Yeni bir derbi ve yine bir kandırmaca!

Kandırıldık ey halkım, futbol bu değil!

Bu futbol değil dostlar, bizi kandırıyorlar.

Bir topun etrafına geçmiş yirmi iki futbolcu, bu koşturmacanın futbol olduğuna inanmamızı istiyorlar.

Büyük olduğu söylenilen belli birkaç takım, yıllardır, futbol oynadıkları yalanını yutmamızı bekliyorlar.

…..

Büyük olduğu söylenilen ve yıllardır öyle bellediğimiz, öyle inanageldiğimiz iki takım dün Kadıköy’de bir kez daha karşı karşıya geldi.

Hiç kuşkum yok ki, futbol adına anlık kırıntılardan başka hiçbir güzellik izleyemediğimiz dünkü maç sonrasında, Galatasaray tarafı aldığı bir puan ve daha da önemlisi şampiyonluk yarışında Fenerbahçe’yi saf dışı bırakmış olduğuna sevinecek; Fenerbahçe cephesi ise, yirminci yılda Galatasaray’ın yine galip gelemediğine vurgu yaparak, adeta züğürt tesellisine sığınacak.

Taraftarından teknik direktörüne, futbolcusundan yöneticisine kadar…

Fakat hiç kuşkum yok ki, istisna kelimesinin hakkını verecek birkaç kişi dışında, kimse ama kimse, “yahu bu iki takım Türk futbolunun lokomotifi; bu takımların taraftarı olmasa bile birçok insan, başka bir şey için olmasa bile, futbol sevdası ve kaliteli futbol izlemek adına bunların maçını seyreder; bu iki takım arasındaki maç dünyanın sayılı derbileri arasında gösterilir; hâl böyleyken bu oynadıkları ‘şey’e futbol denir mi?” diye sormayacak, konuşmayacak.

Yıllardır sormadığı, konuşmadığı ve bu büyük kandırmacaya itiraz etmediği gibi…

Hakemin kendi takımı aleyhine verdiği kararları tartışacak, rakip takım lehine verdiği kararların yanlışlığından dem vuracak ve dahi rakip futbolcuların sertliklerine kart verilmemesine sövüp sayacak, fakat kendi tarafına asla ama asla bakmayacak.

“Acaba dün akşam izlediğimiz futbol ise; Barcelona, Real Madrid, Paris Saint-Germain, Manchester United,  Juventus, Bayern Münich vb. takımların oynadığı oyunun adı ne?” diye sormayacak.

Veya “bu takımların oynadığı oyunun adı futbol ise, büyük takım dediklerimiz başta olmak üzere, bizim takımların oynadığı şeyin adı ne?” diye düşünerek zihin konforunu kesinlikle bozmayacak.

…..

Evet, daha açık ve başka bir kelimeyle söylenecek olursa, aldatılıyoruz!

Fenerbahçe tarafından…

Galatasaray tarafından…

Trabzonspor ve diğer süper lig takımları tarafından…

Elbette Beşiktaş’ı unutmuş değilim… Bir Fenerbahçeli olarak, bütün kalbimle, “eğer ilk Porto maçında oynadığı futbolu oynarsa, bu sene Şampiyonlar Ligi Kupası’nı Türkiye’ye getirir” diye övgüler dizdiğim ve fakat o çok inandığım futbolunun seviyesini Bayern Münich karşısında tel tel dökülürken gördüğüm Beşiktaş’ı nasıl unuturum.

…..

Bize yani adeta futbolla yatıp futbolla kalkan, futbol adlı çekici oyunu başka birçok şeyden önde gören Türk milletine futbol diye başka bir şey izlettiriliyor. Uyanalım artık zahmet olmazsa…

O şeyin endüstrisi boyutunda milyon dolarları götürenler tarafından… Yani kulüp yöneticileri tarafından, yani teknik direktörler tarafından, yani oyuncular tarafından…

Bir kelimeyle, “aldatıyor” bu gürûh.

Ekmeğinden aşından kesip maç bileti alan futbol sevdalılarını…

Çocuğunun süt parasından kesip deplasmana giden takım âşıklarını…

Her yeni sezonda üretilen yeni formaları koşa koşa alanları; eski dönem formalarından bile alamayıp da gönlü yaralananları…

Takımının sevdası yedi sekiz yaşlarında kalbine düşmüşlerden, yetmiş seksen yaşında bile maçlara gitmekten vazgeçemeyen kara sevdalıları…

…..

Türk futbolunun seviyesini (aslında seviyesizliğini, niteliksizliğini, kalitesizliğini) açık biçimde resmeden dünkü maç üzerine çok şey söylenebilir. Fakat gereksiz... Hem de çok gereksiz. Kelimelere yazık, cümlelere haksızlık olur, o maç ve o maçta oynanan “şey” üzerine söylenecek her yeni söz.

Beklentiyi karşılamayan olaylara ilişkin olarak, “dağ fare doğurdu” şeklinde çok güzel bir sözümüz var, bilirsiniz.

O sözden hareketle özetlenecek olursa dün akşamki maç; dağ fare bile doğurmadı!

Biz kendi takımımıza güzellemeler dizip, rakip takımlara ve hakemler ile Türkiye Futbol Federasyonu’na saydırmaya devam edelim.

Futbol endüstrisi de, bizim bu hâlimiz üzerinden milyar dolarları götürmeye!

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/2076/yeni-bir-derbi-ve-yine-bir-kandirmaca.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar