Sulandırmayın

Başlıca üç ana unsur:

Adalet.

Kemalizm.

Sanatçı ayakları.

...

Tabi hakimlik olayı adaletin bel kemiğidir.

Bu işi mektebinden uzaklaştırarak maliye memurlarına kadar indirmeye kalkışırsanız adaletin dili tutulur, yılları uzar.

...

Geçmişte idare mahkemelerini kurduklarında, maliyenin memurlarını hakim yaptılar. O gündür bu gündür halkımız adalet arıyor, hakimin kapılarında beklemekten bıktı usandı.

...

Şimdi de yapılan değişiklik daha da enteresan.

İdare mahkemelerine hakim olmak için hukuk eğitimine gerek kalmadı. “Bakanlığın ihtiyaç durumuna göre belirleyeceği diğer alanlarda en az dört yıllık yüksek öğrenim yapmış olmak” yeterli.

Demektir ki, liyakatin köküne kibrit suyu.

...

Dünya uzmanlaşırken biz de hantallaşıyoruz.

İyi mi!

...

Sanki İstiklal mahkemeleri havasına bir dönüş. O mahkemelerin hakimleri hukuk konusunda uzman değillerdi, gerek de yoktu.

Nedeni ise, hak ve hukuk eğitimi alan kolayına adam asamaz.

...

Hele de hakim olmak için beş yıllık avukatlık şartı da hiçte adil değil, meyve de vermez, kıyıda köşede kalanlar gelir oturur. Bir taraftan imtihan kazanmak için gecesini gündüzüne katanlar, diğer taraftan nasıl olursan ol, beş yıl baroya kaydını yaptırdın mı bodoslamadan hakimsin.

...

Bu iş o kadar kolay mı, ucuz mu?

...

Kemalizm’in baskılarından bu milletin çekmediği kalmadı. CHP’nin halk tarafından iktidar yapılmamasının tek nedeni Kemalizm’dir. Tam da zihinlerden silinmeye başladığında, o saz o taftan bu tarafa geçti. Acayip, çok çok acayip!

...

Sazı o taraf çalarsa fiyasko ama bu taraf çalarsa eminim ki müzminleşir... Altından, vebalından kalkamazsınız.

...

Aynı şekilde, seçmeni muhafazakar olan bir partinin iktidarında özellikle zanilerin sanatçı ayaklarında kutsanmaları bu milletin ahlak yapısına saldırı gibi bir şeydir. Efendim siyaset, oylarını alacağız...

Ama benim gibi binlercesinin oylarını alamayacaksınız, bunu da bilin. “Onlar yüzünüze gülerler, fakat kalplerinde size karşı daima düşmanlık besler.”

Yani onlardan olmadıkça sana bana oy vermezler...

...

O bakımdan, bari bu kutsal değerlerimizi sulandırmayın.

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/2661/sulandirmayin.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar