ÇOK KEYİFLİ, BOL SÜRPRİZLİ BİR KİTAP ÖNERİSİ

Bu hafta birkaç günde bitirdiğim ve oldukça keyif aldığım bir kitaptan bahsetmek istiyorum. Kitabın ismi “ Büyük Sanatçıların Gizli Hayatları” . Elizabeth Lunday’in yazdığı ve Sevin Okyay’ın dilimize çevirdiği bu kitap eminim sanat meraklılarının ilgisini çekecektir.


İsminden de anlaşılacağı gibi kitap birçok ünlü sanatçının gizli kalmış hayatlarından bahsetmekte. Hatta içerisinde öyle bilgiler var ki okurken baya şaşırdığımı belirtmek isterim.


Bugün filmlere konu olan, birçoğumuzun mutlaka birkaçının adını ve  eserlerinden bazılarını ezbere bildiği ünlü sanatçıların hayatlarına dair en sıra dışı kesitlerin yer aldığı bu kitap için yazar; “Kitabımda , belli başlı ressamların en taşkın hikayelerini topladım “ demektedir.


 Gelelim kitaptan sizler için seçtiğim iki sanatçıya. Malum kitabın tamamında yer alan sanatçıların sayıları oldukça fazla. Bende sizler için çoğumuzun mutlaka adını duyduğu iki sanatçının sıra dışı hayatına yer vermek istedim.
Bu sanatçılardan ilki bugün bir dahi olarak nitelendirilen Leonardo da Vinci.’dir 15 Nisan 1452’de doğan sanatçı henüz 17 yaşındayken kendi adına işler almaya başlamıştır.

Zaman içerisinde Leonardo askeri mühendis, müzisyen ve ressam olarak çeşitli hizmetlerde bulunmuştur. 1503-6 sıralarında ise hepimizin bildiği Mona Lisa’yı yapmıştır. Peki Mona Lisa’yı bu kadar özel kılan nedir ? Bilmeyenler için ; Lisa izleyiciden uzağa bakacak şekilde oturmuştur.

Fakat bedenini bize bakacak şekilde döndürmüştür. Bu duruş eksen dışı bir konumdur . Contrapposto (İtalyanca Anlamı: Ters ) figüre hareket duygusu katmaktadır. Ayrıca figürün bakışlarında ki belirsizlik ve esrarengiz tebessümü yıllarca süren tartışmalara neden olmuştur.


Peki kitapta sanatçıya dair verilen sıra dışı bilgiler nelerdir? Leonardo’nun sanat tarihinde ses getiren eserleri ile bir dahi olarak nitelendirildiği söylemiştik kitapta bu dahinin aynı zamanda en dikkat yoksunu ressam olarak tanındığı bilgisi verilmiş . Tek bir şeye odaklanmakta oldukça zorlanan sanatçı çoğu eserini yarım bırakmıştır.


Kitapta yer alan bir diğer sanatçı ise; Vincent Van Gogh. Pek çoğumuzun kulak memesinin bir kısmını kestiği hikayesi ile tanıdığı ,hayatı zorluklar ve mücadele içerisinde geçmiş bir sanatçı. Özellikle ayçiçeği natürmortları ile özdeşleşen Van Gogh,  delirip akıl hastanesine kaldırıldığında zambak ve yıldızlarla dolu gökyüzü resimleri yapmıştır.


On dokuzuncu yüzyılda mevcut olan boyaların çok daha canlı tonlarının piyasaya sürülmesine neden olan Sanayi Devrimi ile birlikte sanatçı bu boyaları kullanmaya başlamıştır. Fakat o dönem piyasada bulunan zümrüt yeşili aynı zamanda fare zehri olarak ta satılmaktadır. O dönem, böylesine zararlı olan bu boyaların sanatçının nörolojik semptomlarına neden olmuş olabileceği ileri sürülmüştür. Öte yandan ; deliliğin baş gösterdiği dönemlerde sanatçının kendi boyalarını yediği bilinmektedir.


Özetle ; pek çoğumuzun dahi olarak nitelendirdiği sanat tarihine imzasını atmış sanatçıların hayatlarına dair gizli kalan ayrıntıları merak ediyorsanız kitabın tamamını mutlaka okuyun derim…

deozdag@gmail.com

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/266/cok-keyifli-bol-surprizli-bir-kitap-onerisi.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar