HOŞ GELDİN 2048

Teknoloji ve özellikle nano teknoloji baş döndürücü bir hızla ve neredeyse aklın alamayacağı bir şekilde ilerliyor. Akıllı elektronik cihazlar hayatımızı çepeçevre kuşatmaya devam ediyor.

İnsanoğlu iki milyon yıl önce taştan silahlar yapmayı, bir milyon yıl önce ateşi kullanmayı, beş bin yıl önce tarımı ve yazıyı icat etti. Ancak 1980’den bu tarafa neler icat ettik diye bakacak olursak baş döndürücü bir hızla karşılaşırız; PC’ler, İnternet, cep telefonu, DNA testleri, fiber optik, LED, GPS, GDO, 3D yazıcı, yapay zeka, robot teknolojileri ve bitcoin…

Bilimkurgu filmlerini kaçırmamaya çalışan ve devamlı izleyen bir insanım. Hobilerim arasında uzay yolu ve feza da var. Dünyadaki son teknolojik gelişmeleri de yakından takip etmeye gayret ediyorum. Duvarda asılı televizyonlar 85’li yıllarda üretilmişti. Kapitalist ekonomik sistem depolardaki tüplü televizyonları tüketici ülkelere satıp stokları bitirdikten sonra tüpsüzlerini yüksek fiyattan pazarlamışlardı.

DRONLAR AĞAÇ DİKECEK

Bugün size “Hoş Geldin 2018” yerine “HOŞ GELDİN 2048” diyeceğim. Ama yine de yeni yıl memleketimize ve insanımıza hayırlar getirsin.

2048’de bizi (ömrümüz el verirse) bambaşka bir dünya bekliyor olacak. Her tarafımız elektromanyetik dalgalarla çepeçevre kuşatıldı ve kuşatılmaya da devam ediyor. Dronlar gelecek dünyada hayatı kolaylaştıracak daha gelişmiş araçlara dönüşecek. Dronlar aynı zamanda tarımda da kullanılacak. Meselâ dronlar sayesinde günde 100 bin ağaç dikebileceğiz. Dünyada her sene günde 15 milyar ağaç kesiliyor, bu kesilen ağaçların yerine 9 milyar ağaç dikiyoruz. Aradaki 6 milyar açığı dronlar kapatmaya çalışacak. Yakın gelecekte duvarın arkasını gören kameralar sayesinde göçükten insanları kurtarmak daha kolay olacak. Selfi çubukların yerini kola takılan mini dronlar alacak. Şeffaf otobüsler ve otomobiller çoktan yapıldı bile. Avrupa’da kullanımdalar. Bizler belki göremeyiz ama 2048’e kadar insanoğlu dikey yapılaşmayla birlikte gökdelenlerde oturacak ve şoförsüz hava (dron) taksileri sizi evinize getirip götürecek.

TEHLİKELİ GELİŞMELER

Akıllı telefonlarla bütün insanlığın parmak izlerini depoladılar. Şimdi de Göz Tanıma Sistemiyle tüm insanlığın göz şifrelerini depoluyorlar. Yüz tanıma sistemlerini de önümüzdeki yıllarda devreye sokacaklar. Yakın gelecekte akıllı robotlar ile insansı robotlar iş hayatının bir parçası olacaklar. Bulut bilişim sayesinde internet bedava olacak. Günümüzdeki paraların yerini ise kripto paralar alacak. Sanal dünyada sanal paralar geçerli olacak.  Bitcoin, coin ve şifreli paralar…

Yapay zeka ise insanlığı kıyâmete zorlayacak en tehlikeli gelişme olacak. GENOM da öyle.. Hayvanlardan sonra sıra insanda. Etik mi, değil mi tartışmalarını bir kenara bıraktılar. Bunda da epey mesafe kaydettiler. İnsan zekasından başka süper zekaya sahip bir beyin henüz yok. Süper yapay zekayı da bilgisayarlarla birlikte insan yapacak. Asıl tehlike ise burada; yâni süper zekaya sahip yapay zeka!

“DÜŞÜNÜYORUM ÖYLEYSE VARIM”

New York’taki Rensselaer Politeknik Enstitüsü araştırmacılarının kullandığı oyuncak Nao robot psikologlar tarafından geliştirilen farkındalık testini çoktan geçti.

Marketlerde satılan sıradan bir oyuncak robotun öz farkındalık testini geçmesi ve kendi durumunun farkında olduğunu göstermesi, bilinçli robotların yakın gelecekte satışa sunulacağı anlamına geliyor.

Aldebaran Robotics firmasının geliştirdiği oyuncak Nao robotların insan gibi düşünebilen yeni modelleri önümüzdeki 15-20 yıl içinde yaşlılarla çocuklara bakıcı olarak hizmet etmeye başlayacak. Bütün bunlar ‘yapay zeka’nın devreye sokulmasıyla gerçekleşebilecek. Yapay zekaya sahip robotlar hayatımızın birer parçası haline gelecek. Robotlarda “Düşünüyorum öyleyse varım” devri başlayacak.

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/1866/hos-geldin-2048.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar