İsrail'in kurulmasında tarihin karanlık sayfaları

YAYGIN İNANIŞ:
"Dünyayı kana boyayan Siyonizm'in kurucusu Theodor Herzl, ilk Yahudi devleti fikrini ortaya atmış ve gözünü Osmanlı Devleti sınırları içerisindeki Filistin'e dikmişti,. Sultan 2. Abdülhamid Han'dan Filistin'i isteyen Herzl'in teklifi reddedildi ve huzurdan derhal kovuldu."
Gerçek acaba böyle miydi?
***
MECİDİYE NİŞANI VERİLME OLAYI
Yahudilerin Filistin'e yerleşmesi için çabalayan Herzl, 17 Mayıs 1901 tarihinde Osmanlı Padişahı II. Abdülhamid ile görüştü. Bu görüşmede Herzl'e bir Mecidiye Nişanı verildi. Konu hakkında Daily Mail gazetesine konuşan Herzl görüşmeden duyduğu memnuniyeti vurgulamış ve Yahudilerin II. Abdülhamid'den "daha iyi bir dost ve seveni olmadığını" ifade etmişti.
***
HUZURDAN KOVULMA GERÇEK DIŞIDIR:
Herzl, Sultan Abdülhamit’e 16 şubat 1902’de gönderdiği bir mektupta bu görüşmenin ayrıntılarını hatırlatıyordu:
“Majesteleri, memleketinde yaşayan Yahudilere gösterdiği âlicenaplığı mazlum ve mağdur durumda bulunan diğer Yahudilere de göstermekte, onları bir peder gibi himaye altına almakta ama toplu olarak bir yerde yaşamaları yerine, değişik bölgelerde bulunmalarına izin vermektedirler” diye yazdı.
***
Bu mektup da gösteriyor ki Herzl’in huzurdan kovulması kocaman bir yalandır. Ayrıca verilen Mecidiye Nişanı da görüşmenin muhtevasına ışık tutmaktadır.
O yıllarda Osmanlı Devlet i'nin dış borçlar altında kıvrandığını biliyoruz, Sultan Abdülhamit'in Yahudi bankerlerden borç aldığı da tarih arşivlerinde duruyor Herzl'e verilen Mecidiye nişanı doğrusunu söylemek gerekirse benim midemi bulandırıyor. Tarih konusunda bilmediğimiz karanlık sayfalar var. İşte onlardan biri de Abdülhamit-Teodor Herzl görüşmesidir.
Ne konuştular acaba?
http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/2215/israilin-kurulmasinda-tarihin-karanlik-sayfalari.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar