ABD’nin ölümlerden ölüm beğeneceği günler yaklaşıyor

Doların değerini artıran spekülasyonun, Türkiye’yi dize getirmeyi amaçlayan çok yönlü saldırı ve kuşatmaların son halkası olduğu açıktır.

Yahudi para baronlarının dolar üzerinden Türkiye’ye yaptıkları operasyon, piyasa ve ekonomi şartları içinde hemen hiçbir gerekçeye ve gerçekliğe dayanmamaktadır. Terör saldırılarıyla başlayıp Gezi olayları ve hendek kalkışması ile kaosu şehirlere yaymak isteyen odaklar, 15 Temmuzla zirveye çıkan komplo ve kumpaslarla da bir netice alamayınca, para piyasalarında stres yaratmak istemişlerdir.

Meselenin Türkiye’nin mali ve ekonomik yapısıyla alakalı olmadığı, ABD’nin yaptığı siyasi içerikli dayatma ve tehditlerinden bellidir. İki bakanımıza yapılan yaptırımlarla açığa çıkan gerilime sebep olan olayların derinliği 3 Mart Tezkeresinin Mecliste reddedilmesine kadar gitmektedir. Gerilim ‘One Minute’ ihtarıyla şoka dönüşmüş, 15 Temmuz’da olduğu gibi ABD’nin tüm darbe girişimlerinin boşa çıkarılması ile dayanılmaz olmuştur. Her biri bir yeni cephede Türkiye’nin kazanımıyla sonuçlanan bütün gelişmeler, Suriye’de, sıcak çatışmaya dönüşmüş, ABD’nin açık destek verdiği terör örgütlerine, dolayısıyla ABD’ye şiddetli darbeler vurulmuştur. Rusya, İran, Irak, Katar ve Sudan gibi ülkelerle sıkılaştırılan bağlar, ABD’yi köşeye sıkıştırmıştır. Kudüs oylamasında ABD’yi BM’de yalnızlaştıran girişimlerin öncülüğünü yine Türkiye yapmıştır. En son rahip Brunson olayı, tam manası ile ABD’nin casusları tarafından sürdürülen kirli işlerini ve ilişkilerini deşifre etmiştir. Sözün kısası gittikçe bağımsızlaşan Türkiye’ye artık bir ders vermenin zamanı gelmiştir onlara göre.

ABD, korkunç bir güç zehirlenmesi yaşamakta, büyük devlet olmanın ağırlığını taşıyamamaktadır. Akılla telif edilemeyecek Siyonist körlükle ne yaptığını bilemez halde Türkiye’ye sekiz maddelik şart ileri sürmüş, bir de zaman vererek tehdit etmiştir. Bunların ardından gelen ve bizzat Trump’ın tweeti ile devreye sokulan kur operasyonu, bu sebeplerle baştan sona art niyetli, ticaretin ve ekonominin ilkelerine, ahlâkına uymamaktadır. Bankaların, borsaların kaplı olduğu gece yarısında yapılan yasadışı işlemler, yapılan işlemlerin bir korsan operasyonu olduğunu ortaya koymaktadır. ABD de, doları da güvenilirliklerini yitirmiştir. Spekülatif dolar baskısına ve keyfi ticari sıkıştırmalara sadece Türkiye maruz kalmamıştır. Çin, Rusya, Almanya, İran, Kanada başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesi bu güvensiz belirsizlik içinde çare ve çıkış aramaktadır. ABD, hukuka, kurallara göre değil sokak kabadayılığının hoyrat sorumsuzluğu ile hareket etmekte, sonuçta gittikçe yalnızlaşmaktadır. Sözüm ona korumacılık gerekçesi ile başka ülkelere koyduğu sınır, sonunda kendi alanını daraltmaktadır. Daralma önümüzdeki zamanda daha fazla hissedilecektir.

Türkiye, vurucu güç olarak ABD’nin öncülüğünü yaptığı ve doları silah olarak kullanan anlayışın karşısına çıkan bir ekseni temsil eder olmuştur. En son Güney Afrika’da, Türkiye’nin BRICS ülkelerine kendi paralarıyla ticaret yapmayı telif etmesi, dolara dayalı düzeni temelinden sarsacak niteliktedir. Eğer bu öneri kabul görürse dolar tarihinin en büyük sarsıntısını yaşayacaktır. Rusya, Çin ve İran bu yönde çalışmalar başlatmıştır. Ülkeler, artık güven vermeyen dolardan kendi paralarına dönerlerse, bu sadece doların değil, ABD yüzyılının da sonunun başlangıcı anlamına gelir. Yaşanacak böyle bir gelişme sürecinde ABD merkezli yaşanacak finansal çöküş, enflasyonla da devalüasyonla da izah edilemeyecek bir patlama olur. Daha açık söyleyişle ABD tuz buz olur.

Vatanına dönmek zorunda kalan yüz bin milyonlarca ton doların hurda değerinden başka karşılığı olmaz. Bu sarsıntı elbette bütün dünyada korkunç yıkımlara, çökmelere, savrulmalara sebep olur. Bu süreç yeni tarihsel kırılmalara, yeni bloklara, çağlara yol açacaktır. Bu pencereden bakıldığında olacakları şimdiden kestirmek bile imkânsız gibidir. Belki tahmini öngörüleri, bir korku filmi veya dehşet romanı konu edebilir. Kızılderililerin dediği gibi ABD ve onu koçbaşı olarak kullanan karanlık baronlar, doların yenmediğini, karın doyurmadığını anlarlar. Bir ABD’li “Dolar bizim paramız, ama sizin sorununuz” demişti. Kendi paramıza dönmemiz halinde dolar, ABD için büyük sorun olacağa benzemektedir. Yaratıp kontrol edemedikleri bu put, dönüp kendi varlıklarını kemirebilir.

Merkezinde doların tahtını korumayı amaçlayan kaygının olduğu bu savaşta Türkiye’nin hedef seçilmesi boşuna değildir. Çünkü Türkiye, doların satın alamadığı yani doların güç yetiremediği değerlerle var olma mücadelesi vermektedir. Bu kesinlikle iyilik düşüncesi, yardımlaşma, dayanışma, işbirliğidir. Vicdandır, güzelliktir, özgürlüktür. Dolar ise kanı, zulmü, işgali, sömürüyü, gözyaşını, faciayı, zehri, esareti, yok oluşu, bağımlılığı temsil etmektedir. Bütün bu değersiz şeylerin sembolü ve putudur. Dolar zulmün ruhudur. Emperyalizmin büyüsüdür, zehridir, tuzağıdır.

İlk şok atlatılmış, devlet ve millet bütünlüğü ile ayağa kalkan milli ruh, yüksek bir diriliş ve direnişle harekete geçmiştir. Şimdi karanlık bir dönemin sonunda yaptığımız aydınlık çağrı veya aydınlığa yaptığımız çağrı, yavaş yavaş başka ülke ve coğrafyalardan da yankı bulmaya başlamıştır. Bizi öldürmeyen darbe daha da diriltecektir. Bir de şu var; öldürmek için yaptığı hamleleri boşa çıkanlar, ölüme de hazır olmalıdır. ABD için ölümlerden ölüm beğeneceği günlerin yaklaştığını hissediyorum. Yeter ki dirliğimizi ve diriliğimizi muhafaza edelim. Dirliğimize ve diriliğimize yeryüzünün vicdanlı insanlarını da ortak etmeyi bilelim. Çünkü bu savaş bir yönüyle insanlık savaşıdır.

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/2424/abdnin-olumlerden-olum-begenecegi-gunler-yaklasiyor.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar