Darbelerle yüzleşmek - 1

"Toplum kendi sorunlarını çözecek bir aydın kadroya sahip olmazsa, çok darbe yaşar."

(Prof. Dr. Erol Güngör)

Yarın 12 Eylül 1980 askerî darbesinin 38'inci sene-i devriyesi.

"Asmayıp ta besleyecek miydik" diyen 12 Eylül Cuntasının Askerî elebaşı netekim hayatta değil.

Yunanistan'ı tekrar NATO'ya döndüren siyasî ve askerî bir kararın altına ancak askerî bir vesayet imza atabilirdi.

Netekim öyle de oldu.

12 Eylül Askerî Darbesi'nin arkasında hangi gücün ve hangi devletin olduğunu biz, ABD Devlet Başkanının, havadayken söylediği "Bizim çocuklar başardı..." cümlesiyle anladık. 15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsü ve Türkiye'yi esir alma hamlesinin arkasında da ABD'nin olduğunu bilmeyen yok sanırım.

Meşru yönetimlere karşı, gayri meşru müdahale olarak bilinen darbelerden Türkiye'nin ve insanımızın başı, 1876'dan bu yana dertten bir türlü kurtulamamıştır. Mısır ve Pakistan'da gerçekleştirdiği darbelerde başarıya ulaşan Amerika; Türkiye'de bundan iki sene evvel FETÖ eliyle teşebbüs ettiği darbede, idarecilerin ve askerî subayların uyanıklığı, darbeyi önceden haber alarak yerinde ve zamanında tedbirler almak, halkımızı meydanlara sahip çıkmaya davet etmek suretiyle bu sefer başarı sağlayamadı.

Ülkemizde her 10 yılda bir gerçekleştirilen darbelerde olduğu gibi 12 Eylül Askerî Darbesi de, oluşturduğu siyasî, sosyal travmalarla, ekonomik güvensizlik ile memleketimizi en az 30 sene geriye götürmüştür. Ben burada, tarihçi Caner Arabacı'nın "1876 darbesi, padişahı öldürüp yönetimi ele geçirme ve hilafetle yola devam etmeyle yetinir. Ama bu yüzden 28 Şubat, başörtüsü ile sakal, bıyıkla uğraşır. Onun için darbeler tarihi, modernleştiricilerle birlikte bir zihniyet sorunu olarak değerlendirilmek durumundadır" tespitine katılıyorum.

***

NEÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü, çıkardığı Sosyal Bilimler Dergisi'nde "Darbeler Tarihi Özel Sayıları" ile güzel bir çalışmanın altına imza atmış. Biri 202, diğeri 246 sayfadan oluşan dergilerin 2018 Ağustos baskıları elime henüz ulaştı. Dergilerin sayı editörü Prof. Dr. Caner Arabacı başta olmak üzere emeği geçen tarihçi hocalarımız ile yayın ve danışma kurulu üyelerine çok teşekkür ediyorum.

Tarihçi Arabacı, "zihin yönlendirmenin uç düzeyde kullanıldığı darbe hazırlık dönemlerinin ayrıca masaya yatırılması" gerektiğine işaret ederek "12 Eylül darbe liderinin, günlük onlarca genç ölümünün, darbe şartlarını olgunlaştırdığını söylemesi, bir başka garabetin kapısını aralamaktadır. Burada yine sonuç maalesef, insan unsurunun yönlendirilmesi ve eğitim sorununa ulaşmaktadır" demek suretiyle darbelerle yüzleşmek gereği üzerinde kafa yormaktadır. Şu uyarı da çok önemsenmeli ve üzerine ısrarla durularak gidilmeli:

"Darbe basını, zihniyeti ele veren en önemli birim olarak değerlendirilmelidir."

1440'ıncı Hicri Yılınız Kutlu Olsun

1440'ıncı Hicri Yılınızı kutlar, hicretin tam anlamıyla kavranması ve üzerinde çok düşünülmesi gereken önemi bir olay olması hasebiyle gelecek nesillere aktarılarak yaşatılması gerektiğine inanıyorum.

Hicretin tek bir alanda değil, günümüzde her alanda gerçekleştiğini bilerek özellikle, insan denilen eşref-i mahlûkatın yaratılış gayesinin bile bir hicret olduğu, insana hayat veren kanın insan vücudundaki hicretinin bile insanın aklını donduracak derecede kimya ile uğraşan bilim ve ilim sahiplerince ortaya konması, micro kameralarla insanımızın ve insanlığın faydasına sunulması gerekir. 

Müslümanlar olarak bu dünyaya hicret için geldiğimizin acaba farkında mıyız?..

Hicret eğitim, talim ve terbiye yoluyla sağlanan bir süreçtir.

Hicret, insanın varlıktan yokluğa doğru yeniden var olmasıdır.

Yâni hicret, yeni bir BA'SU BÂDE'L-MEVT'tir.


http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/2480/darbelerle-yuzlesmek---1.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar