Fenerbahçe’den tarihi başarı: 9'da 9

Fenerbahçe’den tarihi başarı: 9'da 9

Bu yazının başlığı “Fenerbahçe düşerken” de olabilirdi. Zira Fenerbahçe gerçekten düşüyor. Bunu görmemek için kelimenin tam anlamıyla kör olmak gerekir.

Tarihinde bu denli kötü bir sezon başlangıcı yok Fener’in.

Dokuz maçta 2 galibiyet, 3 beraberlik, 4 mağlubiyet.

Attığı 6 gole karşılık kalesinde 10 gol görmüş. Eksi dört averaja sahip!

Dokuz hafta sonunda 9’da 9 yapmış!

Başka bazı alanlarda “ful çekmiş” ve tam puan alınmış gibi görünse de, sadece ama sadece 9 puan alabilmiş koskoca Fenerbahçe. 27 puan alması gerekirken, 9 puan.

Görülmemiş bir baş aşağı gidiş. Tepetaklak…   

Geçen sezon, Aykut Kocaman döneminde hızlı hücum yapamıyor, defansif oynuyor, seyir zevki vermeyen bir oyun sergiliyor diye eleştirdiğimiz Fenerbahçe ise, dokuzuncu hafta sonunda 4 galibiyet, 3 beraberlik ve 2 mağlubiyet sonrasında tam 15 puan toplamış. Yürüye yürüye… Yan top yapa yapa…

Aynı Fenerbahçe o 15 puanı alırken kaç gol atmış biliyor musunuz?

17…

Tam 17 gol.

Yürüye yürüye… Yan top yapa yapa… Bu sezon atılan 6 zavallı golün hemen hemen üç katı.

Elbette bu, çok çok ağır bir tablo…

Normal şartlarda Fenerbahçe taraftarının böyle bir tablo karşısında suskun kalmak bir yana, kıyameti koparması gerekirdi. Nasıl susuyorlar, susturuluyorlar mı, bu suskunluk “kredi vermek” ile mi açıklanıyor, doğrusu bilemiyorum. Ancak bildiğim şu ki, Rıdvan Dilmen gibi bir Fenerbahçe âşığı bile umudunu kesmiş ve “hoca değişse dahi, durum değişir mi emin değilim” diyebiliyorsa, durumun vahameti tartışma götürmez. Ki biz dahi aynı düşüncedeyiz.

Milyonlarca taraftarı uzunca bir süredir başarıya aç kalmış, açlığını basketboldaki uluslararası başarılarla doyurmaya çalışan bir takımın buradan da olsa, bir an önce ayağa kalkması şart.

Her şeyden önce, futbol teknik direktörlüğüyle uzak yakın ilgisi olmayan Cocu’nun, işin daha fazla kokusunu çıkararak, koskoca kulübü sokağa çıkamayacak hale getirmeden bileti kesilmeli ve “Bay Phillip, İstanbul tatiliniz sona erdi” denilmeli.

Sadece ona mı? Elbette değil.

Onu ve ayrıca, hiçbiri ortalamanın üstü olmayan ve ülkemizde dahi onar tane benzerleri bulunabilecek yabancı oyuncuları getiren Comolli adlı işin başındaki ‘1 Numara’yı da…

Yarından tezi yok bu iş yapılmalı ve Ersun Yanal veya Aykut Kocaman göreve getirilmelidir.

Eğer bu yapılmaz ve Galatasaray maçına bu ‘koku’yla çıkılırsa, Fenerbahçe taraftarının yıllardır övünegeldiği, morale ihtiyaç duyduğu zamanlarda ısıtıp ısıtıp ortaya sürdüğü 6-0’ın rövanşı çok acı bir şekilde alınabilir. Hem de dalga geçe geçe…

Hatta futbol oynamayı unutmuş bu Fenerbahçe’yi öncelikle önümüzdeki maçta, hem de Kadıköy’de Ankaragücü beşlerse hiç şaşırmayalım.

Dost acı söyler!

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/2589/fenerbahceden-tarihi-basari-9da-9.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar