Başlamamızın İlki

Yaşamak başlangıçlarla doludur.

Her an her şey yeni başlangıçlarla hayata ve varlığa dâhil olur.

İşte ‘enpolitik.com’un bize sunduğu bir paylaşım ortamında birlikteyiz.

Her bir okurumu sevgi, saygı ve muhabbetle selâmlıyorum.

Birlikteliğimizin arınma ve durulmamıza daha fazla imkân vereceğini umduğum mübarek Ramazanın başlangıcına denk gelmesinin, iyilikleri, güzellikleri daha içten, daha aşkın paylaşmamıza yol açacağına inanıyorum. Bu vesile ile Ramazanınızı tebrik ediyor, her birimize, sıkıntılı süreçlerden geçen ülkemize ve tüm İslâm âlemine hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Açık yürek ve iyi niyetle yer aldığımız bu platformun editör kadrosu, yazarlar ve okurlar olarak hepimize hayırlar getirmesi için duacıyım.

Ben bu köşede ne yazabilir, neler paylaşabilirim?

Bu hususta mühendislere özgü ayrıntılı bir plan yaptığım söylenemez. Bunun birçok sebebi var. Ama daha ilginç gelebilecek olanı her metnin sağlam bir planla kurgulanması gerektiği düşüncesinde olmamdır. Ancak plan, metnin anlam alanını yazarın düşüncesiyle sıkı sıkıya kapatmamalıdır. İdeolojik dönemlerde çokça kötü ve yer yer kaba örneklerini gördüğümüz bu metinler esnekliğe imkân vermeyen yapılarıyla, anlam paylaşımını ve doğal olarak anlamı paylaşarak çoğaltmayı neredeyse imkânsız kılarlar. Kaldı ki, hem gündelik olayların önceden kestirilemez çok yönlü, çok boyutlu ve katmanlı değişimi hem de yaşamın akışındaki muazzam değişkenlik buna izin vermez. Buradan yazarın peşinen bilen ve okura empoze eden bir konumda peşinen bir ayrıcalık sahibi olmadığını, olamayacağını da söylemiş oldum. Eğer bu anlayışta olmasaydım az önce söz ettiğim paylaşım temennimin samimiyeti tartışılır olacaktı. Bu ifadelerden yola çıkarak yazılarımın tamamen ucu açık, belirsiz bir alanda bizi peşine takıp götüreceği sonucu da çıkarılmamalıdır. Anlam da özgürlük de sorumsuzluk sayılabilecek savruk bir satıhta oluşmaz, oluşmamalıdır. Hemen belirtmeliyim ki, okurla aramda oluşacak risk ve avantaj ilişkisinde okur daha avantajlı bir konumdadır. Çünkü benim yaptığım başlamanın ilkidir ve öyle olacaktır. Yani ilk cümle, ilk çağrışım, ilk imge, ilk düşünce, ilk söz benden çıkacak. Bu bildiğimizden veya çok bildiğimizden değil elbet. Ama ne çare ki birimizin bir yön, bir yol belirlemesi, bir işaret vermesi gerekir. İşte o benim sorumluluğumda kalıyor. Ama o yolun, o işaretin, sözün doğruluğu elbette tartışılır, tartışılmalıdır. Söz kendi yolunu, suyun yolunu bulması gibi aramızdaki salınımlar sonrasında mutlaka bulacaktır. Kaldı ki, arzuladığımız tarz ve anlamda bulması da gerekmez. Çoğu kez hakikat, arzularımızın üstünde, ötesindedir. Erdem arzularımızın hakikate yönelmesiyle yaşanır olmalıdır. Söz bu sayfalardan yüzlerce farklı okur dimağına yansıyarak çoğalacak. En nihayet Gadamer’in ve Dilthey’ın hermetik duyarlıkla isabetle belirttikleri gibi tarihsel, kültürel denetimden geçerek asıl anlamını bulacak. Sonunda zamanın süzeğinden geçerek daha büyük, daha yüksek, daha geniş çerçevede yani tefekkür dünyamız içinde yerini alacak veya almayacak. Her türlü söz ortamının, yayınların ve artık çağımızda hayat içinde vazgeçilmez önemi ve yeri olan bu platformların düşünce ve algı dünyamıza tartışmasız yeri vardır.

Okurlarım beni ilgi ve yakınlık durumlarına göre birkaç yıl önce her gün yazdığım bir haber sitesinden, kitaplarımdan, Ay vakti, Dil ve Edebiyat ve Notlar gibi dergilerimizdeki yazılarımdan, bazıları öğrencim olarak üniversiteden veya faaliyet programlarını yaptığım Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Ankara Şubesinden, birçok üniversite dernek ve vakıflarda verdiğim konferanslardan tanıyabilirler. Her şeyimizle hayatın içindeyiz ve kendi hayatımızı yaşamaya çalışıyoruz. ‘enpolitik.com’ zaten hayatımızın akışı içinde adlandırılmamış bir yere sahipti. İşte şimdi adını koyduk bir yeni başlangıçla yola çıktık.

Bu köşede neler yazacağım? Bu tür sosyal medyanın işlevine uygun olarak ‘Türkiye’yi Yeniden Keşfetmek’ kitabının Necmettin Evci’si kaldığı yerden devam edecek. Ama hayatı hepten politik ayrıntılarla doldurmamak, zihnimize farklı bir var oluş alanı katmak ve kazandırmak için orantısız olmayacak bir düzenle doğrudan insana ilişkin de yazmak istiyorum. Daha doğrusu zaten düşündüğüm bir çalışmaya sizleri de sıkmayacak tarzda başlama imkânı bulacağım.

Eleştirileriniz beni mutlu edecektir.

Hatta bu yazılarımın asıl amacının sorulara cevap vermekten çok sorularıma cevap bulma arayışı olduğunu asla gizlemem.

Esenlikler diliyorum.

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/234/baslamamizin-ilki.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar