AYAZ ATA MI ? NOEL BABA’MI ? HANGİSİ MİLLİ ?

Yeni bir yıla daha giriyoruz,

Türkler  Yüzyıllarca yaşadığımız Anadolu’da İmparatorluklar ve Devletler kurdu.

Fiilen yaşadığımız genç Devletimiz Türkiye Cumhuriyeti 2017 ve bir önceki yıllarda içeride ve dışarıda sayısız saldırılarla karşı karşıya kaldı.

Rab-bime şükürler olsun ki dim dik ayakta kalmayı başardık ve başaracağızda.

2018 yılı ve takip eden yıllarda Yüce Allahım Türk Milleti başta olmak üzere Tüm islam alemine birlik, beraberlik, huzur, barış ve bereket versin.

Yeni  yılı  karşılarken klasik kutlamalar ve temenniler yerine bambaşka bir konuyu makaleme taşımak istiyorum.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’’nın sürekli vurguladığı MİLLİ kelimesi  kamuoyunca Sanayi  ve Teknolojik gelişmeler çerçevesinde algı yaratıyor.

Halbuki Kültür değerlerimizdeki MİLLİ’lik öncelikli vurgulanır ve uygulanırsa  manevi değerler, Kompartumandaki değerlerin  Lokomotifi olacaktır.

Örneğin, Yüzyıllarca tüm Dünya’da her yılbaşında  NOEL BAYRAMI kutlanır, ( Noel Baba’yada atıfta bulunulur ).

Halbuki Noel Baba ile Noel Bayramının uzaktan yakından hiçbir ilgiside yoktur.

Noel Bayramı  Hz. İsa’nın doğuşu ile alakalı bir durum iken, Dünya’da  Hırıstiyan ve İslam aleminin tamamında Noel Baba yılbaşlarının simgesi haline gelmiştir.

Ne yazık ki Ülkemizde de Yılbaşlarındaki kutlamaların baş aktörü Noel Baba’dır.

Sözün özü, farkında olmadan kültürel değerlerimizi yok etmede üzerimize yok Maşallah.

Noel yerine Türklerin Yeniden Doğuşu NARDUGAN bayramını neden kutlamayız  ?

Noel Baba’yı iyi  bilir, yetmezmiş gibi ,  çocuklarımızın kılık kıyafetleri ile donatır yılbaşlarında boy göstermeyi   mahiret sanırız da AYAZ ATA’yı bilmeyiz ?

AYAZ ATA kimdir ?

Eski Türkler’de Soğuk Hanı olarak bilinen Ayaz Ata’mız, efsaneye göre kışın soğuk havalarda ortaya çıkan ve aç, fakir, kimsesiz garibanlara yardım eden bir evliyadır. Ayaz kelimesi tüm Türk coğrafyasında yakıcı soğuk anlamına gelir.

Ay Tanrısı’nın, soğuk havaya karşı Türkler’i koruması için Ayaz Han’ı gönderdiğine inanılır. Ayaz Ata, Türkler’in gerçek Noel Babası’dır.

Türkler’in yeniden doğuş bayramı ise Nardugan’dır.

İslam öncesi eski Türk inanç ve kültürüne göre dünyanın tam ortasında hayat ağacı olan bir Akçam vardır. Gündüzlerin uzamaya başladığı 22 Aralık’ta gündüz, geceyi yenmiş yani Güneş zafer kazanmış olur.

Zira gece karanlık kötü, gündüz aydınlık iyidir. Türkler tanrı Ülgen’e teşekkür bağlamında Akçam ağacı altında şarkılar söyleyip kutlama yapardı. Akçam ağacının dallarına Tanrıdan dilekler asılır, altına da hediyeler konulurdu.

Ayaz Ata tarihi geçmişi 10 bin yıla uzanan proto Türk topluluklarında Yel Ana olarak anılırdı.

Türkler, güneşin zaferini ve yeniden doğuşunu, büyük şenliklerle ‘Akçam Ağacı’ altında kutlardı. Nardugan olarak bilinen bu bayram, Hunlar tarafından  Avupa’ya taşındı. Avrupa’dan çekildikten sonra Hristiyanlar, Nardugan törenini İsa’nın doğumuyla ilişkilendirip Noel adıyla devşirerek kutlamaya başladı.

Kudüs davamızın BM’lerdeki başarısı,  Dünya’nın ‘’5’’ ten büyük olduğunu  ispatlarken, ABD ve İsrail ‘i yalın ayak  bırakmanın  başarısı  kuşkusuz Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’nın gayreti ile Türkiye Cumhuriyetinin liderliği ile olmuştur.

Şimdi sıra AYAZ ATA’mız ve NARDUGAN Bayramı’nın  Millileştirilmesinde.

Türk Dünya’sında kutlanan NARDUGAN Bayramının bundan sonraki yıllarda Türkiye Cumhuriyetinde de kutlanması ümidiyle, 2018 yılının Türk İslam Dünya’sında Barışın, Kardeşliğin, Huzurun, Sağlık ve Bereketin  hakim olmasını diler,

Yüce Türk Milletinin huzur ve güveni için, şahadete ermiş şehitlerimize Yüce Rab-bimden rahmet, Gazilerimize sabır, gece gündüz  güvenliğimiz  için nöbette olan Asker ve Kolluk Kuvvetlerimizin bileğine kuvvet dilerim.

İyi haftalar dileğiyle.

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/1864/ayaz-ata-mi-noel-babami-hangisi-milli.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Yorumlar

Hüseyin Akar
02.01.2018 11:40
Sayın hocam Türk kültür tarihi açısından çok önemli bir konuya değinmişsiniz. Bu tür konular toplumun tamamını ilgilendirdiği için öncelikle Milli Eğitim Bakanlığı ve Kültür Bakanlığı bu konuyu ele alıp toplumu bilgilendirmeli ve özellikle okullarda Ayaz Ata kutlamaları yapılarak batı tipi kutlamalardan toplum kurtarılmalıdır.

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar