Oradan ve buradan görülenler

PKK’ya son darbenin vurulmak üzere Kandil’in kuşatılmasına eş zamanlı olarak Dışişleri Bakanının ABD Dışişleri Bakanı ile PYD’nin silahlarını teslim ederek Münbiç’ten çıkarılması kararında mutabık kalmaları, başkanlık seçimlerine odaklandığı sanılan Türkiye’nin bölgesindeki varlığını ihmal etmediğini göstermektedir. Bu aşamadan sonra özellikle ABD’nin tutumu yakın markaja alınarak izlenmelidir.

Irak’tan Akdeniz’e kadar uzanan güney sınırlarımız boyunca, terör örgütleri eliyle sürdürülen işgal planların önlenmesine dönük başarılı hamlelerle, tarihi önemde kazanımlar elde edilmektedir.

En az üç aydır Kandil’i kuşatma amaçlı olarak çok yoğun ve ustalıklı kuşatma hareketi sürmektedir. Silahlı kuvvetlerimiz, terörün bütün çıkış ve kaçış yollarını kapatmış, alana bütünüyle hakim durumdadır. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Diyarbakır mitingini yaptığı sırada Kandil'e yönelik kararlı hareketin hız kazanması ve aynı anda Mevlüt Çavuşoğlu’nun Mike Pompeo ile görüşmek üzere ABD’ye gitmesi anlamlıdır. Türkiye bu kombinezonla çok yönlü kararlılık mesajı vermiş, ABD de bu mesajı almıştır.

Meselenin başka bir yanı da Diyarbakır’da terör örgütüne asla müsamaha edilmeyeceğidir. Şu an itibariyle PKK bitmiştir. Herkes hesabını buna göre yapmalıdır, yapmak zorundadır. Hesaplarını iyi yapamayanlar, tarihi bir ders almaya hazır olmalıdır. Kandil’e ay yıldızlı bayrağın dikilmesi an meselesidir. Ameliyat yapılmıştır, yapılmaya devam ediyor. Türkiye’nin varlık ve bütünlüğünü hedef alan planlar çökmüştür. ABD’nin taleplerimizi kabulden başka çıkış yolu bulamaması, sahada etkin olan Türkiye’ye masada da avantaj sağlamaktadır.

Bölgenin en güçlü aktörü olarak sahada etkin olması, Türkiye’yi ABD ve Rusya arasında daha etkili ve denklemin belirleyici unsuru yapmıştır. Bu etkili bir denge politikasıdır. Bana sorarsanız ABD’ye karşı etkinliğimizin asıl sebeplerinden biri, Rusya ile kurduğumuz yakın işbirliğidir. Bu ilişkiler düzenine basit tepkilerin dar açısından bakmak doğru olmaz. Eğer Türkiye, Rusya ile bilinen ilişkileri geliştirmemiş olsaydı, ABD karşısında zayıf konumda olacaktı. Basit bir yaklaşımla ABD, her şeye rağmen kaybetmek istemediği Türkiye’nin Rusya’ya en azından mesafeli durmasını istemektedir. Ancak Türkiye’nin izleyeceği siyasetin, dışarıdan talimatlarla belirlendiği dönemler geride kalmıştır. Rusya da eğer bölgesel çıkarlarını korumak istiyorsa, Türkiye’ye zorluk çıkarmayacaktır, çıkaramaz. Bizimle birlikte elde ettiği kazanımları heba etmek, bizden mahrum kalmak istemez. Türkiye ise amaçlarına ulaşmak için güç ve etkinlikleri inkâr edilemez iki güçten de, en uygun şekilde yararlanmakta veya verebilecekleri zararı olabildiğince aza indirmek istemektedir.

Irak ve Suriye’de tarifsiz yıkım ve kıyımlarla felaket yaşanmıştır. Güçler birbirlerini sınamış, kimin ne ölçüde etkin olacağı veya olamayacağı anlaşılmıştır. Hiç olmazsa bundan sonra daha korkunç gelişmelere yol açacak girişimlerden uzak durulmalıdır. Daha fazla yıkım ve trajedinin yaşanmaması için çözümler, çıkışlar aranmalıdır.

Türkiye Rusya ile Suriye’nin bütünlüğünü, ABD ile Esad’ın gitmesini savunmaktadır. Bu hedeflerine ulaşmada ne kadar başarılı olacağını seçimden sonra izlenecek politik süreçlerin sonuçlarında göreceğiz.  ABD’nin Türkiye ile PYD’nin Münbiç’ten çıkarılması üzerine yaptığı mutabakatın, seçim öngörüsünden de kaynaklandığı tahmin edilebilir. Bana sorarsanız adamlar anket ve araştırmalarını yaptılar; Cumhur ittifakının kesin başarısını gördüler.

Oradan ve oradakilerin gördüğü gerçeği buradan ve buradakiler görüyorlar mı acaba?    

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/2266/oradan-ve-buradan-gorulenler.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar