ZARRAB OLAYINI OKUMAK-1 / FAİL/SUÇLU

Siyaset ve ekonomi dünyasını, daha doğrusu mezradan rezidanslara kadar, kıraathaneden TBMM’ne kadar ülkemizi bu kadar meşgul edip siyaset üzerinden fırtınalar koparan ve şu anda ABD’de yargılanan Reza Zarrab kimdir acaba? Önce ona bakalım.

1984 yılında İranlı bir ailenin oğlu olarak dünyaya geldi. İran kaynaklı bir tevatürde Azeri olduğu ve 13 Temmuz 1984’de Bakü’de doğduğu yalanı pompalansa da Zarrab, İran’ın Tebriz kentinde 12 Eylül 1983 yılında doğmuş. Avukatları ise Tahran doğumlu olduğunu söylüyorlar. Yani adamın doğum tarihi bile muamma! Ortaokul mezunu. Babası Hossein Zarrab ise daha düne kadar/ 2013/ eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın en yakınındaki güçlü isimlerinden birisi olarak gösteriliyordu.

İran vatandaşı olan Reza, 403 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun 6’ncı Maddesi ve Bakanlar Kurulu’nun 1 Haziran 2007 tarih ve 2007/12274 sayılı kararıyla Türk vatandaşlığına alındı ve ismini, Rıza Sarraf olarak kaydettirdi. Önde gelen şarkıcılarımızdan Ebru Gündeş ile 2010 tarihinde evlendi.  Türkiye'ye yerleşen Zarrab, 2008 yılında ticarî faaliyete başladı. Royal Denizcilik A.Ş.'yi kurmasının ardından demir çelik ve inşaat sektöründe yatırımlar yaptı.2010 ylında kardeşi Muhammed Zarrab ile birlikte Royal Holding'i kurdu.

Zarrab'ın Royal Holding bünyesindeki şirketleri ise şunlar: Foulad Kaveh (SFK) - demir çelik Royal Denizcilik A.Ş./ denizcilik ve endüstriyel makine, ultra lüks mega yat imalatı/,Safir Altın Ltd) /altın ithalat ve ihracatı Al Nafees Exchange/ kambiyo ve para transferi/, Durak Döviz /altın, kambiyo ve para transferi/. “Hayyam Döviz” diye anılan Durak Döviz’in 24 Ağustos 2007’de yapılan olağan genel kurulunda Reza Sarraf adını kullanarak yönetim kurulu başkanlığına seçilmiş ki bu tarihten önce Zarrab’ın adı şirket kayıtlarında geçmiyormuş, Are Havacılık/sivil havacılık/, Royal Binicilik/ binicilik faaliyetleri/Royal Mobilya/ mob. Projelendirme ve ürün imalatı/ Ancak bilinenler bunlar; elbet hepsi bu kadar değildi. 7 bin dolar sermaye ile kurulan Zafer İthalat İhracat Şirketi de var. Daha sonra 100 bin dolara çıkarılan şirketin yarısına Reza sahip. 20 Aralık 2005’te yaklaşık 190 bin dolar (250 bin yeni lira) sermayeyle kurulan ve Zarrab’ın yine yarısına sahip olduğu Bella İnşaat.

YAŞANANLAR…

17 Aralık 2013 tarihinde Türkiye, bir depremle uyandı. 17 Aralık 2013 sabahı, Cumhuriyet Savcısı Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç'in talimatıyla birçok kişinin gözaltına alındığı büyük bir operasyon başlatıldı. Gözaltına alınan kişilere, 'rüşvet, görevi kötüye kullanma, ihaleye fesat karıştırma ve kaçakçılık' gibi suçlamalarının yöneltildiği operasyonu, İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Zekeriya Öz (Fetö’den firarda) koordine ediyordu.  O dönemdeki İçişleri Bakanı Muammer Güler'in oğlu Barış Güler, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın oğlu Salih Kaan Çağlayan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın oğlu Abdullah Oğuz Bayraktar, Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan, iş adamları Ali Ağaoğlu, Reza Sarraf ve Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir'in de aralarında yer aldığı 89 kişi gözaltına alındı. Bakan çocukları Barış Güler ve Salih Kaan Çağlayan, iş adamı Reza Sarraf ve Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan'ın da aralarında bulunduğu 26 kişi tutuklandı. Bakan Erdoğan Bayraktar'ın oğlu, iş adamı Ali Ağaoğlu ve Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir'in de aralarında olduğu diğer şüpheliler ise serbest kaldı. Diğer tutuklular daha sonra ayrı ayrı dönemlerde serbest bırakıldı. Reza Sarraf, 28 Şubat'ta salıverildi.  Hükümet, başlatılan soruşturmayı hükümeti ve ekonomiyi hedef alan siyasî bir operasyon olarak deklare etti. Operasyonun, Gülen Cemaati tarafından yürütüldüğünü de belirtti. Operasyonlar ardından Egemen Bağış, Avrupa Birliği Bakanlığı görevinden alındı. İçişleri Bakanı Muammer Güler, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ise bakanlık görevlerinden istifa ettiler. TBMM’nde yapılan oylama ile ibra edildiler ve yüce divana gönderilmediler.

25 Aralık’da ise o dönemin savcılarından Muammer Akkaş tarafından yürütülen soruşturmada 96 kişiye yöneltilen suçlamalar arasında 'suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek, ihaleye fesat karıştırmak ve rüşvet' bulunuyordu. Savcı Akkaş, birçok iş adamının da aralarında bulunduğu 41 kişilik gözaltı listesi hazırladı; mahkemeden bazı iş adamlarının malvarlığına el koyma kararı çıkarttı. (Bu savcılar daha sonra Fetö terör örgütüne mensubiyetten dolayı görevlerinden alındılar ama hepsi yurt dışına kaçtılar.)

17 Aralık soruşturması kapsamında bakan oğullarıyla beraber tutuklanarak ülkenin gündemine bomba gibi düşen İran asıllı Türk iş adamı Reza Sarraf, 21 Mart 2016 günü ABD'nin Miami kentinde kara para aklama, banka dolandırıcılığı ve İran yaptırımlarını ihlâl etmek suçlarından tutuklanınca bir kez daha Türkiye gündemini şiddetli biçimde sarstı.

15 Temmuz 2016 tarihinde yine aynı çetenin mensupları, üst akılın desteği ile ele geçirdikleri TSK’daki bazı subaylarla birlikte bir darbe girişiminde daha bulundular. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın halkı meydanlara çağırması ve milletin darbeye karşı durmasıyla darbe başarısız oldu; Türkiye, olası bir felâketten kurtulmuş oldu.

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/1766/zarrab-olayini-okumak-1-failsuclu.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar