Adaylarını seçimden sonra da açıklayabilirler

Adaylarını seçimden sonra da açıklayabilirler

Necmettin EVCİ

Cumhurbaşkanlığı seçimi aday gösterme sürecinde, Cumhur İttifakının adayının aylar önce belli olmasına karşın, ana muhalefet cephesinin bir isim açıklayamamış olması, onlar adına çok kötü bir durumdur. Halleri perişandır. Kendimi yokluyorum; şuur altımda bu duruma üzülmeme rağmen bilinç düzeyinde sevinç duyuyorum. Sevinç duymamın ana sebebi, millî iradenin etkili ve sonuç alıcı siyasi hamle yapma becerisi kazanmış olmasıdır.

Buldukları her fırsatta ayağımızı sürçmek istemekten tutun ileri amaç olarak bizi tarihten ve coğrafyadan silmeyi amaçlayan emperyalist odaklara karşı, esaslı direniş hatları oluşmuştur. Direniş siyasi, düşünsel, ekonomik anlam ve alanda yetkinlik ve kudret kazanmaktadır. Önümüzdeki seçimi artık açık vuruşmaya dönüşen bu hesaplaşmanın bir aşaması olarak değerlendirmek yanlış olmaz. Seçimi anlamlı, önemli kılan bu savaştır, bu çekişme ve çatışmadır.

Uzun süredir hız kazanarak peş peşe gelen ihanet girişim ve kumpaslarını boşa çıkaran bilinçli kararlılık, yüksek bir manevra gücü kazanmıştır. Aklımız, cesaretimiz bu ortamda büyümektedir. Kendimize gelmekte, değer kodlarımıza dönmekte ve kendimize güvenmekteyiz. Kendimize inanıp güvenerek hareket ettiğimiz her yerde ve zamanda onlar yenilmekte, geri çekilmektedir. Bu cephenin, bu direnişin yeri zamanı yoktur. Her yerde, her zamandadır. Hesaplaşmanın asıl aktörü millettir. Millet kendi değerlerine, dünyasına ait olanlara sahip çıkmakta, destek vermektedir. Bu böyledir, böyle olmuştur. Ayrıca bu aziz millet tarih ve kültüründen beslenen ferasetiyle her şeyin farkındadır. Kimse için kötülük düşünmemiştir; ancak kendisine kötülük düşünenleri de tanıyıp oyunlarını boşa çıkarmada ustadır.

Bu ustalığı, Kılıçdaroğlu gibi siyasetin daha çırağı bile sayılamayacak (bu gidişle de bir türlü öğrenemeyecek) kişiler bilemez, anlayamaz. Bu gafletleri sebebiyle tek sermayeleri göz boyamak, yalan, düzen, oyun olan sözüm ona muhalefet cenahı, insanımızın teveccühünü kazanamadı, kazanamaz. Hangi adayla, nasıl bir dil, taktik, denklem, formül kullanılırsa kullanılsın, insanımız niyeti halis olmayanlara imkân vermeyecektir. Özellikle darbecilere ve onları karşımıza süren dış odaklara karşı stratejik kazanımlar elde etmek için, bir dönem taktik tercihler yapma mecburiyeti ortadan kalkmıştır. Hedefimiz belli, yolumuz açıktır. Bu ifadeler, yolun çok rahat yürüneceği şeklinde anlaşılmamalıdır.

Kendine özgü koşulları, koşullanmaları, refleksleri, korkuları, dayatmaları, mecburiyetleri ile bir dönem kapanmıştır. Şimdi yeni dönemin dilini, dünyasını benimseyip içselleştirmeyenler tel tel döküleceklerdir. Dökülmeye başladılar bile. Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday bile gösterememelerinin esas sebebi budur. İnsan, ülkemizin seçeneği olması gereken muhalefetin çare ve çözüm üretmekten korkan çürümüşlüğünü görünce kahroluyor. Oysa benim ülkemin muhalefeti de çok dinamik, çok çevik, cesur olmalı değil mi? Ülkemiz ve milletimiz adına özgürce düşünmeli, politika üretmeli, iddia sahibi olması lâzım değil midir?

Bırakınız politika geliştirmeyi, iddia sahibi olmayı, kendi milletvekillerinden, üyelerinden bile kopuk, onların teklif ve önerilerini almaya bile gerek duymayan bir bağlılıkla malum odaklara teslim olmuş bir genel başkan, birbiriyle çelişkili, tutarsız tavır ve beyanatlar içinde debelenip duruyor. Yetmiyor, bir de demokrasi adına kendi milletvekillerini mal gibi başka bir partiye postalıyor. Partilerine emanet edilmiş halk iradesini, onların rızalığı hilafına hiçe sayıyor. Bu bir ahlâksızlıktır. Kamuoyu aday açıklamasını beklerken Haziranın kiraz ayı olduğundan bahsediyor. Belki birilerine şifreli mesajlar veriyor veya mesajı aldığını bildiriyor. Belki kendisini Baykal’a bir kaset kumpasından sonra oraya getiren Pensilvanya’dan bir ismin gelmesini bekliyor. Niye mi böyle yapıyor? Demokrat da onun için. Çok özgürlükçü, ahlâklı, üyelerine, partililere saygılı da ondan.

İnanın, psikolojik bir analiz olmasa bile, yalanın, yalancının ruh halinin, bize yansımalarını düşünüp yazmak bile bunaltıcı. Daha ‘erken seçim’ açıklaması yapılır yapılmaz Erdoğan’ın iktidarına son vereceklerini hem de yüzde 60 ile 70 ile son vereceklerini söyledi. İşte sana bir imkân. Buyur aday ol, kazanırsan gel memleketi sen yönet. Hem sonra partilerin amacı ülke yönetimine talip olmak değil midir? Adamın böyle bir niyeti de amacı da yoktur. Anlaşılır gibi değil. Milletvekilliği ve parti genel başkanlığı koltuğunu kaybetmekten korkuyor. Hiçbir surette hak etmediği bir konum ve koltukta yaşayıp gitmek istiyor. Adamın ufku, çapı, kalibresi bu kadar.

Memleket ve millet için hiçbir ciddi çabası olmayan kişi ve kurumlar, vesayetçi bir teslimiyetle belli odaklara bağlanmışlarsa siyaset üretemezler. Varlıklarını emirlerine verdikleri kişilere rağmen tek kelime bile edemezler. Efendileriyle beraber kendileri de bu milletin kıvrak, derin, uyanık zekâsı karşısında sükûtu hayale uğrarlar.

Meselenin aday gösterip göstermeme olmadığını söylememe gerek yok sanırım. İsterlerse seçimden sonra adaylarını açıklasınlar. Gülmeyin, yapar mı yapar! Benzer absürtlükler yapmamış değil hani. Bize ne? Ne ki, insan bir şekilde onlara temsil yetkisi vermiş kitleler adına yine de üzülmeden edemiyor.

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/2182/adaylarini-secimden-sonra-da-aciklayabilirler.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar