“Yeni Türkiye Dersi” başlıyor!

Cumhurbaşkanı adayları, milletvekili aday tespitleri, ittifaklar, seçim propagandaları derken 24 Haziran seçimleri geldi, yaşandı ve sâlimen sonuçlandı çok şükür.

Kazananlar, kaybedenler… Üzülenler, sevinenler… Umutlananlar, hayâl kırıklığı yaşayanlar…

En baştan söyleyeyim ki, bu yazıdan muradım, zaten birçok kişinin günlerce yapacağı iç siyaset odaklı rakamsal yorumlar yapmak değil.

Ancak bu bağlamdaki kısa yorumumu sorarsanız…

Hiç kimse kusura bakmasın!

Bir yönüyle bakıldığında, seçimin asıl galibi aziz Türk milleti. Herkese bir şekilde ders verdi.

Tabii almasını bilene; milletin dilinden anlayana...

Peki, “verilen ders alınacak mı” diye sorarsanız, bir kelimeyle, hayır! Pek ümitli değilim, ancak ülkem ve milletim adına bu konuda umut taşımak istiyorum.

Ümitli değilim, çünkü olmadık açılardan bakıp, hemen herkes kendisini seçimin galibi ilan edecek yine! Onca net rakamlara rağmen ve matematik bilimini inkâr edercesine... Sanki güneş balçıkla sıvanırmış gibi…

…..

İlk sonuçların ardından birkaç saat içinde tablo şekillendiğinde, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği ülkelerinin üzüntü içinde ışıkları söndürüp erkenden yatmış olabileceği düşünülse de, bu görüşe katılmak mümkün değil.

Bu çok romantik, fazla duygusal bir yaklaşım olur ki, batılılar asla bu tür durumlarda duygusal davranmaz, aksine fazlasıyla realist olurlar. Hele de ana konu Türkiye ve onun yönetimi ise…

Tam aksine, sonuçların netleşmeye başlamasıyla birlikte, kapalı ışıkları da açıp, hiç zaman kaybetmeden “Yeni Türkiye Dersi”ni çalışmaya başladığını düşünüyorum malûm devletlerin.

Hatta rahatça söylenebilir ki, bütün bir küresel sistem artık bu çok önemli dersi çalışmaya başlamıştır.

Aslında uzun süre, adeta yarı resmi yayın organı gibi davranan gazeteleri, dergileri ve televizyonları; Moody’s, S&P ve Fitch gibi, sözde tarafsız kredi derecelendirme kurumları; ayrıca, Türkiye içinde ve dışında, devletimiz aleyhine faaliyet sürdürmeleri için beslemekte oldukları kalem sahipleri marifetiyle Türkiye seçimlerine yönelik manipülasyon amaçlı çalışmalarının yanı sıra, 24 Haziran akşamı oluşacak tabloyu öngörmek için uğraştıkları biliniyordu.

…..

Yakın plan bakıldığında, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’na ve bakanlarına seçim öncesi toplantı izni vermeyip, PKK terör örgütüne gösterileri için -neredeyse- her türlü kolaylığı sağlayan Almanya’nın seçim haftasında PKK’nın önemli isimlerinden üçünü tutuklaması tam da bu sebeple, yani seçim sonuçlarını öngörmüş olmasındandır.

Şanlı Türk Ordusu Afrin’e girerken görünür planda sessiz kalsa da, Münbiç’e girme konusuna asla sıcak bakmayan Amerika’nın, seçimin yaklaştığı günlerde “gel bu işi birlikte konuşup, halledelim” demesi de, istemediği sonucun gerçekleşeceğini görmesindendir. Bazı eyaletlerde FETÖ’cü avı başlatmasını da bu bağlamda değerlendirmek mümkün.

Kaldı ki, Türkiye’nin hızla değiştiği ve daha da önemlisi önlenemez bir yükselişe geçtiği, 2013 yılı mayıs ayının son günlerinde bir çevre hareketiymiş gibi başlatılan isyan hareketinin/ kalkışmanın, devlet ve milletin omuz omuza vermesiyle kısa sürede bastırılması üzerine küresel sistem bugünleri görmüş ve “eyvah” diyerek dizlerine vurmaya başlamıştı.

Ve elbette daha o zaman Türkiye’nin zaten ‘ilk 10’a girdiği görülmüş, “acaba durdurma imkânı var mı” diye çareler aranmaya başlamış, en azından geciktirmenin arayışına girilmişti. “15 Temmuz darbe ve işgal hareketi” bu arayışların son adımıydı. Oradan da istenilen sonuç çıkmayınca, Türkiye ile çalışmak ve bölge/sin/de onunla birlikte hareket etmekten başka bir seçenek olmadığı -istemeye istemeye- kabul edilmişti.

…..

Sözün özü, artık vakit -gerçekten- “Türkiye vakti”.

Amerika, İngiltere, Almanya, Fransa, Rusya… Hâsılı küresel sistemin bütün aktörleri ve yancıları bu gerçeği gördü.

Uluslararası sermaye bunun tartışılmaz bir hâl olduğunu gördüğü içindir ki, bu gerçeği çoktan satın aldı.

Şimdi yapılması gereken, “Yeni Türkiye Dersi”ne iyi çalışmak ve sınıfta kalmamak.

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/2309/yeni-turkiye-dersi-basliyor.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar