AİDİYET VE ÇAĞDAŞ ZENCİ MUSA’LAR...

Veyis Güngör
17.1.2018 14:19:23

Aidiyet, günümüzde en önemli tartışma konuları arasında yer alır.
Özellikle içinde yaşadığımız Avrupa ülkelerinde ise, çifte vatandaşlık ve çifte aidiyet tartışması siyaset ve sosyolojinin gündemindedir. Ancak, tartışmalar vatandaşlık ekseninde yapılmaktadır. Çifte vatandaş olanların, hele bunlar siyasi bir görev üstlenmişlerse, sadakatı sorgulanır. Bazı gruplar tarafından sorunlaştırılır. Oysa, aidiyet duygusunun vatandaşlıktan öte ve daha derin yönleri vardır. Tarihimizin her döneminde, kültür ve medeniyet aidiyetini sergileyen aidiyet örnekleri vardır. Bunlardan birisi de, yakın geçmiş dönemde sembolleşmiş Zenci Musa’dır.

Zenci Musa adını ilk kez, Ankara’da AK Parti Genel Merkezi'nde katıldığım bir seminerde duymuştum. Seminerin konuşmacısı, o zamanki AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakcı’ydı. Kabakcı konuşmasının bir bölümünde, Zenci Musa’dan bahsetmişti. Sonra, Zenci Musa adını, Osman Sınav’ın Kızılelma tarifini yaptığı şu satırlar arasında okudum: “Kızılelma; zalimin kalbindeki korku ve mazlumun kalbindeki ümittir! Yeryüzünde başı dik, insanca, şerefle yaşama ve şerefle yaşatma davasıdır! Ne Gazi Alparslan, ne Kılıçarslan, ne Fatih, ne Yavuz, ne Mustafa Kemal, hatta ne Kuşçubaşı Eşref ve hatta ne de Zenci Musa, en koyu karanlıkta, en kötü durumda dahi bu davadan bir an bile kuşku duymadılar, bir an bile umutsuzluğa kapılmadılar. Kızılelma, düşsen bile tekrar kalkmak, sendelesen bile tekrar yürümek, ölsen bile tekrar dirilmektir!”.

Peki Zenci Musa kimdir?

Araştırmacı yazar ve tarihçi Mehmet Niyazi Özdemir, Zenci Musa ile ilgili şunları yazıyor: “Aslen Sudan'lıdır. Dedesi Kahire'ye, babası Girit'e göçmüş; Zenci Musa Girit'te dünyaya gelmiş. Dedesi İslâm ahlâk ve adetlerine göre yetişmesini istediği için, torunu Musa'yı Kahire'ye yanına almış. Dedesi bir Türk mahallesinde oturduğundan, Musa'nın çocukluk arkadaşlarının hemen hemen tamamı Türk'tü; dolayısıyla büyürken Türkçeyi de öğrendi”.

'Zenci Musa’yı önemli kılan özellik nedir?' sorusuna cevap ararken, onun Osmanlı'ya, adalete nasıl bağlı olduğu, komutanı Kuşçubaşı Eşref beye duyduğu güven ve insanın tüylerini diken diken eden bir kültür ve medeniyet aidiyeti örneğiyle karşılaştım.

Gençlik yıllarında Osmanlı'nın Libya-Trablusgarp Başkomutanlığı ordusuna gönüllü olarak katılan Zenci Musa, uzun boyuyla, fiziki gücüyle dikkatleri üzerine çekmiştir. Kuşçubaşı Eşref bey, Zenci Musa’yı burada keşfetmiş ve bir daha yanından ayırmamıştır. Artık Zenci Musa, Balkan Savaşı’nda, Batı Trakya Cumhuriyeti’nin kuruluşu’nda, Birinci Dünya Savaşı’nda Eşref beyle birliktedir. Osmanlı'da zor görevlerde bulunmuş olan Zenci Musa, Yemen’e iletilecek altınları, Arabistan’daki İngilizler'i oyuna getirerek yerine ulaştırmayı başarmıştır.

İstanbul, İhtilaf Devletleri tarafından işgal altındadır. Zenci Musa, hakkı olduğu halde 'Fakir milletten emekli maaşı alınmaz' diyerek, İstanbul’da hamallık yapmaktadır. Ve bir gün İstanbul sokaklarında İngiliz komutan Zenci Musa’yı sırtında ağır yüküyle görür. Dikkatini çeker. Arabistan’da kendilerini oyuna getiren adam olduğunu da öğrenir ve iş teklifi yapar. Zenci Musa’nın cevabı kendine yakışır bir cevaptır. Şöyle der: “Her teklif herkese yapılmaz. Bu sözleriniz beni ancak rencide eder. Benim bir devletim var; Devlet-i Osmanî. Bir de bayrağım var; Ay Yıldızlı bayrak. Ve bir de Kumandanım; Eşref Bey… Bu iş daha bitmedi. Sizinle mücadelemiz sürecek.”

Zenci Musa artık çok hastadır. 'Bir sanatoryuma yatıralım' teklifini kabul etmez ve “Benim yerime orada daha muhtaç Müslümanlara bakılsın” der. Üsküdar’daki Özbekler Tekkesi’ne yerleşir. Bir sabaha karşı ruhunu teslim eder. Musa’nın çantasında bir Mushaf’ı Şerif ve Osmanlı haritası, Kuşçubaşı Eşref Bey’in fotoğrafı ve kefen bezi çıkar. Mezarı İstanbul’dadır.

Evet. Zenci Musa’nın Devlet-i Aliye’ye karşı bu sadakatını, bu aidiyetini ve gönülden bağlı oluşunu, günümüzde tartışılan vatandaşlık kavramıyla izah edebilir miyiz? Elbette edemediyiz. Zenci Musa örneğinde görüleceği üzere burada kelimelerle zor izah edebileceğimiz bir kültür ve medeniyet mensubiyeti bulunmaktadır. Bu kadim mensubiyet, aidiyet ya da aynileşme, bugün, dünyanın farklı ülke ve topluluklarından Türkiye-Ankara ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan için duyulmaktadır. Somut örneklerini, Avrupa’da doğan, büyüyen hatta anne-babalarının gelmiş olduğu Fas, Surinam gibi ülkelere bile beslemedikleri bir aidiyeti bizim Cumhurbaşkanımıza duymaktalar ve heyecanlanmaktalar.

Türk milletini ve devletini kendilerinden sayan, heyecanlanan yeni ve çağdaş Zenci Musalar'ın olduğunu unutmamak gerekir.

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/1914/aidiyet-ve-cagdas-zenci-musalar.html

Sizin Yorumunuz

*
*

Diğer Yazılar

AVRUPA’DA DEMOKRASİ TARTIŞMALARI VE TÜRKLER’İN AHİLİK SİSTEMİ
MİLLİ KÜLTÜR ŞURASI VE YURTDIŞI TÜRKLER
ONBİR MART: EN UZUN AKŞAM... (1)
AVRUPA’DA NELER OLUYOR, NELER KONUŞULUYOR?
BOZKURT KOLYESİ ve REFERANDUMDA EVET...
FRANSA SEÇİMLERİ VE AVRUPA'NIN GELECEĞİ
AVRUPALI TÜRKLER NE YAPMALI?
Türk Hava Yolları Genel Müdürüne Açık Mektup!
HİLMİ OFLAZ AĞABEYİ ANARKEN...
VAHDET-İ VÜCUD ONTOLOJİSİ VE YENİ BİR MEDENİYET TASAVVURU…
LUTHER VE TÜRKLERİN DİNİ
ÇOCUKLARA AÇIKLAMALI HOLLANDACA KUR’ÂN-I KERÎM PROJESİ
CUMHURBAŞKANI’NDAN SİVİL TOPLUMA MESAJLAR
AMSTERDAM VE LAHEY"DE BAYRAMLAŞMA
OĞUZ'UN ÇOCUKLARI UYANDIRILMALI
15 TEMMUZ'UN BİRİNCİ YILINDA AVRUPA'DA OLUŞ(TURUL)AN ALGI
ÜLKÜ DEVİ İLE YAYLADA AYRAN İÇTİK
ERDOĞAN, AVRUPA'DAKİ TÜRK DİASPORASI ve AİDİYET
SCHRÖDER VE MERKEL ALMANYA’SI
Mehmet Görmez, Carullah ve Batı’nın İslam İdraki
ANKARA SESİMİZİ DUYDU, TÜRK DİASPORASI TBMM’DE
21. YÜZYIL AVRUPASI VE VAROLUŞ TÜRBÜLANSI
AVRUPA VE TÜRKİYE’NİN SİYASET SORUNU
AVRUPA’NIN İÇ KAVGALARI
AVRUPA 19. YÜZYILA GERİ Mİ DÖNÜYOR -1-
AVRUPA 19. YÜZYILA GERİ Mİ DÖNÜYOR? -2-
ALMAN DÜŞÜNÜRLERE NE OLUYOR?
AVRUPA SEÇİMLERİ YAPILDI, ŞİMDİ DÜŞÜNME ZAMANI
DÜŞÜNME, ANLAMA VE YENİ BİR VİZYON GELİŞTİRME
AVRUPALI TÜRKLER VE GELECEK İÇİN BİR VİZYON TEKLİFİ
FRANKFURT OKULU VEYA KÜLTÜREL MARKSİSTLER, AVRUPA SAĞCILARININ KORKULU RÜYASI
AVRUPA MÜSLÜMANLARI VE SİYASİ BİLİNÇ
500 YIL ÖNCE BUGÜN, AVRUPA’NIN YENİDEN VAROLUŞ DÜŞÜNCESİ KİLİSE KAPISINA ASILMIŞTI
AVRUPALI TÜRKÜN HALET-İ RUHİYESİ VE GELECEK VİZYONU
IRKÇILAR TANRI’YI VE BEYAZ AVRUPA’YI İSTİYORLARMIŞ!
RUSYA’NIN UZUN KOLU VE BİLGİNİN SİLAHLAŞTIRILMASI
TÜRK VE ALMAN DÜŞÜNCE GELENEĞİNİ BESLEYENLER: YUNUS EMRE VE MEISTER ECKHART
MESELE AFGANİSTAN MI YOKSA İPEKYOLU MU?
AVRUPALI TÜRKLERİN TEDİRGİNLİĞİ DEVAM EDİYOR
OTUZ SENE ÖNCE BUGÜN
AVRUPA'DA GELECEK VİZYONUMUZ VE TÜRKÇE
O KOCA KOMÜNİST BİLE AMERİKA MODERNİTESİNE TESLİM OLDU YA !
AVRUPALI OLMAYANLARA GÖRE AVRUPA VE AVRUPA BİRLİĞİ
Gölge Güç: Lobi grupları ve siyaset ilişkisi
Kul İnsan, Geleceğin Veri Diktatörlerinin Korkulu Rüyası mı?
Sevincimiz kursağımızda kaldı
İhsan, İslam felsefesinin özünü oluşturur
Kitap fuarında kısmetime düşen kitap...
21. yüzyıla dair sözü olanlar Amsterdam'da buluşuyor
Transatlantik düşünceden çok kutuplu dünyaya
İslam, İnsan ve İyilik
DENK’in başarısı ve 'Yeni entegrasyon' tanımı...
Yüzyıl önce Hollanda demokrasisinde yaşananlar
Hollanda’da, popülizme inat, Arapça konuşan sıra dışı bir Bakan…
Türk laleye, lale Türk’e aşık…
Avrupa kültürü nedir?
Farklı bir ‘Milli Kimlik’ tartışması
68 ruhu ve Avrupa’da yeni sağ hareketler!