Etno-kültürel talepler ve bölgesel ırkçılık

Yerel seçimlere sayılı günler kaldı. Seçmenlerin sosyal tercihlerini dikkate alarak, seçmen profilinin değişkenliğini söylemek mümkün. Aslında 7 Haziran 2015 seçim sonuçları, Türkiye'de sosyal tercihlerin seçim sonuçlarına tesir edeceğini göstermişti. Sadece hizmetler değil, partilerin ideolojik yapısı ve etno-kültürel vaatleri de tercih unsuru olmuştu. 

Siz istediğiniz kadar ekonomik refaha vurgu yapın, istediğiniz kadar istikrar sürsün, Türkiye büyüsün diye propaganda geliştirin, zaman ve zemine göre, etno-kültürel talepler ve bölgesel ırkçılık, siyasi oluşum ve partileri besleyip büyütüyor. Diğer bir deyişle Türkiye de kültürel kimlikler üzerinden siyasetin tuttuğunu iddia etmek mümkün. Bu manada, Kürt kimliği üzerinden siyaset yapan HDP'nin kültürel hassasiyetleri ve etnisiteye dayalı ideolojik söylemleri sandıkta karşılık bulmuştur. Yoksa HDP'nin barajı geçmesi başka türlü nasıl izah edilirdi ki?

Kürt kimliğinin ortak değerde, yani devletin egemenlik hakkına dahil edilmesini talep etmek, (vatandaşlık tanımında ortak hak olarak) anayasal tanımlamasını istemek, ana dilde eğitim, yerel yönetimlerde özerklik gibi sosyal talepler HDP'yi büyütüp meclise taşımıştır. Yoksa HDP'nin iç politikada Türkiye için, dış politikada Dünya insanlığı için hangi politikaları seçmenleri cezbetti ki barajı aştı? Başka bir zaviyeden AK Parti iktidarını devirmek isteyen sol marjinal grupların, kıytırıktan bir bahaneyle, HDP'nin demokratik zeminde, AK Partiyle mücadele etmesini sağlamak amacıyla, sol çevrelerin oylarıyla barajı aştı yorumlarını çok gerçekçi bulmam. Çünkü marjinal grupların Türkiye genelinde oy oranlarının yüzde bir bile olmadığını tahmin ederim.

Yukarıda da vurguladığım gibi, zaman ve zemine göre, seçmenin sosyo-kültürel tercihleri partilerin kaderlerini tayin edebiliyor. Bu manada başka bir örnek vermek gerekirse, HDP'deki gelişmeye ters orantılı olarak, kendisini milli çizgide gören devletçi kitlelerin, milli reflekslerle hareket ederek, MHP'nin öteden beri savuna geldiği milliyetçilik ideolojisini devletin bekası olarak görüp, MHP'yi baraj üstü tuttuklarını söylemek mümkün.
HDP seçmeni kültürel talepleri tercih ederken, HDP sandığa atılan oyların kıymet ve değerini bilmedi. Demokratik mücadeleden yana tavır alıp, Türkiye partisi olmayı tercih etmedi. Aksine Asker-sivil vatandaşa sıkılan kurşunları tercih ederek, Kandil ve PKK'nın partisi oldu. Açılım sürecini sabote ederek, hem Türkiye'ye, hem de Kürtlere yazık etti.

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/2548/etno-kulturel-talepler-ve-bolgesel-irkcilik.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar