Kudüs göklerin şehridir, yeryüzü güçleri işgal edemez

Gazze’de İsrailin 70 yıldır süren hiçbir insanî ve vicdanî sınır, ilke tanımayan vahşeti ile ABD’nin büyükelçilik oldubittisini protesto için yapılan gösterilerde 57 Filistinli kardeşimiz şehit edilmiş, 2000 civarında kişi yaralanmıştır. ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma provokasyonunu kınıyor, reddediyor, kararı yok hükmünde kabul ediyor ve Kudüs’ü özgür Filistin’in başkenti olarak tanıyoruz.

1980 yılında İsrail’in Doğu Kudüs’ü ilhak ederek başkent ilan etmesini geçersiz sayan BM Güvenlik Konseyi’nin 478 sayılı kararına rağmen, ABD Başkanı Donalt Trump’ın Kudüs’ü işgalci ve korsan devlet İsrail’in başkenti ilan edip, 14 Mayıs’ta büyükelçiliklerini buraya taşıması, özellikle halklar nezdinde bütün dünyada ağır huzursuzluk ve infial yaratmıştır.

Neredeyse bütün dünya kamuoyunun tepkisine rağmen İsrail’in kuruluşunun, Filistinlilerin ‘büyük felaket’ (Nekbe) diye adlandırılan kendi topraklarından sürgün edilişinin 70. yıldönümüne denk getirilen bu provokasyon, zulümle, zorbalıkla yapılan işgalin resmileştirilmesi yanında sonu nereye varacağı kestirilemeyecek şiddet olaylarının da fitilini ateşleme potansiyeline sahiptir. 21 Aralık 2017’de BM Genel Kurulunda Trump’ın kararının geri çekilmesi oylaması 9’a karşı 128 ülkenin oyuyla reddedilmesine rağmen, büyükelçiliğin Kudüs’e taşınması, bütün dünyanın karar ve kanaatini hiçe saymaktır, açık, fütursuz ve sorumsuz bir tahrikidir. Dünya kamuoyunun dikkatini çekmek için, kendi öz vatanlarında, Gazze’de kelimenin tam manasıyla kuşatılmış, tecrit edilmiş halde esir hayatına mahkûm edilen Filistinlilerin, bütün bu dayatmalara karşı yaptıkları sivil ve barışçıl gösterilere kurşunla, silahla karşılık verilmiştir. Sadece 14 Mayıs günü terörist ve katil İsrail askerlerinin keskin nişancı ateşine hedef olan 57 Filistinli şehit olmuş, 2000 civarında kişi de yaralanmıştır.

ABD ve Siyonistlere güvenerek bu vahşeti sürdüren İsrail’in de, İsrail’i sorumsuzca cesaretlendirip azgınlaştıran ABD’nin de izlediği yolu akılla, vicdanla, insanlıkla, politik mantıkla anlamanın, açıklamanın imkânı yoktur. Bu aklı, vicdanı kör eden tutumlar, koyu bir taassubun, delilik ölçüsünde yansımasından başkası değildir. Bu kararların bölge ve dünya barışına en ufak bir katkısı olmamıştır, olmayacaktır. Özellikle Kudüs gibi bütün dinlerin ortak mekânı olan bir mübarek beldede, bu gibi başka hassasiyetlere saygılı olmayan karar ve girişimler, olsa olsa kandan beslenen bir anlayışın sadist, sapkın duygularını tatmin eder, bütün dünya barışını tehlikeye atar.

Bütün dünyanın ısrarlı uyarılarına rağmen yapılan yanlışlıklar, bütün insanlığa ve tarihe saygısızlıktır. Tarihin müsamaha alanları fazlasıyla zorlanmakta, insanlığın tahammül sınırları aşılmakta, sinir uçları kanatılmaktadır. Azgın bir güç zehirlenmesiyle kendinden geçerek hakikatlere karşı körleşip, kendileri dışında olanları yok görmekle, yok etmekle zafer kazandıklarını sananlar, tarihten ve insanlıktan daha büyük ve güçlü olduklarını sanma yanılgısı içindedirler. Bu zorba ve banal tutumlar, tarihin fay hatlarını keskin bir kırılmayla harekete geçirmek üzeredir. Kırılmaya sebep olanlar, tarihsel altüst oluşlardan en çok etkilenecek olanlardır.

Tarih ve hakikatin hükmü, şımarık birilerinin veya azgın güçlerin duyarsız kararlarıyla değişmez. Bir karar veya uygulamanın doğruluğu, tarihin ve hakikatin gerçeklerine uyduğu ölçüde geçerli olur. Ümmet ve millet olarak bizler, bütün bu değer, duyarlık ve ölçülere istinaden, Kudüs’ün üç dinin ortak mekânı olduğunu, bu özelliğin bütün dünya barışı ve insanlığın kardeşliği için bir şans ve imkân bilinmesi gerektiğini savunduk, savunuyoruz. Kudüs ve Mescid’i Aksa, Müslümanların özel teveccühüne mazhar olmuş bir kutlu şehirdir. İslâm medeniyeti süresince bu kutlu şehir barış yurdu olmuş ve bu sebeple ‘Daru’s Selâm’ olarak anılmıştır. Eğer aksi bir durum söz konusu olsaydı, bugün Kudüs’te diğer dinlerden ve kültürlerden eser kalmamış olurdu.

Kudüs kimseye ait olmayacak kadar derin, zengin ve yücedir. O göklerin şehridir, yeryüzü ölçekleriyle sınırlanamaz. O arşta inşa edilip arza indirilen şehirdir, yeryüzü güçleri işgal edemez. Bütün insanlığındır, oldubittilerle teslim alınamaz. Kudüs bizim canımızdır, kalbimiz, ruhumuz, onurumuzdur. İçimizde bir ukde, derin bir sızı ve hasrettir. Kudüs, işgalci zorbaların zulmüne terk edilemez. Kudüs bütün bir ümmetin direniş hattıdır. Bu karar bizim için yok hükmündedir, hükümsüzdür.

Türkiye Müslümanları, siyasi, ideolojik, etnik hiçbir ayrım gözetmeksizin bu mesele etrafında tek vücut olmuştur. Anında gösterilen tepkiler yoğun katılımlı gösterilere dönüşmüştür.  Gösteriler sürecek, Kudüs bilinci daha da artacaktır. Özellikle dönem başkanlığımız itibariyle etkin ve caydırıcı kararlar alınması beklentisiyle İslâm Ülkelerinin toplanacak olmasını destekliyoruz. Ayrıca Dışişlerinden, Meclise, devletin bütün kademelerinden sivil toplum örgütlerine kadar tüm Türkiye, etkin bir diplomasi yürütmelidir. Bu mesele her yoldan, her dilden, her kanaldan, kademeden bütün insanlığın gündeminde canlı tutulmalıdır. Çünkü Kudüs herkesindir. Kudüs bütün ayrışmaları teferruat kılan bütünleşmedir. Kudüs kalbimizde açan peygamber çiçeğidir. Kudüs gök yankısıdır. Cennetten bir yansımadır. Kudüs Selahaddin’dir, umuttur, adalettir. Bu duygularla Kudüs buluşmaları, ziyaretleri yapılmalıdır. Yenikapı buluşması bir yeni mevsimin müjdesi olmalıdır. Umudun, zaferin, kurtuluşun müjdesi olmalıdır. Her türlü müdahaleye hazır duyarlığın ve destansı duruşumuzun canlı ifadesi olan İstanbul Yenikapı Buluşması, milyonlarca yüreğin dalgalandığı bir denize dönüşmelidir. Oradaki buluşma ve haykırışımız, mücahit kararlılığımız, yeryüzünün diğer coğrafyalarında hak ve özgürlük mücadelesi veren herkese, özellikle zayıf bırakılmış Müslümanlara örnek olacak, güven ve cesaret verecektir.

Bütün bu girişimler sonrasında, aydınlığın karanlığın en koyu olduğu ana yakın olduğunu bilerek, asla umutsuzluğa kapılmamalıdır. Siyonist emperyalistler, bizde teslimiyetçi, yılgın, güvensiz bir psikoloji oluşturmak istemişlerdir. Teslim olmadığımız, bilincimizin daha da bilendiği her durumda çılgına dönmektedirler. İman umuttur. Umutsuzluk ne imandandır ne imkândandır. “Üç beş kınama beyanı, birkaç tepkisel gösteriden sonra bu iş de unutulur gider” psikolojisi, mümine yaraşır bir hesap ve ruh halini ifade etmez. İman ısrardır. Kudüs davamızda, yani insanlık mücadelemizde ısrarlıyız. Bu kararları ısrarla reddediyoruz. Tanımıyoruz. Tanıyanları da tanımıyoruz. Bu vesileyle Gazze’de zalim işgale karşı özgürlüğü haykırırken şehit olan 57 kardeşimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Rengi, dili, dini ne olursa olsun, karanlığın zalim kuşatmasında acı çeken her kişiye aydınlık bir dünya, her türlü zorbalığa asilce, mümince direnen tüm Filistinli kardeşlerimize gerçek bir kurtuluş diliyoruz. Dileğimizle birlikte her şeyimizle onların kavgasını kavgamız biliyoruz. Kudüs’ün ve Mescid-i Aksa’nın özgürleşmesi davasının yanındayız. Kudüs esirse biz özgür olamayız. Kudüs’e vurulan zincirleri kırana kadar mücadelemiz devam edecektir.

“ABD ve İsrail, kendi bildiklerini okumaya, dünyanın diğer unsur ve uluslarının haklarını ve hassasiyetlerini gözetmez tutumlarına devam ettiği sürece bu iş çözülmez” diyenler haksız değildir. Ancak asıl yanlışlık ABD ve İsrail’in razı olacakları bir çözüm arayışıdır. Bunların razılıkları alınacak bir vicdanlarının ve insanlıklarının olmadığı bir kez daha anlaşılmıştır. Bir şeylerin sonuna gelinmiştir. O da sözdür. Sözün sonuna gelinmiştir. Ne derseniz deyin, nasıl söylerseniz söyleyin hiçbir etkilenme emaresi göstermeyen, üstelik en vahşi şekilde öldürmelere, yıkım ve kıyıma yönelen bir lanetliler güruhuna söz fayda etmiyorsa 70 yıldır olduğu gibi boşa vakit geçirmeyin. Anlayacakları, tek anlayacakları dil ve tarzla onlara karşılık vermenin vakti çoktan gelmiştir. Şimdiye kadar sayısız zulüm, işkence ve iğrençliklerinde görüldüğü gibi, canlarını şiddetli yakacak bir cezaya doğru şehvetle gidiyorlar. Bütün bir insanlık vicdanı ve mazlumların gözyaşı adına onlara bu cezayı armağan edecek ülkeleri tebrik ediyor, mazlumların intikamını bu dünyada da alacak kahramanları alınlarından öpüyorum.

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/2213/kudus-goklerin-sehridir-yeryuzu-gucleri-isgal-edemez.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar