ORTAK DEĞERLERDE BULUŞMAK

Bir topluluğu millet yapan ortak değerlerdir. Ne kadar çok şey paylaşırsanız, o kadar güçlü bir millet olursunuz. Değerlerini kaybeden bir milletin fertleri sağa sola savrulur. Toplumu birbirine bağlayan bağlar gevşer. Dağılma mukadder olur.

Şehit cenazeleri ortak acılara sahip insanların buluşma yeridir. Acılarınızda ortaklaşamıyorsanız sevinçlerinizde hiç ortaklaşamazsınız. Yazık ki, bugün böyle bir durumla karşı karşıyayız. Acıları ortaklaştırarak aramızdaki bağları güçlendirmek yerine kesip atıyoruz.

Aynı değerlerde buluşamayan toplumlar zamanla dağılırlar. Millet dediğimiz vakıa bir değerler  buluşmasıdır. Bunu asimilasyon, inkar  politikası gibi ayrıştırıcı itirazlarla karşılamak yanlış. Bir arada yaşamak ancak ortak değerlerle mümkündür. Değerleri ayrışan topluluklar er geç yollarını da ayırırlar. Onun için şu şehit cenazeleri asla siyasi rekabetin yarış alanı haline getirilmemelidir.

O şehitler biraz insan olan herkesin ortak değeridir. Onlar hayatlarını, gençliklerini bizim için feda ediyor. şehidin partisi, cemaati olmaz, o herkesindir ve herkes de ona sahip çıkma hakkına sahiptir. PKK/HDP’nin şehitlikler açması, HDP’nin Türk milletinin aleyhine her karara destek vermesi  değerleri farklılaştırarak ortak bir hayat sürdürmeyi imkansız hale getirmek içindir.

Sizin ağladığınız bir olaya gülen, sizin şekva ettiğinize alkış çalan, sizin ihanet gördüğünüze sahip çıkan bir topluluk oluşturarak ortak hayatı imkansız hale getirmek istiyorlar. Demirtaş’ın ve öteki HDP milletvekillerinin canlı bomba taziyelerine katılması, soykırım kararlarına destek olması hep bu ayrıştırma amacı içindir.

Bu durumda yapılması gereken sosyal ve kültürel politikalarla bu ayrıştırma, kardeşi kardeşle karşı karşıya getirme politikalarını etkisizleştirmektir. Ortak ülkülere, ortak gelecek tasavvuruna sahip değilseniz bir arada yaşayamazsınız. HDP de PKK da bir bölme parçalama projesidir. İkisinin de hedefi ortak değerlerimiz, kıymet hükümlerimizdir. Terör sadece insan vücudunu hedef almıyor, değerlerimizi de hedef alıyor.

Bu iki ihanet odağının ilk hedefi din bağına vurmaktır. Çünkü din hala toplumları kardeş yapan, birbirine el kaldırmasına engel olan en güçlü bağdır. PKK militanlarında gözlenen Zerdüşt aşkı, Marksistleşme, dinsizleşme eğilimi hep bu politikanın sonucudur.

Kimi bölücü mihrakların bizi artık Ömer’le Osman’la kandıramayacaksınız beyanı bu gerçeğin itirafıdır. Ömer, Osman dedikleri bizim baş tacı yaptığımız Hz.Ömer ile Hz.Osman’dır. Tarih ve vatan algısının farklılaştırılması, farklı duygusal yönelişler, dil üzerinden oluşturulmaya çalışılan kültürel farklılaşma hep aynı maksada matuftur.

Terörle tavizsiz mücadele elbette şarttır ama bunun tek başına yetmediği geçmişte bin defa ispatlanmış bir gerçektir. Esas mücadelenin sosyal ve kültürel alanda verilmesi gerekiyor. Terörle mücadele edilirken acıları, sevinçleri, duyguları ortaklaştıracak bir politikanın da devreye sokulması gerekir. Devlet yönetimi tekleştikçe bunu başarmak daha da kolaylaşacaktır.

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/255/ortak-degerlerde-bulusmak.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar