Tayyip Bey bayram sabahı Süleymaniye'de o şiiri okumalı


Yahya Kemal’in meşhur “Süleymaniye’de Bayram Sabahı” şiirinden söz ediyorum. O mehabetli ve “hendeseden âbide” olan mimarî esere yakışan o mehabetli şiiri, ancak mehabetli biri o mekânda okursa anlam derinliği kazanır. Böyle bir okumadan bu ülke de çok şey kazanır.

Öğrencilerimi birkaç defa İstanbul’a götürdüm ve birinde “Süleymaniye’de Bayram Sabahı” şiirinin ilk bendini camide öğrencilerime okumayı planladım.  

Planladığım gibi Süleymaniye’ye vardık. Cami ile ilgili bazı bilgiler verdim. Öğrencilerim iç mekânı gezdi. Sonra bir yere oturdular. Ben ayakta… Şiiri okumaya başladım!.

Aman Allah o ne ses!...

Sanki en kaliteli ses sistemiyle okuyormuşum gibi kubbeyi sardı o ses!...

Öğrenciler pür-dikkat…

Camiyi gezenler döndü ve heyecanla dinlemeye başladılar…

İlk bendi okudum ve

“Tanrının mâbedi her bir tarafından doluyor,

Bu saatlerde Süleymâniye târih oluyor.”

mısralarıyla okumayı bitirip “Devam edeyim mi arkadaşlar?” diye sordum. Cevap hem öğrencilerimden hem de camiyi gezenlerden geldi:

-Devam edin hocam!..

“Durmak yok!... Yola devam!..” dedik ya bir kere… Devam ettim… Şiir iç mekân ile bütünleşti.

Bittiğinde…

Bittiğinde herkes dondu kaldı!...

Benim Süleymaniye’de o şiiri okumam sıradan bir günde ve sıradan bir vakitte idi.

Şimdi o şiiri Ramazan Bayramı sabahı, Süleymaniye’de Tayyip Bey’in okuduğunu tasavvur ediyorum da heyecandan yüreğim yerinden fırlayacakmış gibi oluyor…

81 ilden gelen 81 erkek lise öğrencisi de bazı mısralarda Tayyip Bey’e eşlik edecekler. (Bu eşlik etme harika bir kreasyon şeklinde tanzim edilebilir.)

Sabahın ilk ışıkları…

Havada hafif bir serinlik var…

Güneş camiin içinde yeni yeni gezinmeye başlamış…

Kalabalıklar içerde ve Tayyip Bey o Dâvûdî sesiyle o şiiri okuyor…

Bu okuma, Süleymaniye camiinin yapılması, Yahya Kemal’in şiiri yazması, Akif’in “Süleymaniye Kürsüsünde’yi yazması kadar önemlidir ve pek çok ilk’in de sembolü olacaktır. Ayrıca, bu hamle, kültürdeki başarısızlığı ortadan kaldıracak zihniyetin hayata geçirilmesinin de ilk adımı olur. Kültür konusunda oturulur ve kısa zamanda sonuç alıcı projeler hayata geçirilebilir. Bu hamlenin ilk etkili adımı da Süleymaniye camiinde “Süleymaniye’de bayram Sabahı şiirini Sayın Cumhurbaşkanımızın okuması olur ve laf aramızda Tayyip Bey’in o şiiri çok iyi okuyacağından eminim. Aruzun getirdiği ritmi yansıttığı anda zaten büyüyü yakalamış olur. Gerisi Tayyip Bey için çok kolay!...

Haydi Sayın Cumhurbaşkanım!... Böyle bir âbidede, böyle bir âbidevî şiiri  Ramazan Bayramı sabahı siz okuyun!... Siz okuyun ve o sabah Süleymaniye bir daha tarih olsun!... Kanuni’nin, Sinan’ın ve Yahya Kemal’in mehabeti sizinle bir daha hatırlansın ve daha da yücelsin!..

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/2232/tayyip-bey-bayram-sabahi-suleymaniyede-o-siiri-okumali.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Yorumlar

NİLGÜN AÇIK ÖNKAŞ
06.06.2018 11:04
Şiir İkliminde Bir Reis-i Cumhur kitabım nisan ayında çıktı, Cumhurbaşkanımızın şiir okumalarını ton haritası ile sunduğum 2.5 yıllık emek ürünü bir çalışma oldu. Cumhurbaşkanımızın her bir dizeyi, kelimeyi hatta heceyi nasıl okuduğunu defalarca dinlediğim, internetten indirilebilen bir program olan Pratt analiz programında incelediğim, Türkiye'de ilk defa yapılan emek ürünü faydalı bir çalışma oldu. Çalışmamın nicelerine ışık tutması, yol açması dileğiyle... DÜŞÜNCENİZİ YARATICI BULDUĞUMU İFADE EDEREK, TEBRİK EDİYORUM.

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar