Teröre Karşı Milletçe Mücadele edilir

PKK’da çözülme başladı,Nusaybin’de iki günde 80 militan teslim oldu. Bu,PKK’nın kent savaşından ümidini kestiği anlamına geliyor. Önümüzdeki günlerde yeni çözülmelerin olacağına şüphe yok. Bu noktaya gelinmesinde kararlılık vurgusunun büyük etkisi oldu.

Örgüt terörü yaydıkça hükümetin geri adım atacağını,masaya oturarak örgütle pazarlık yapacağını sanıyordu. Öyle olmadığını, olmayacağını anlayınca da çözülmeye başladı. Hep söylüyorum,elinde silah olanla pazarlık olmaz. Terör örgütlerini en çok gerileten kararlılıktır.

Terör eylemleri karşı tarafın mücadele iradesini kırmak için yapılır. o direnç kırılınca her şeyi talep etmek mümkün hale gelir. Çözüm sürecinde gösterilen iyi niyet örgüt tarafından yanlış okundu. Örgüt bunu bir irade kırılması,direnç kaybı olarak gördü.

Biraz yüklenince hedeflerine varacağını sandı şimdi büyük bedeller ödeyerek geri çekilmeye çalışıyor. HDP örgütün kanlı isyanına kılıf hazırlamak,tepki çeken eylemlerini çarpıtarak başkalarının üzerine yıkmak için elinden geleni yaptı. Örgüt vurdu,o gerekçelendirdi.

Bölgeyi farklı düşünenler için yaşanmaz hale getirdi. Hiç bir zaman meşru bir parti gibi davranmadı. Türkiye’yi dokunulmazlıkların kaldırılmasına mecbur etti. Adam gibi siyaset yapsalardı bugün çok farklı bir Türkiye manzarası olurdu. Bazı çevrelerin  demokrasi kılıfına sardıkları eleştirileri kabul etmiyorum.

HDP hiç bir zaman demokrasi isteyen bir parti olmadı,demokrasi kisvesi altında korunmayı da hak etmemiştir. Örgüte moral motivasyon sağlayan en önemli kaynaklardan biri HDP idi. Şimdi onlar da hesap verecek. Kimse la yüsel değildir. Millet menfaatleri  sahte demokrasi gösterilerine feda edilemez.

HDP’yi korumak demokrasiden de milli menfaatlerden de vaz geçmek demektir. Bu tür yayınların amacı demokrasiyi sahiplenmek değil,PKK/HDP ihanetini sahiplenmektir. Kararlılık sadece teröristle mücadele de olmaz, onları savunan,koruyan,etrafına demokrasi ve insan hakları duvarı çekmek isteyenlerle mücadele ederek olur.

Geçmişin öğrettiği en önemli konulardan biri mücadelenin çok yönlü olması gerektiğidir. Bir deliği tıkayıp on deliği açık bırakarak terörle mücadele edilmez. Bütün hayat alanlarının tıkanması ve asla bir daha açılmayacağının karşı tarafa hissettirilmesi gerekir.

Örgüt nefes alacak hale gelemez olunca ister istemez çözülecektir. Ayrıca hedef  çok insan öldürmek değildir,olmamalıdır. Esas hedef  örgütü ayakta tutan sac ayakları olmalıdır. Bir militanı öldürmek bir kişiyi öldürmektir. Ama bazen bir lideri etkisiz hale getirmek bin kişiyi hatta bir örgütü etkisiz hale getirmektir. istihbaratı,polisi,askeri ile dikkatler lider kadrosu üzerine teksif edilmelidir.

Unutulmamalıdır ki bu gençleri militanlaştıran da örgütle HDP nin lider kadrosudur. Türkiye bu mücadeleyi kazanacak bölücülüğü tarihe gömecektir. Daha büyük acılar yaşamamak için herkesin bu mücadeleye destek olması şarttır. Çünkü arkasında halkın desteği olmayan bir politikanın başarıya ulaşma şansı yoktur. Terörü yeneceksek hep beraber yeneceğiz. Doğulusu, batılısıyla...

GAZETE VAHDET

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/228/terore-karsi-milletce-mucadele-edilir.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar