden herkesin, bir amaçla yaşaması, o amaç için çaba göstermesi gerekmektedir. 

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/2664/yeniden-canlanan-yeniden-canlandiracak-olan-bizim-medeniyetimizdir.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar