AMERİKALI SİYASİLER PENTAGON’UN KORİDORLARINDA KAYBOLUYORLAR

Amerika’nın, güya stratejik ortak ve NATO üyesi Türkiye ile ilgili ilişkileri son dönemlerde çok ilginç bir hal almaya başladı. Yaptıkları açıklamalara bakılırsa, kafalarının karışık olduğunu sanırsınız, ama Amerika’nın hiç mertçe sahaya çıkmadığını bilenler, bunun böyle olmadığının farkındadırlar.

Geçenlerde yani yaklaşık bir hafta önce, ABD’li yetkililerin “Sınır Güvenlik Gücü” olarak  açıkladığı, sayısının 30 bini bulacağını ve (PYD/PKK paravanı) SDG’nin  liderliğinde eğitimlerin verileceğini ifade ettiği güçle ilgili Pentagon’un son açıklamaları, Türkiye’de büyük tartışmalara neden olmuştu.

Türkiye’nin tepkisi sertleşince bu kez ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, 'sınır güvenlik güçleri' oluşturulacağı yönündeki bilginin doğru olmadığını ifade etmişti.

Ardından Türkiye’nin tepkileri devam ederken, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Eric Pahon  Suriye’de “Sınır güvenliği gücünün” kurulması üzerine çıkan tartışmalara ilişkin  yaptığı açıklamada (PYD/PKK’nın paravanı) SDG’yi  “Çatışma gücünden”  “İstikrar sağlama gücüne” veya “Alan kontrol gücüne” dönüştürmeye yönelik eğitimden geçirdiklerini söyledi.

Afrin operasyonu ile ilgili olarak da ABD liderliğindeki koalisyonun sözcüsü Ryan Dillon, “Afrin, koalisyonun operasyon sahası içinde yer almıyor” demişti.

19.01.2018 tarihinde ise, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Türkiye'nin Afrin'e operasyon yapıp yapmayacağını bilmediklerini belirterek "Türkiye'yi böyle bir adım atmamaya çağırıyoruz. Herkesin gözü DEAŞ'ta olmalı." dedi. Nauert'in Afrin açıklaması ile Pentagon Sözcüsü Eric Pahon'ın Nauert'ten dakikalar önce Anadolu Ajansı muhabirine verdiği çelişkili demeçler, bir kez daha kafaları karıştırdı.

Herkes bu çelişkili ifadelerin neden kaynaklandığını düşünürken, aklıma Pentagon’un bir türlü çözülemeyen labirent koridorları geldi.

Zira 29 dönümlük bir arazi üzerinde kurulu ve inşaatı bittiğinde ekseriyetle penceresiz olan Pentagon, 17.5 kilometrelik (yanlış okumadınız on yedi buçuk kilometre) koridorlarıyla Amerika’nın en büyük ofis binasıdır. Anlatıldığına göre, Pentagon’a gelen ziyaretçiler bun uzun ve labirente benzer koridorlarda hep kayboluyorlardı. Teslimatçıların, birileri imdadına yetişene kadar üç gün boyunca koridorlarda dolaştığı söyleniyordu.

Muhtemelen ABD’li yetkililer de Pentagon’un bu üzün ve labirent koridorlarında kaybolup iletişime geçemediklerinden birbirlerinden habersiz bu çelişkili açıklamaları yapıyorlardır.

Şaka bir yana artık bütün dünya, kendisi büyük fakat vicdanı ve kalbi küçük Amerika’nın dünyanın en yalancı ve en namert ülkesi olduğunu, son zamanlarda birbirini tutmayan açıklamalarıyla bir kez daha görmüş oldu.

Fırat Kalkanı harekâtında yetmiş iki şehide karşılık harekete geçen 72 uçağın başlattığı operasyon inşallah çok kısa bir zamanda başarıyla sonuçlanacaktır. Dualarımız ve kalbimiz askerlerimizle.

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/1924/amerikali-siyasiler-pentagonun-koridorlarinda-kayboluyorlar.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar