Seçim müjdeleri için, Sn. Cumhurbaşkanımıza açık çağrımız var…

Erken seçim kararı alındı, her kesime müjdeler veriliyor... Üç kesim de -haklı olarak- “bizi de unutmayın”, “yeter artık” diyor. Kim onlar;

1/Eski Y. Doç’lar;

Y. Doç’luğu kaldıran yasa tasarısı YÖK tarafından hazırlanarak (7100 Sy.Yasa) Başbakanlığa (09.01.2018) teslim edildi. TBMM Eğitim Komisyonu’nda teklifteki ad değiştirildi, ama beklenen düzeltmeler  yapılamadı ve Cumhurbaşkanımızın açıkladığı üzere, TBMM’ye geldi. Beklenti büyüdü, ancak Cumhurbaşkanı söylemleri ile YÖK ve TBMM tasarısı birbirini tutmadı… “İnşallah dağ fare doğurmaz” derken, YENİ UNVAN İHDASI  Y.Doç’larda şok etkisi yarattı ve olumsuz karşılandı; “Aylarca bunun için mi bekletildik, bizler etik olmanın, hırsız olmamanın cezasını mı çekiyoruz, olmayan bir unvan ihdas edilerek Y.Doç.luk kalkar mı?” mealinde mesajlar yağmaya başladı doğal olarak. Ama yasa, eksiklerle TBMM’de kabul edildi. Akademisyenlerdeki (eski Y.Doç’lar) rahatsızlık giderilemiyor.

Akademik barış/üretim için, acilen;

a) Mevcut Y. Doç’lara yönelik olarak; 5-10 yıl Y.Doç. olarak görev yapanlar, bağlı oldukları üniversiteye bir ay içinde başvurdukları takdirde, dosyalarına göre Doç. kadrosuna atanmalıdır.

b) Mevcut Y.Doç’lara yönelik olarak; 10 yıl ve üzeri  Y.Doç. olarak görev yapanlar, bağlı oldukları üniversiteye bir ay içinde başvurdukları takdirde, dosyalarına göre Prof. kadrosuna  atanmalıdır. (Toplam 36.000 Y.Doç. vardı.  Yaklaşık 10.000 Doç., 15.000 Prof. olacaktır.)

GEREKÇE: “Hak ihlali”, bir kişi olsa bile ihlalidir. Hukuk kurallarına göre;  ihlal edilmiş/yanlış verilmiş kararlar, yeni yönetimlerce –bize ne denilmeden-  düzeltilmeli, kurumların  kalıcı ve saygın olması sağlanmalıdır.

ÇÖZÜM: Bu, TBMM’de bir kanun teklifi ile ya da KHK ile düzeltilebilecektir.

2/ 2809 Mağdurları Y. Doç’lar;

1983 yılında çıkarılan, 1987'de uygulamaya geçen  2809 sayılı Kan. Geçici 10.mad. 5.fıkrasına göre “unvanı eksik verilen” ama başvurulara rağmen yükseltilmeyen, Konservatuarlar Türk müziği sanatçılarının bir kısmı emekli, bir kısmı rahmetli olmuş, bir elin parmakları kadar “mağdur” kalmıştır.  Bu nedenle; 2809 sayılı Kan. Geçici 10.mad.5.fıkrasına göre mağdur olanlar/unvanı eksik verilerek hak ihlaline uğrayanlar, bir defaya mahsus olmak üzere -30 yılı doldurdukları için-  müktesebi olan Prof. unvanına yükseltilmelidir. (Yaklaşık 20 sanatçı)

GEREKÇE: “Hak ihlali”, bir kişi olsa bile ihlalidir. Hukuk kurallarına göre;  ihlal edilmiş/yanlış verilmiş kararlar, yeni yönetimlerce –bize ne denilmeden-  düzeltilmeli, kurumların  kalıcı ve saygın olması sağlanmalıdır.

ÇÖZÜM: Bu, YÖK’ün bir yönetmelik yayınlaması ile kolayca halledilebilecektir.

3/ Devlet Sanatçılarının Özlük Hakları;

Kültür ve Turizm Bakanlığı Topluluklarında ve Üniversiteler Konservatuarlarında çalışan TİP Sözleşmeli Sanatçı Öğretim Elemanları/Üyelerinin ilgili mevzuatta değişiklik yapılarak; 2018 Temmuz’undan itibaren ikramiyeler ve teşvik ikramiyelerinin  maaşa katılması (TRT gibi), ek göstergenin  6400’e yükseltilmesi ve emekliliğin özendirilmesi sağlanmalıdır. (Yaklaşık 3000 sanatçı)

GEREKÇE: “Hak ihlali”, bir kişi olsa bile ihlalidir. Hukuk kurallarına göre;  ihlal edilmiş/yanlış verilmiş kararlar, yeni yönetimlerce –bize ne denilmeden-  düzeltilmeli, kurumların  kalıcı ve saygın olması sağlanmalıdır.

ÇÖZÜM: Bu, Başbakanlık  tarafından TİP Sözleşmesi’nde yapılacak yönetmelik değişikliği ile mümkündür.

Prof.Dr. Saim SAKAOĞLU hocam bakın ne yazmış!

Konya’dan, çok değerli folklor araştırmacısı Prof. Dr. Saim Sakaoğlu hocamdan bir mesaj aldım. (29.04.2018)  Alanımıza çok emeği olmuş, bildiri ve yayınlarıyla hizmetini taçlandırmış ve yıllık olarak yayınladığı mektuplarla da neler yaptığını anlatmış, bilgi vermiş, kibar, sevilen/sayılan bir hocamız... Şimdi emekli oldu, ama durmuyor. Anlamlı olduğu için sizinle paylaşmak istedim:

“Değerli Kardeşim ve Meslektaşım Göktan Bey, Anlamlı iletinizi, 10 günlük bir il dışı gezisinden sonra aldım, teşekkür ediyorum. Ben üniversiteler için çokça yazdım, derman aradım ancak sonuç alamadım. Çünkü eski bir sözümüzde olduğu gibi, ilgililer, Dediğim dedik, çaldığım düdük diyor, başka bir şey demiyorlar. Dile getirdiğiniz şikâyetlerin bazılarını ben pek yaşamadım ama çevremdeki genç arkadaşlarımın yaşadıklarını biliyorum. Hep yanlarında oldum ve ama sonuç almak pek de kolay olmuyor. Eklediğiniz fotoğraflar da yazınıza bir belge değeri katmıştır, ayrıca teşekkür ediyorum. Ne yazık ki düzenlediğiniz toplantılara davet edilmeme karşılık bir türlü katılamıyorum. Kısmet diyelim. Selam ve sevgilerimle gözlerinizden öper, sağlık dileklerimi iletirim.” Değerli hocama teşekkür ediyor, sağlıklı uzun ömürler diliyoruz…

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/2185/secim-mujdeleri-icin-sn-cumhurbaskanimiza-acik-cagrimiz-var.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar