BM GENEL KURULU'NUN KUDÜS KARARI

BM Genel Kurulu’nun Kudüs kararı birçok açıdan önemlidir. Evvela, 128 ülke ABD'nin liderliğine hayır demiştir. Tehditlere, şantajlara boyun eğmemiştir. BM'i çıkarlarını meşrulaştıran bir örgüt gibi kullanan ABD, bu defa umduğunu bulamamıştır. Bu kararla birlikte Kudüs'ün İsrail'in başkenti olma ihtimali ortadan kalkmamış ama zorlaşmıştır. Dünya, ABD'nin bu şımarık çocuğunun yaptıklarına bu defa kayıtsız kalmamıştır.

Kararı çıkarma şerefi, tasarıyı hazırlayan Türkiye ve Yemen'e aittir. Bu yönüyle iktidar, Kudüs meselesinde somut, elle tutulur ve uluslararası toplumu da arkasına alan bir başarıya imza atmıştır. Kutluyorum. Ancak şunun da gözden ırak tutulmaması gerekir: 128 ülke içinde Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda, Yunanistan, Bulgaristan,  Almanya, Avusturya gibi Batılı ülkeler de vardır.

Geçmişte Almanya ve Hollanda ile yaşanan gerilimleri, Avusturyalı siyasetçilerin yaptığı açıklamaları hatırlayın. Bugün Kudüs meselesi, bu ülkeleri Türkiye ile aynı noktada buluşturmuştur. Demek ki Batı'yı hedef alan toptancı bakışlar, genellemeci hükümler, çok doğru değil. Batı'yı, iflah olmaz düşman gibi görürseniz hiçbir meselenizi uluslararası platformlara götüremezsiniz.  Doğru bir hamle düne kadar atıştığımız ülkelerle bizi yan yana getirdi. Bu karar, meydanlardaki söylemlerden çok daha etkilidir. ABD'ye, gücün her zaman kazanmak için yetmediği gösterilmiştir. Diplomasi, her zaman nutuk atmaktan daha etkili bir yoldur. Bundan sonra da denenmelidir.

İSLÂM DAVASI

Birçok kereler yazdım, İslâm davası siyasî bir dava değil, bir ahlâk davasıdır. Hedefi, devleti ele geçirmek değil, insanı güzel ahlâk ve İslâmî değerlerle buluşturmaktır. İslamcılık ahlâkı hedeflemekten çıktığı için zamanla siyasî bir proje hâline gelmiştir. Bugün yaşadığımız sıkıntıların, ahlâkî tefessühün arkasında biraz da bu gerçek yatıyor. Din, insana gelmiştir; tebliğin muhatabı insandır. İslâm devleti adı altında ayrı bir devlet biçimi yoktur. İslâm, adaletle hükmetmeyi, danışmayı, yardımlaşmayı emreder.  İnsanı hedef almak yerine devleti hedef almak, insan kalitesini düşürmekten başka işe yaramaz. Bugün İslâmî gruplarda tebliğ ikinci plana düşmüştür. İnsanı güzel ahlâka çağıran müesseselerin yerini, siyaseti amaç edinen yapılar almıştır. Dini siyasete vasıta etmek, dinden uzaklaşmaktan başka işe yaramaz.  Bugün siyasal İslâmcıların onda biri kadar bile dindar insanın bulunmamasının nedeni budur. Din siyasallaşınca insanı dindarlaştırmaz, militanlaştırır. Öyle olmasaydı bugün bu ölçüde rüşvet ve yolsuzluğu konuşur muyduk?

ADALETİN TERAZİSİ

İslâm, adalet dinidir; bizden adaletli olmamızı ister. Kime karşı olursa olsun adaletin terazisini doğru çalıştırmak lazım. Türkiye, 15 Temmuz'da hain bir darbeye muhatap oldu. Büyük bir travma yaşadı; şehitler, gaziler verdi. Suç işleyenden hesap sormak, adaletin gereğidir. Suçluyu kayırmak, toplumu ateşe atmaktır. Lakin adalet müessesesi, kinle nefretle hareket etmez. Darbeye karışan, yargıyı milletin yargısı olmaktan çıkaran, soru çalarak kul hakkı yiyen, kısacası, suç işleyenden mutlaka hesap sorulmalıdır. Ancak, bu yapının arka planını bilmeyerek dini hassasiyetlerle sohbetlerine giden, kurban veren, gazetesini okuyan, bankasına para yatıran, çocuğunu okullarına gönderen insanları da aynı torbaya koymak, dindarlığı bir cürüm hâline getirme sonucu doğurur. Bu da uzun vadede dini grupların tamamını kriminal hâle getirir. FETÖ yargılamalarında bu hata bolca yapılıyor. Geçmişte bu yapının tokadını yemiş kim varsa şimdi AK Parti’nin omuzlarına yaslanarak önüne gelene ateş ediyor. Bunların amacı, adaleti gerçekleştirmek değil; intikam almak. Yasaların suç saydığı herhangi bir eyleme karışmamış olan kişileri ötekilerden mutlaka ayırmak gerekir. Sekiz bin kadın içeride. Soru şudur: Bu kadınlar dine hizmet motivasyonuyla mı hareket ettiler yoksa bir suç örgütüne yardım etmek düşüncesiyle mi?

Bazıları tıpkı 28 Şubat'ta olduğu gibi her dindarda bir suçlu görüyor. İktidar da yargı da daha dikkatli olmalıdır.

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/1828/bm-genel-kurulunun-kudus-karari.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar