Bahçeli zamanın MHP'nin aleyhine işlediğini gördü

Salı günkü grup toplantısında MHP lideri Bahçeli bir sürpriz yaparak erken seçim istedi. Halbuki sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan uzun zamandır seçimin zamanında yani 2019'da yapılacağını söylüyordu. Onun için de sürpriz oldu mu bilemem, ama Cumhurbaşkanının işini şansa bırakmadığını herkes biliyor.

Bir ülkede seçim telafuz edildi mi artık atiye bırakılmaz, yapılır. Çünkü piyasalar seçim sonuçlarını beklemeye başlar, yatırımlar yavaşlar, toplum bir beklenti içine girer. CB Erdoğan'ın bütün bunları düşünerek Bahçeli'nin talebini değerlendirecektir.

Esas soru, Bahçeli'nin niçin seçim istediğidir. CHP sözcüleri İYİ partiyi seçime sokmamak için bu talebin yapıldığını söylüyorlar. Bu doğru bir tespit değil, çünkü İYİ parti olağan kongresini aylar önce yapmıştı,1 Nisan'da yapılan Olağanüstü kongreydi. 1 Haziran'dan itibaren İYİ parti her seçime girebilir. Dolayısıyla bu yöndeki analizler çok isabetli değil.

Bazıları Bahçeli'nin Erdoğan ve AK partiye tuzak kurduğunu anketlerden çıkan sonucun seçimde sonuç almaya yetmeyeceğini ifade ediyor. Bu görüşlere katılmak da mümkün değil. Zira,MHP lideri bütün geleceğini AK partinin başarısına endeksledi,öyle ki  desteğinin önümüzdeki seçimlerle sınırlı kalmayacağını 2023'e kadar süreceğini bile açıkladı. Kendi ilkelerinden vaz geçecek kadar bir partiye bağlanan bir siyasetçinin durup dururken bu ittifakı bozacağını düşünmek bana pek makul görünmüyor.

Bahçeli'nin zamanın MHP'nin aleyhine işlediğini gördüğünü sanıyorum. İktidar partisi ile beraber olunca çözülen tabanının toparlanacağı, MHP'ye geri döneceği umut edilmişti. Ama tam tersi oldu, bırakınız geri dönmeyi, yeni aşınmalar meydana geldi. Çünkü MHP artık siyaset üretemiyor. AK partiye açık çek verdiği için kendi kitlesine bile söyleyecek yeni bir şey bulamıyor.

AK Parti MHP'den en az yüzde on'luk bir oy desteği bekliyordu. Anketlerde MHP'nin oyu bu oranın yarısının biraz üzerinde. MHP'ye oy verecek seçmen bile CB seçiminde AK parti adayına oy vermeyeceğini söylüyor. Yani Bahçeli gittikçe kitlesini yönetme imkanını kaybediyor. Bu acelecilik  AK partinin yeni arayışlara girme korkusundan kaynaklanıyor. Erken bir seçimde en azından arkasında yüzde 5-6'lık bir oy desteği olacak. Seçimin 2019'a sarkması halinde MHP bu kitleyi bile arkasında bulamayabilir. Nitekim, bu hafta eski MHP'li  Fethiye Belediye başkanı İYİ partiye geçiyor. Kulislerde bir büyük şehir belediye başkanının da yolda olduğuna dair söylentiler dolaşıyor. Bahçeli iki parti tek vücuduz siyaseti yerine iki parti iki ayrı vücuduz diyebilse ve kitlesini kayıtsız şartsız desteğe  zorlamasaydı hem bu kadar oy kaybına uğramaz hem de bugün bu aceleciliğe gerek kalmazdı. Eğer sn Cumhurbaşkanı ile önceden bir mutabakat yoksa Bahçeli'nin bu çıkışla farklı ittifak ihtimallerinin önünü kapayarak, AK partiyi kedine mecbur etmeye çalıştığını söyleyebiliriz.

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/2145/bahceli-zamanin-mhpnin-aleyhine-isledigini-gordu.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar