Seviyeyi alçalmanın sahipleri kaybediyor

24 Haziran seçimi, Türkiye’nin her alanda yaptığı büyük dönüşüm hamlelerinin çok önemli bir aşaması olacaktır. Üç kıtanın merkez noktasındaki kilit rolü, seçimi iç ve dış çevreler bakımından önemli kılmaktadır. Avrupa’nın seçim kararına verdiği anlamsız tepki, onlar açısından umutsuz bir engelleme çabasıdır. Bu seçimi özellikle Tayyip Erdoğan’ın başarısıyla tamamlayan Türkiye, bölgede daha aktif ve belirleyici olacaktır. Türkiye’nin bu kazanımı Batı karşısında daha da üstün bir konum elde etmesini sağlayacaktır.

Türkiye’nin demokratik yol ve usullerle engellenemeyen yükselişi, içeride kendilerine yakın odakların harekete geçirilmesi ile akamete uğratılmak istenmektedir. Karşı hareket Pensilvanya tarafından kurgulanıyor gözükse de derinlerde başka odakların olduğu meçhul değildir. Kazanmaktan da önce Erdoğan’ı indirmeyi amaçlayan ittifak arayışlarının temel mantığı budur. Sırf bu arayış bile muhalefetin şuur ve muvazenesini ne ölçüde kaybettiğinin kanıtıdır.

Bizim değerlendirmemize keçiören escort göre bu seçim 2002’nin 3 Temmuz’unda yapılmıştır. Boşa çıkarılan tüm darbe ve ihanet girişimlerinden, Gezi olaylarından, Çukur ve işgal teröründen sonra yapılmıştır.15 Temmuz’da, Cerablus’ta, el Bab’da, Afrin’de yapılmıştır. Millî iradenin tercihi, elbette devleti ve milleti ile kaynaşmış bir güçlü Türkiye’dir. Sürmekte olan asil yürüyüş, konjonktürel ayak oyunlarıyla, ağabeydik gubidik hesaplarla, yanlış ittifaklardan boş hayaller devşirmekle sekteye uğramaz, uğramayacaktır.

Bu seçim Cumhurbaşkanlığı Hükümet Modeli referandumunda yapılmış ve sonuçlanmıştır. Türkiye bir sistem değişikliğini hayata geçirme kararı almıştır. Millî iradenin doğrudan idareye yansıyacağı, gündelik dalgalanmalarla sarsılmayan, istikrarlı bir yönetim biçimine geçilecektir. Esasen bu yönetime fiilen geçilmiştir. Bir şey daha var; bu sistem değişikliği yani başkanlık modeli doğrudan Erdoğan ile yapılacaktır. Şu aşamada bu mesafenin bu şekilde geçilmesi elzemdir. Durum böyle olunca, ne yol kazasına izin verilir ne de bunun telafisi olabilir. Siyasetin derinliğini okuyabilenler bunu böyle anlar. O nedenle hemen hiçbir ittifak arayışı birilerinin istediği sonucu vermez, veremez.

Görüldüğü kadarıyla yama bir türlü dikiş tutmamaktadır. Milletvekili transferleri zaten şaibeli olan kendi varlıklarını tartışılır duruma sokmuştur. Görülen o ki, CHP’nin o çok bilge olan, her tarafında bilgelik akan(!) genel başkanı, kendisini oraya getiren çevrelere diyet borcunu ödeme derdindedir. Kılıçdaroğlu yakasını fena kaptırmıştır. Daha da kötüsü bütün bir CHP’nin yakasını kaptırmıştır. Oyun kurduğunu, oyunları boşa çıkardığını söylerken, bırakın bir aday çıkarmayı partisi çatırdamaya başlamıştır.

Vekillerin şahsiyetleri, onların vekâletinde temsil olunan millet iradesi hiçe sayılmış, adeta alınıp satılan mal muamelesi görmüşlerdir. Üstelik bu etik dışı hareketin demokrasi adına yapıldığı söylenmiştir. İlk tepki yine kendi içlerinden, İlhan Cihaner ve Muharrem İnce’den gelmiştir. En az 25 milletvekili bu durumu kabullenememiştir. CHP şaşkındır, darmadağın olmuştur. Akşener, kendi adaylığında ısrar ederek, bir anlamda çok bilge kişinin oyununu başka bir açıdan zora sokmuştur. Umut bağladıkları Abdullah Gül’ün adaylığından faydadan çok zarar görecekleri şimdiden anlaşılmıştır. İnce gibi önemli bir kişi, Gül aday olursa Erdoğan’ı tercih edeceğini açıkça beyan etti. Hem sonra muhafazakâr kitle, yüzyıllık iddiamızı canlandıran kazanımları, bir yanlış hareketle heba etmeyecek kadar akıllı ve sağduyuludur.

Bu arada Abdullah Gül, karanlık yorumlara yol açan suskunluğunu aydınlatmalı, on yıllarca birlikte olduğu ve kendisini Cumhurbaşkanlığına taşıyan arkadaşlarına arkasını dönmemelidir. Böyle bir dönüşü maşeri vicdan kabul etmez. Bu millet için oldukça net ama kimileri için bulanık ortamda nasıl davranacağını en iyi bilecek olan kuşkusuz kendisidir.

Keşke Erdoğan düşmanlığından uzak, milletvekili pazarlıkları ve transferleri olmadan, açık, şeffaf ittifaklara girilse, şaibeli ilişkilere girilmeden adaylar belirlense, ancak, kişi ülke yönetmeye değil partideki ve meclisteki koltuğunu kaybetmemeye odaklanınca, siyaset de işte böyle seviye kaybediyor. Gerçi seviyeyi alçalmanın sahipleri kaybediyor. Türkiye devleti ve milleti ile ne yaptığını, yapacağını çok iyi bilerek yükselmeye devam ediyor, devam edecek.

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/2167/seviyeyi-alcalmanin-sahipleri-kaybediyor.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar